Най-добре платените тенисисти в света
Откакто започва да играе професионално през 2003 г., Новак Джокович успява да спечели рекордните 24 титли на сингъл от Големия шлем, с което се утвърждава като най-великия тенисист на всички времена. Независимо от броя на спечелените си титли обаче, той никога не се класира по-високо от номер 2 в списъка на най-високоплатените играчи в спорта. Поне до 2022 г., когато Роджър Федерер се оттегля от корта. През следващата година Джокович най-сетне успява да заеме първото място в класацията на най-добре платените тенисисти с комбинирани приходи от 38.4 млн. долара от играта на корта и извън него.
Оказа се, че царуването му е продължило точно една година. Новият голям съперник на сръбската тенис звезда е 21-годишният Карлос Алкарас – испанецът, изкачил се до №1 тази година с приходи от 42.3 млн. долара преди данъци и разходи за агенти.
Джокович все още печели най-добре на корта с приходите си от 12.2 млн. долара. Алкарас, който победи 37-годишния си сръбски съперник в последните два финала на Уимбълдън, взима 10.3 млн. долара от играта си на корта. Познавачите на тениса обаче вече са твърдо убедени, че Алкарас има предимство извън него. Докато Джокович прибира 25 млн. долара от странични договори, испанската млада тенис звезда печели колосални суми от договорите за спонсорство (включително с Nike, Rolex и BMW), както и от наситения график с участия и изложби, откъдето се смята, че печели до 2 млн. долара само за появата си.
246 млн. долара. Това е общото богатство на 10-те най-високоплатени тенисисти в света за последната година. Това е доста по-малко от рекордните 343 млн. долара за 2020 г., от които почти половината (142 млн. долара) са само на вече пенсионираните Федерер и Серена Уилямс. Въпреки това сумата е с 26% по-висока от регистрираните приходи на играчите в топ 10 на световния тенис през 2023 г., което е добър знак.
Друг положителен сигнал е средната възраст на тенисистите в тазгодишния топ 10 – 26 години. За сравнение през 2020 г. средната възраст е малко под 30 г. Положително е още, че в топ 10 има и четири жени – сигнал, че тенисът е единственият голям професионален спорт, в който мъжете и жените спортисти са равностойни.
Никой все още не се е доближил до финансовата стратосфера на Федерер, който е най-печелившият в спорта от 2007 г. до пенсионирането си. Но Алкарас сякаш е първият, който пробива сред имена като Федерер, Джокович, Наоми Осака или Надал. Още преди да навърши 22 г. испанецът вече има в архива си четири титли от Големия шлем и бумът в кариерата му тепърва предстои.
№1 Карлос Алкарас
Приходи за 12 месеца: 42.3 млн. долара
Възраст: 21
Държава: Испания
Приходи от корта: 10.3 млн. долара
Приходи извън корта: 32 млн. долара
Като испанец, който се справя отлично на червения корт, Алкарас започва да предизвиква сравнения с Рафаел Надал още в началото на кариерата си. Приликите между двамата играчи се задълбочиха през тази година, след като се изправиха един срещу друг в демонстративен мач по Netflix през март и се състезаваха заедно по двойки на Олимпийските игри в Париж през юли. Алкарас, който също така завоюва сребърен олимпийски медал на сингъл и сега е трети в световната ранглиста, е фаворит на US Open, което преди това спечели през 2022 г. и което ще му осигури три големи титли през тази календарна година.
№2 Новак Джокович
Приходи за 12 месеца:: 37.2 млн. долара
Възраст: 37
Държава: Сърбия
Приходи от корта: 12.2 млн. долара
Приходи извън корта: 25 млн. долара
Джокович е играч №1 на ATP Тура в края на годината за безпрецедентен осми сезон през 2023 г., а през април стана най-възрастният №1 в историята. В крайна сметка той удължи рекорда си за най-много седмици под номер 1 на 428, а след това запълни единствената дупка в изумителното си резюме със златния олимпийски медал в Париж – постижение, което му донесе и бонус от 218 000 долара от родната му Сърбия.
