Новите Pixel 9 – добра инвестиция или хаотичен опит за доминация над конкуренцията за AI
Google най-сетне успя да представи добър хардуер. Новите телефони Pixel 9 изглеждат и се усещат като флагман устройствата, които технологичният гигант се опитва да пусне на пазара от излизането на Pixel 6 през 2021 г., който създаде модата с изпъкналата камера. Що се отнася до дизайна, Google най-сетне изглади несъвършенствата и може да се окичи със значка “Мисията изпълнена”. Но когато говорим за софтуер, нещата изглеждат различно.
Някои нововъведения са обещаващи, а други – напълно безсмислени. В опита си да изпъкне в борбата за изкуствения интелект Google въвежда куп функции в устройствата си през последните години, но Pixel 9 е първият голям замах на компанията. И въпреки големите амбиции този замах изглежда твърде хаотичен – AI е абсолютно навсякъде в потребителския интерфейс – от малката искряща икона, до различни асистенти и системи. В Pixel 9 съществуват всички AI функции, за които можете да се сетите, но големият проблем е, че те са в отделни приложения и не работят в хармония.
Добър пример за това е функцията Pixel Screenshots, която може да търси информация в екранни снимки на телефона с помощта на AI. На това се възлагат големи надежди, защото може да улесни намирането на пароли, например. Проблемите обаче са два. Първо – Google все още не може да се справи с най-големия недостатък на AI – халюцинациите, и Pixel Screenshots не е изключение, което го прави неблагонадежден. Друг проблем е, че и това, както много други функции в Pixel 9, се намира в отделно приложение. Това означава, че не може да поискате от чат бота Gemini да намери информация през екранните снимки на устройството ви.
Естествено, приложението за камерата е пълно с AI функции. Една от тях – Add Me, позволява комбиниране на изображения, така че всички ваши приятели да са на груповата снимка. Потребителският интерфейс ви превежда през процеса, който не е особено сложен. Функцията работи най-добре при достатъчно светлина и стабилен обектив. Крайният резултат е почти идеален и трудно може да се разбере, че е налице AI намеса. Инструментът Video Boost не е нов, но в Pixel 9 получава значителна актуализация, която подобрява потребителското преживяване.
Възможностите на изкуствения интелект в Pixel 9 не се ограничават само до камерата. И въпреки че голяма част от нововъведенията могат да бъдат определени като хаотичен опит за спечелване на предимство пред конкурентите на Google, Pixel 9 има и един наистина добър AI инструмент – reimagine. Функцията с генеративен изкуствен интелект се намира в Magic Editor и дава възможност за добавяне на елементи през текстово задание. Резултатите са невероятни и изключително правдоподобни. Не е напълно ясно как Google ще се справи с дезинформацията и разпространяване на т.нар. “deep fake” – тема, която буди дискусии, особено в технологичните среди. Решението е Pixel 9 да маркира тези изображения в метаданните, където ще е посочено, че те са генерирани с AI, но това е твърде недостатъчно. Pixel Studio е по-малко проблематично. С помощта на текстови задания функцията може да генерира изображение в конкретен стил, включително 3D и карикатура.
Друго предимство на Pixel 9 е асистентът Gemini, който вече се използва по подразбиране в новите устройства. Pixel 9 Pro и Pro XL идват с безплатна едногодишна пробна версия на Gemini Advanced, която след това ще струва по 20 долара месечно. Тази функция позволява досег с по-нови езикови модели и чисто новия Gemini Live.
Това, което спасява Pixel 9, е добрият хардуер. Заедно с обновения дизайн серията Pixel 9 получава и нов чип Tensor G4. Устройството работи по-добре при използването на функции като Wi-Fi точка за достъп, има и по-бърз скенер за пръстови отпечатъци.
За първи път Google предлага версията Pro в два размера. Естествено, те идват с различни по размер батерии, но и двата телефона издържат на интензивна употреба през целия ден, без нужда от презареждане. Pixel 9 Pro е с размерите на Pixel 8 (и стандартния Pixel 9) и има 6,3-инчов екран. Моделът 9 Pro XL е еквивалентен на Pixel 8 Pro по размер с 6,8-инчов дисплей. Самите дисплеи са малко по-ярки от предишното поколение, като достигат до 2000 нита за HDR съдържание и до 3000 нита в режим на максимална яркост.
Устройствата от линията Pixel 9 Pro представляват най-авангардните усилия на Google в областта на мобилния изкуствен интелект – за добро и за лошо. Някои от тези инструменти са много обещаващи. Но все още над стремежа на технологичния гигант тегне сянката на основното AI несъвършенство – халюцинациите. Затова е трудно да се гласува доверие на подобна технология, особено когато става дума за ежедневна употреба. Въпреки това Pixel 9 са едни наистина добри телефони от най-висок клас. Те не са флагмани на достъпни цени, но невероятният хардуер оправдава инвестицията.
Алисън Джонсън, The Verge