Какво да очакваме от речта на председателя на Фед Джеръм Пауъл
Въпреки цялото внимание, което се отделя на речта на председателя на Федералния резерв Джеръм Пауъл, насрочена за по-късно днес, шансовете тя да съдържа някакви стряскащи новини изглеждат малки.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- В края на краищата, пазарът е решил: Фед ще започне да намалява лихвите през септември – и вероятно ще продължи да ги намалява до края на годината, също така и през 2025 г.
- Въпреки че все още има някои въпроси относно мащаба и честотата на намаленията, Пауъл сега трябва да направи кратък преглед на това къде са били нещата и да даде някои ограничени насоки за това, което предстои.
- Речта ще бъде произнесена в 17 часа българско време по време на срещата на банкерите в Джаксън Хоул. Конференцията е озаглавена „Преоценка на ефективността и трансмисията на паричната политика“ и ще продължи до събота.
- Ако имаше някакви съмнения относно намеренията на Фед да предприеме намаление с поне четвърт процентен пункт на заседанието на комитета за отворения пазар на 17-18 септември, те бяха прекратени в сряда. Протоколите от юлската сесия показаха „голямо мнозинство“ от членовете в полза на намалението през септември.
ВЪПРОС НА НАСОКА
Основният въпрос е дали първото намаление от повече от четири години е четвърт пункт или половин пункт. Пазарите залагат на една четвърт, но оставят отворен шанс 1 към 4 за половин пункт, според FedWatch на CME Group.
В предишни години Пауъл използва речта на Джаксън Хоул, за да очертае широки политически инициативи и да даде указания за бъдещето на политиката.
При първото си появяване през 2018 г. той очерта вижданията си относно нивата на лихвата и безработицата, считани за „неутрални“ или стабилни. Година по-късно той посочи, че предстоят намаления на лихвите. В реч, произнесена на фона на расови протести през 2020 г., Пауъл разкри нов подход, който да позволи на инфлацията да бъде по-висока от обикновено, без повишаване на лихвите, в интерес на насърчаването на по-приобщаващ пазар на труда.
Този път задачата ще бъде да потвърди очакванията на пазара, като същевременно посочи впечатленията си от икономиката и по-специално отслабването на инфлационния натиск и някои опасения за пазара на труда.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„За нас ключово ще бъде какъв тон ще използва председателят Пауъл, като очакваме той да бъде по-мек или ориентиран към по-ниски лихвени проценти,“ каза Джак Янасиевич, водещ стратег на портфейли в Natixis Investment Managers Solutions. „Просто казано, инфлацията продължава да се движи към целта от 2%, и то сякаш с темп, който надвишава очакванията на консенсуса. В комбинация с признаците, че пазарът на труда се смекчава, се създава усещането, че няма особена нужда да се запазва твърдата позиция.“
СЛУШАНЕ НА ПАЗАРИТЕ
Фед поддържа своя ключов лихвен процент по овърнайт заемите през последните 13 месеца след поредица от агресивни повишения. Пазарите се справят предимно добре при режима на по-високи лихви, но се разбунтуваха за кратко след срещата през юли след признаци за влошаваща се картина на труда и отслабване на производствения сектор.
Очаква се Пауъл да даде поне знак на някои икономически пречки, както и напредъка, който Фед постигна в борбата си с инфлацията.
„Очакваме Пауъл да изрази малко повече увереност в перспективите за инфлацията и да постави малко повече акцент върху рисковете от спад на пазара на труда в сравнение с пресконференцията си след юлската среща на Федералния комитет за отворения пазар на САЩ, с оглед на данните, публикувани след това“, каза икономистът на Goldman Sachs Дейвид Мерикъл.
Шефовете на Фед твърдят, че не са чувствителни към движенията на финансовите пазари, но Пауъл без съмнение е видял реакцията след срещата през юли и ще иска да успокои страховете, че централната банка ще продължи да чака, преди да започне да се отпуска.
„Пауъл е склонен да подкрепи фондовия пазар“, каза Комал Ср-Кумар, ръководител на Sri-Kumar Global Strategies. „Отново и отново той е посочвал, че лихвите ще паднат. Те не са слезли, но този път той ще го направи“.