Джокович, който в момента е под №2 на сингъл при мъжете, се раздели с дългогодишния си агент Едоардо Арталди миналата година, но поддържа доходоносно портфолио от реклама, благодарение на партньорства с Asics, Head, Hublot и Lacoste. Заедно със своя спонсор Waterdrop той наскоро пусна на пазара линия “кубчета за електролитна хидратация“, наречена Sila, и е съосновател на Асоциацията на професионалните тенисисти, която през февруари сключи сделка, даваща на членовете достъп до повече от 1500 салона на летищата. Този месец сръбският президент Александър Вучич заяви, че са обсъждани възможностите за изграждане на музей на Джокович в Белград.
№3 Коко Гоф
Приходи за 12 месеца:: 27.1 млн. долара
Възраст: 20
Държава: САЩ
Приходи от корта: 7.1 млн. долара
Приходи извън корта: 20 млн. долара
Големият пробив на Гоф с шампионската титла на сингъл на Откритото първенство на САЩ през 2023 г. и последвалата титла на двойки на тазгодишното Открито първенство на Франция дадоха още една причина на бизнеса да преследва младата тенисистка, която следва стабилна стратегия извън корта, но все още се намира сред най-добре платените тенисисти.
Заемайки трето място в ранглистата на сингъл при жените и 15-о място на двойки, Гоф вече има 11 дългосрочни партньорства, като най-новите са с линията за грижа за косата Carol’s Daughter, соковете Naked Brand и Fanatics, а освен това стои зад нова модна колекция с American Eagle. На церемонията по откриването на Олимпийските игри в Париж през юли тя беше знаменосец на отбора на САЩ заедно с Леброн Джеймс и ще се появи на лимитирана кутия на Wheaties.
№4 Ига Швьонтек
Приходи за 12 месеца:: 26.7 млн. долара
Възраст: 23
Държава: Полша
Приходи от корта: 11.7 млн. долара
Приходи извън корта: 15 млн. долара
След като през юни за четвърти път спечели титлата на Откритото първенство на Франция, Швьонтек спечели бронзов медал на Олимпийските игри в Париж и си осигури премия от 50 000 долара от родната си Полша, добавайки към близо 11.7-те си млн. долара от наградни фондове за последната година.
Само Новак Джокович надминава тази цифра, и то с по-малко от 300 000 долара – немалко постижение, като се има предвид, че наградният фонд, с който разполагат жените, все още изостава от този на мъжете в някои турнири извън четирите от Големия шлем.
№5 Яник Синер
Приходи за 12 месеца:: 26.6 млн. долара
Възраст: 23
Държава: Италия
Приходи от корта: 11.6 млн. долара
Приходи извън корта: 15 млн. долара
Облаците над главата на Синер се сгъстиха този месец, когато стана ясно, че тенисистът е дал положителна проба за забранен стероид през март и е трябвало да се лиши от награден фонд и точки за ранглистата, спечелени от турнира в Индиън Уелс. Международната агенция за почтеност в тениса (ITIA) установи, че ниските нива в организма му са резултат от замърсяване, и Синер не беше принуден да пропусне част от тура.
И макар че пропусна Олимпийските игри в Париж заради възпаление на сливиците и беше възпрепятстван от травма в бедрото, сезонът на Синер изведе италианеца до нови висоти. Победата му на Откритото първенство в Австралия през януари беше първата титла от Големия шлем за италианец от 48 години насам. През юни той се изстреля на първо място в ранглистата на сингъл, а този месец спечели Откритото първенство на Синсинати, за да си осигури място сред фаворитите на Откритото първенство на САЩ.
Извън корта той се сдоби с договори за спонсорство с козметичната линията La Roche-Posay и пастата De Cecco, както и със съществуващи спонсори като Gucci, кафе Lavazza и Rolex.
№6 Рафаел Надал
Приходи за 12 месеца:: 23.3 млн. долара
Възраст: 38
Държава: Испания
Приходи от корта: 0.3 млн. долара
Приходи извън корта: 23 млн. долара
Надал не е определил официална дата за оттеглянето си от корта. Ясно е обаче, че краят е близо за легендарната испанска тенис звезда, която се оттегли от Откритото първенство в САЩ по-рано този месец. Засега му предстои участие в Laver Cup в Берлин през септември – отборният турнир, на който, впрочем, Роджър Федерер се сбогува със състезателния тенис през 2022 г.
