В избите на Южен Сакар
Слънчевият и топъл Южен Сакар е изключително благодатно място за отглеждане на лозя, в което е ключът за създаването на първокласни вина с отлична репутация. В последните две години само изби от Южен Сакар са на върха в престижната класация на DiVino за най-добрите български вина. „Братанов“ с Bratanov 3-Blend Cabernet Franc & Merlot & Rubin 2018 и „Иво Върбанов“ с Ivo Varbanov Syrah & Viognier I Got Rhythm 2017.
Сакар – гранична планина в Югоизточна България в близост до реките Марица, Тунджа, Соколица и Сазлийка, предлага разнообразие от тероари, които са от съществено значение за качеството на виното. Проникващите по течението на Марица ветрове от Егейско море оформят почти средиземноморски климат и благоприятстват отглеждането на качествено грозде от сортовете тамянка, шардоне, вионие, димят, мерло, сира, каберне фран, мавруд, рубин и др. Изби от цяла България купуват грозде от местните кооперативи и наоколо никнат малки винарни. Макар този край на Източните Родопи да е богат на исторически паметници от тракийската епоха – могили, скални светилища, долмени, пещери, крепости и т.н., туристическата инфраструктура не е добре развита. Природата е непокътната, следователно относително лесно може да се практикува биоземеделие. В Южен Сакар девет млади изби са обединени в сдружението “Wines of Sakar”, споделят общи идеи за визията на региона като винена туристическа дестинация.
Те създават винено-туристическа карта на района и организират серия фестивали на виното през цялата година. “Пролет сред лозята” в изба „Коларово“ и винарна BRATANOV, романтичното “Лято над нещата” в Zaara Estate , “Есен на звездата” в „Малката звезда“ (на 14 септември), “Зима сред вината” в Rosalea и Bisante. В сдружението влизат още избите Villa Bassarea, Ivo Varbanov, Terra Tangra и “Димитровче”. С общото откриване на гроздобера през 2015 г. те слагат началото на поредица събития през годините, а екстремения винен тур “Сакар 4х4” става запазена марка. В разбирателство и партньорство предлагат гостоприемство с любов и, разбира се, качествено вино. Всеки по свой начин работи, за да да създаде бленд от трите основни бели сорта в района – тамянка, вионие и шардоне, който да отличи Сакар (вижте селекцията ни от пет топ тамянки). И така, представяме ви избите на Южен Сакар, които стоят гордо в настоящето и гледат смело в бъдещето.
BRATANOV
Лозята на Братанови се предават от поколения. Преди близо 20 години Стойчо Братанов наследява 10 декара земя от дядо си, който гледал най-голямото лозе на с. Шишманово, а виното продавал в кръчмата. Бил е и кмет на селото. През 2006 г. внукът изкупува околните парцели с идеята да развива земеделие и търси помощта на двамата си синове. От първата реколта през 2009 г. правят вино, колкото да има вкъщи. Опиянени от резултата, семейството прегръща романтичната идея да възстанови традицията на малка семейна винарна.
По-малкият син Христо Братанов взема смело решение да прави вино с диви дрожди, формирани от естествената микрофлора на гроздето. Методът е много популярен сред винопроизводителите във Франция, но в България Братанови са първи. Те отглеждат лозята, без да използват пестициди и хербициди. През 2015 г. в екипа влиза Мария Стоева, която току-що е завършила енология в университета в Дижон. С дух на експериментатор тя създава високо оценени вина, които оставят усещане за автентичност, топлота и характерна индивидуалност. Bratanov Tamianka Single Vineyard 2014 печели сребърен медал от Decanter World Wine Awards 2016. Голяма рядкост е регионален сорт, при това бял, да получи награда. Тамянка се отглежда от векове в Южен Сакар и заслужено оглави класацията ни и тази година на петте най-добри тамянки. В избата на “Братанов” Мария Стоева прави и вината “Иво Върбанов”.
