Държавата отпуска близо 1.2 млрд. лева за проекти за батерии
Министерството на енергетиката стартира процедура по програма “Restore” за проекти за батерии. Средствата, предвидени по програмата, са в размер на близо 1.2 млрд. лева и ще бъдат отпуснати по Националния план за възстановяване и устойчивост.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Безвъзмездното финансиране е в размер на 1.15 млрд. лева. Няма минимален размер на финансиране на всяко предложение. Максималният е 148.6 млн. лева. Максималният интензитет на безвъзмездното финансиране за всеки кандидат е до 50 % от допустимите разходи, но не повече от 371 607,70 лева (без ДДС) за 1 MWh използваем енергиен капацитет. Един кандидат може да подаде няколко предложения, като те общо не биха могли да получат финансиране в размер на не повече от 1/6 от квотата по процедурата.
- В рамките на инвестицията ще бъде подкрепено изграждането и въвеждането в експлоатация на съоръжения за съхранение на електроенергия от възобновяеми източници с минимум 3000 MWh използваем енергиен капацитет, присъединени към електропреносната и електроразпределителните мрежи на територията на България. В случай, че са свързани с електроразпределителните мрежи, те следва да са свързани и с телекомуникационната мрежа на “Електроенергийния системен оператор” ЕАД.
- За финансиране по процедурата ще бъдат допустими разходи, които са възникнали след датата на публикуване за обществено обсъждане на процедурата, а именно – 25-ти юни 2024 година.
- Крайният срок за кандидатстване е 21 ноември 2024 г.
- Критериите за допустимост може да видите тук.
- Инвестициите по процедурата трябва да са изпълнени и въведени в експлоатация до месец март 2026 година. През май 2025 година ще бъде проверена степента на зрялост на проектите и тяхната реализация.
АКЦЕНТ
Целта на инвестицията е да се даде възможност за значително увеличаване на дела на енергията от възобновяеми източници в България.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Инвестициите, които ще се реализират в рамките на RESTORE ще гарантират сигурността и стабилността на българската електроенергийна система”, подчерта енергийният министър Владимир Малинов.
ДОПИРАТЕЛНА
Преди няколко дни стана ясно, че българската компания “Смарт Солар Технолоджис“ АД ще строи завод за солари за 240 млн. лева в с. Еленино, община Стара Загора. Изграждането ще започне към края на тази година. Очаква се производството на фотоволтаици да започне още през 2025 г., а клетки да започнат да се произвеждат през 2026 г. Планът на компанията е да изгради завод за производство на слънчеви панели с капацитет 1.5 GW, клетки от слънчеви панели с капацитет 1.5 GW. С изграждането на завода ще бъдат разкрити 812 работни места. За изграждането на завода ще са нужни 150-200 дка терени.
КОНТРА
Инвестициите в подобни проекти изват на фона на внесения от “Възраждане” законопроект за изменение и допълнение на Закона за индустриалните паркове, който цели да забрани изграждането на съоръжения за производство на електрическа енергия от възобновяеми енергийни източници на територията на индустриалните паркове, освен в случаите на производство на енергия за собствено потребление.
Предложенията са срещу възможността, която в момента се предвижда в закона, за поставяне на фотоволтаици с цел продажба на електроенергия на пазара. Мотивът на вносителите е, че това не е целесъобразно с оглед насърчаване на преработващата промишленост, създаването на нови работни места и изграждането на устойчива икономика. Срещу тази идея се обявиха редица представители на бизнеса, които смятат, че по този начин страната ни ще бъде поставена в неконкуретна позиция.