През последните 19 месеца Надал е изиграл само шест турнира от ATP Тур. Подобна ограничена програма би подкопала заплащането на повечето спортисти, особено в тениса, където спонсорите често намаляват тарифите си за играчи, които падат в ранглистата или пропускат време. Но Надал не е като повечето спортисти.
22-кратният победител в турнирите от Големия шлем има дългогодишни взаимоотношения с много от спонсорите си – едно от тях е 20-годишната работа с Kia. Надал също така стана посланик на Саудитската федерация по тенис – споразумение, което предизвика отпор от страна на феновете, но се смята, че му носи седемцифрена годишна заплата.
№7 Даниил Медведев
Приходи за 12 месеца:: 20.3 млн. долара
Възраст: 28
Държава: Русия
Приходи от корта: 7.3 млн. долара
Приходи извън корта: 13 млн. долара
Медведев има една-единствена победа в турнирите от Големия шлем – във Флъшинг Медоус през 2021 г. Въпреки това руснакът е достигна до пет други финала на турнири от Големия шлем, включително Откритото първенство на САЩ през 2019 и 2023 г. и тазгодишното Открито първенство на Австралия. Финалът му в Мелбърн му донесе и рекорди за най-много изиграни сетове на турнир от Големия шлем (31) и най-много време, прекарано на корта (24 часа и 17 минути). През декември отборът на Медведев спечели Световната тенис лига – демонстративен турнир за смесени полове.
Като запален геймър, Медведев има партньорства с геймърските слушалки HyperX и производителите на игри EA Sports и Ubisoft, а миналата година се присъедини към групата на собствениците на организацията за електронни спортове M80.
№8 Наоми Осака
Приходи за 12 месеца:: 14.6 млн. долара
Възраст: 26
Държава: Япония
Приходи от корта: 0.6 млн. долара
Приходи извън корта: 14 млн. долара
Осака се завърна на корта през януари, след като контузиите, а след това и раждането я бяха извадили от строя от септември 2022 г. Дългият отпуск на Осака и непостоянната й игра през тази година я свалиха до 85 място в световната ранглиста на сингъл.
Осака има партньорства с Etsy, Maybelline, Meta AI и ZICO Coconut Water.
№9 Каспер Рууд
Приходи за 12 месеца:: 13.9 млн. долара
Възраст: 25
Държава: Норвегия
Приходи от корта: 3.9 млн. долара
Приходи извън корта: 10 млн. долара
Рууд спечели 12-ата си титла в кариерата в ATP Тур през май в Женева. Единадесетте са на червен корт. Норвежкият тенисист обаче е добър на всякаква настилка – той е единственият мъж на 25 години или по-млад, който има поне 100 победи в кариерата си както на твърди кортове, така и на клей.
Извън корта Рууд е сключил договори с часовници Fleming, шведската банка Handelsbanken и Renault в допълнение към половин дузина съществуващи спонсори.
№10 Арина Сабаленка
Приходи за 12 месеца:: 13.7 млн. долара
Възраст: 26
Държава: Беларус
Приходи от корта: 6.7 млн. долара
Приходи извън корта: 7 млн. долара
След като спечели втора поредна титла от Откритото първенство на Австралия през януари, Сабаленка пропусна Уимбълдън заради травма на рамото и реши да пропусне Олимпийските игри в Париж, за да си почине. Но тя се завърна и спечели турнира в Синсинати този месец, като спря победната серия на Джесика Пегула и се изкачи отново до № 2 в ранглистата на сингъл. Сега Сабаленка влиза в Откритото първенство на САЩ като фаворит и иска да подобри постижението си от 2023 г., когато зае второ място.
Далеч от тениса, тя наскоро се сдоби с договори за партньорство с веригата за купички с асаи Oakberry и слушалките Master & Dynamic.