Ivo Varbanov
Иво Върбанов има ясна концепция за нещата и знае какво очаква от вината си. По професия е класически пианист, който живее в Лондон, а винопроизводството е неговата страст. Няма собствена изба, затова произвежда в „Братанов“ „едни от най-добрите на Балканите вина, които изразяват тероара“. Върбанов притежава собствени лозя. През 2005 г. той купува 13 хектара земя в района на Южен Сакар до с. Изворово и ги засажда с помощта на агронома Станчо Бангиев. Използва био земеделски практики, но добивите са ниски.
През 2018-а той засажда наново два масива, сериозно засегнати от горските пожари през 2013 с марселан, шардоне и сира. Общото производство на избата е около 30 хил. бутилки, в зависимост от реколтата. Вината си предлага във Великобритания, Белгия, Холандия, Германия, Полша, Финландия, Черна гора и САЩ. Основни клиенти са му ресторанти с „Мишлен“ звезди и места за виноценители. Иво Върбанов е сред основателите на Българската aсоциация на независимите лозаро-винари, вицепрезидент на Европейската конфедерация на независимите лозаро-винари и първият българин, член на Международната винена академия (AIV).
Terra Tangra
През 1998 г. семейство Зайчеви и техният партньор Робърт Станев засаждат 350 ха лозя в района на Харманли, по югозападните склонове на Сакар планина по поречието на река Марица и слагат началото на “Тера Тангра”. Днес лозовите масиви достигат 400 хектара от над 15 различни сорта – мерло, каберне совиньон, сира, каберне фран, пти вердо, пино ноар, мавруд, малбек, рубин, шардоне, совиньон блан, вионие и семийон. Условията за отглеждане на качествено грозде в района са отлични. Многото слънчеви дни в годината, постоянният вятър и оскъдни валежи, в едно с южното изложение на лозята, води до висок температурен градиент.
Всичко това дава основание на специалисти да смятат, че областта Южен Сакар е сред най-успешните винарски райони в България. “Тера Тангра” е от първите изби в България с биологично отглеждани лозя. “Хората ме питат какво правим, за да сме органични. Аз отговарям “нищо, просто имаме тероар, в който болестите нямат никакъв шанс. В Сакар е много по-лесно да си органичен”, обяснява енологът на винарната Димо Хаджиев. През 2007 г. избата получава международно признание за качество на продукцията си в Китай, Япония, Канада и цяла Европа. „Чрез чуждестранни специалисти успяхме да направим няколко интересни вина, които постепенно увлякоха и други и на Винария 2007 “Тера Тангра”, взе 3 златни медала“, разказва Хаджиев.
„Тогава останалите повярваха в себе си, че и малка винарна може да има успех, не е нужно да бъдеш огромен, за да постигнеш голям успех”, спомня си енологът. Новата сграда на “Тера Тангра” е подчинена на това целият процес от брането до бутилирането да преминава по естествен начин, с минимална намеса.
“Преди 5 години може би 70% от продукцията ни се изнасяше в Швеция, Канада, Япония, Китай. От пандемията износът е нищожен. Добивът е много нисък, разходите за отглеждане са много високи. Това води до високо качество на гроздето и виното, но висококачественото вино е скъпо и следователно неконкурентно на световния пазар“, завършва Хаджиев. Сега “Тера Тангра” има капацитет за 1 млн. бутилки годишно, но всъщност прави едва 250 хил.
Zaara Estate
Предисторията на Zaara Estate започва през 70-те години, когато на инженер Яни Георгиев е възложено построяването на ведомствена вила в района. Възрастен жител от село Главан го насочва към място с изумителна панорама точно над селището, в Сакар планина. Възложена му е и поддръжката на вилата. Децата му Красимира и Иван израстват там, сред птиците, щурците и лъчите на сакарското слънце. След раздържавяването вилата сменя собственика си, а след години семейството на Яни Георгиев успява да купи терена. Върху богатата на спомени земя изниква Zaara Estate.
