Shein съди Temu с обвинение, че продава фалшификати
Shein, притежаваният от Китай гигант за бърза мода, съди съперника Temu за нарушаване на авторски права, като твърди, че търговецът на дребно се „маскира“ като онлайн пазар чрез копиране на продукти, продавани от Shein.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- В жалба, подадена в понеделник във федерален съд във Вашингтон, окръг Колумбия, Shein обвини Temu, собственост на PDD Holdings, в организиране на „координирана схема“ за кражба на търговска тайна, фалшифициране, нарушаване на търговски марки и авторски права и фалшива реклама.
- Най-малко един служител на Temu е откраднал „ценни търговски тайни“ от Shein, които идентифицират най-продаваните продукти на компанията, които Temu след това насочва продавачите на своята платформа да продават „фалшиви версии“, посочва Shein.
- Shein твърди, че Temu „насърчава“ продавачите да нарушават правата на интелектуална собственост и не позволява на марките да премахват продуктите си от уебсайта на Temu.
- Shein иска обезщетение от Temu, което ще бъде определено след съдебен процес, в допълнение към адвокатските хонорари.
ИЗНЕНАДВАЩ ФАКТ
Това не е първият път, когато Shein и Temu подават правни жалби един срещу друг. Temu съди Shein през декември за предполагаемо „сплашване в мафиотски стил“ на производителите. Temu твърди, че Shein е използвал агресивни тактики за „незаконна намеса в бизнеса на Temu“, включително издаване на десетки хиляди нелегитимни искове за авторски права. Това дело продължава. Temu подаде друга жалба срещу Shein през юли миналата година, обвинявайки компанията в нарушения на антитръстовите правила за предполагаеми заплахи и сплашване на доставчици да не работят с Temu. Миналия март Shein пък съди Temu за твърдения, че прави неверни изявления за Shein, докато рекламира своята платформа. И двата случая бяха прекратени през октомври.
ДОПИРАТЕЛНА
Други модни марки или търговци на дребно обвиниха Shein в нарушаване на авторски права. H&M съди Shein миналия юли, твърдейки, че компанията е откраднала интелектуалната собственост и е продал фалшиви продукти. Dr. Martens, Ralph Lauren, Levi Strauss, Puma и Adidas са подали подобни оплаквания. Тези дела продължават.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Shein и Temu, двата онлайн търговци на дребно, известни с ниските си цени и обширния си каталог от продукти, набраха популярност през последните години. Temu, чийто собственик PDD Holdings управлява и дъщерната компания на Temu, китайската платформа за електронна търговия Pinduoduo, твърди, че може да поддържа по-ниски цени, като „премахне посредника“, като позволи на китайските доставчици да продават и доставят директно до крайни потребители.
Shein, основана през 2008 г., се превърна в една от най-популярните марки за дрехи в света, като достигна 100 милиарда долара продажби през 2022 г. Компанията е критикувана за продажба на продукти, произведени в цехове с предполагаеми опасни условия на труд, включително твърдения, че някои изискват 17-часов работен ден и докинг плащане, ако продуктите са имали грешки.