Бутикова винарна с малък хотелски комплекс, ресторант и релакс център, млекарница с мляко от собствени стада, зеленчукови и овощни градини. Красимира Недева заедно с баща си движи целия бизнес. Още от създаването през 2016 г. винарната има ясна концепция за производство на малки количества вино от висок клас. Zaara Estate преработва под 100 тона грозде от собствените лозя на площ 15 ха. Технологът Даниела Стаматова акцентира на местните сортове като тамянка и мавруд. Създава две серии: Zaara и Dogma в по-високия клас на резервите. Имат и серия Cauza – с едно бяло и едно червено вино, чиито продажби всяка година са насочени за различна кауза. Сега на дневен ред са кучетата, водачи за незрящи. Zaara Estate може да се похвали и с първото родно вино, отлежало на дъното на Черно море.
Villa Bassarea
През 2014 г. трима приятели решават да правят вина с минимална намеса в процеса на изграждане и с респект към историята и традициите по тези места. Купуват най-хубавото грозде от лозята край Харманли и селата Коларово и Изворово. Някои от масивите са на 40 години, което дава отличителен характер на вината, произвеждани по класически технологии с много ръчен труд. Технологът Камен Коев развива своята философия за правене на вино – с минимална намеса в процеса и подбор на най-доброто грозде. Всяко от вината им носи личната история и отдаденост на създателите му.
Някои от вината разказват тракийското наследство. Кои са Сараток и Максимин, защо точно тези тракийски владетели са имената на най-добрите им вина ще научите, докато се наслаждавате на винена дегустация във Вила Басареа. Капацитетът на винарната е около 80 тона на година. Bassareus е тракийско прозвище на Дионис. Лимитираната серия Saratok от 400 бутилки е в чест на първия тракийски владетел, изобразен на монета, заедно с лоза и грозд. Правят около 50 хил. бутилки годишно. Коев не праща вина по конкурси – за него златният медал е, когато избата е празна. Прави изчистени, лесни за консумация вина с приятен плодов аромат, без да е натрапчив.
ROSALEA
Двама предприемачи от Чехия и любители на виното, Петър Белец и Владя, запленени от вековната култура и история по българските и тракийските земи, акостират в България през 2011 г., за да отворят IT компания. Решават да стартират и собствена винарна. През 2014 г. с доза наивност и без особен опит двамата купуват земеделска земя в Южен Сакар и засаждат 11 хектара лозя. Насажденията не вървят добре. През 2017 г. те наемат току-що завършил обучението си агроном – Анелия Павлова, да възстанови лозята. Тя няма опит, но притежава достатъчно твърдоглавост, за да изпълни задачата. Когато си тръгва след няколко години, оставя след себе си красиво и пълно с живот парче земя и отдаден екип начело с агронома Румен Кирилов. През 2020 лозето най-после дава грозде за хубаво вино. С реколтата идва и енологът Екатерина Гаргова, която създава прочутото розе на ROSALEA.
Тя създава серия сортови вина Writer’s wine, отлежали в бъчви от висок клас. Линията е вдъхновена от съпругата на Петър, Зузана, която е писател и страстен любител на виното. Защото всяко вино разказва история. А тяхната продължава… Сега имат 10 ха лозя с шардоне, каберне совиньон, каберне фран, сира, рубин и мавруд и място във избата на “Бисанте”. Под марката Wine bridges всяка година излиза по едно вино на реколта от различен сорт. Енологът им Екатерина Гаргова е в основата на програмата “Росалеа среща младите”, която дава възможност за стаж на студенти от Университета по хранителни технологии в Пловдив. “Искаме да ги привлечем да правят вино. Като са при нас мислят денонощно за виното и процесите и се свързват с него”, коментира тя.
BISANTE
Най-младата изба в Южен Сакар – „Бисанте“, е създадена през 2022 г. в Харманли с много желание и ентусиазъм от Мариета Александрова и братята Тончо и Неделчо Тончеви. Тримата решават да направят малка изба. От любов към историята се ражда и името, което е същото като на тракийското селище и крепост Бисанте. Първите вина правят от благородните и добре развиващи се в региона сортове каберне фран, каберне совиньон, мерло, сира, шардоне, както и коломбар.
Грижливо подбират грозде от масивите в Южен Сакар. За обработката и превръщането в качествено вино разчитат на съветите на енолога Екатерина Гаргова. Първата реколта е отбелязана с три свежи купажни вина в колекционерската серия Bisante Collection. Изключение прави чисто сортовото вино от сира, коeто отлежава в български дъбови бъчви.
„Малката звезда“
“Малката звезда” е първата винарска изба в региона. През 2005 г. четирима приятели – Георги Георгиев, Стефан Ангелов, Николай Иванов и Маркус Вайх, решават да засадят първото си лозе заедно – 16 хектара в подножието на Сакар планина. Сред приказно красива природа и щедро слънце. Меките хълмисти склонове на Сакар определят и характера на вината – топли, с меки, много зрели плодове, с усещане за пълнота. Избата дава между 50 хил. и 70 хил. литра вино на година. Основно червени сортове – мерло, каберне совиньон, мавруд, сира, каберне фран и шардоне.
Вината Palitra са подчертано плодови. Основната серия Enigma, отлежават от 6 до 12 месеца в нови и употребявани барици от френски, американски и български дъб. Essence отлежават минимум 18 месеца в подземните помещения на избата. От 2015 г. енологът Свилен Георгиев допринася за модерното усещане на вината. Прилага съвременни методи за винификация, с уважение към традициите. Той създава и наистина уникална атмосфера за гостите на винарната.
„Коларово“
През 70-те години на миналия век австрийският професор Мозер, след дълги проучвания на най-подходящите за отглеждането на мерло земи в България, посочва югозападните склонове на Южен Сакар, недалеч от град Харманли. Така се раждат Коларовските лозови масиви. На това място през 2009 г. е основана изба “Коларово”. Няма собствени лозя, но доверието с местни лозари, ѝ позволява всяка година да избира качествено грозде. Технологът Илиана Коева със своя дългогодишен опит в страната и чужбина създава облика на избата.
През 2021 г. заедно с Тодор Братанов, който е съсобственик на „Басареа“, купуват Шато “Коларово”. Променят името на Изба “Коларово” и решават да я модернизират. Запазват виненият почерк и, познавайки потенциала на гроздето в региона, Илиана създава новото лице на избата с по-модерни визии, по-плодови и свежи вина. Първата серия е „Метаморфоза“. Малката бутикова изба с капацитет само от 100 хил. бутилки годишно посреща туристи целогодишно. Лично собственичката и технолог на винарната – Илиана, превежда туристите през производствените помещения. Добрата колаборация с Енотека Сакар позволява да се организират винени вечери, да се акцентира на местните продукти, регионалните рецепти и да се подчертае автентичният вкус на вината от избата и региона.
Енотека „Сакар“
Енотека САКАР е общия дом на винарските изби в региона на Сакар и Източните Родопи. Преди няколко години собствениците на винарна Вила Басареа Тодор Братанов и Камен Коев закупуват сградата (бивш ресторант) с намерението да направят дегустационна към избата, която се намира в съседство. Когато назрява моментът да осъществят проекта, решават, че по-интересно би било да предлагат не само своите вина, а и на всички изби в региона.
Така се ражда идеята за Енотека Сакар, където винените любители могат да се докоснат до многообразието на избите и вината в този малък, но изключително значим лозарски район в България. В стремежа си да запазят традициите на региона и да поднесат вината с правилната местна кухня собствениците организират редовни Вино & Храна събития, които събират ценители от околността и гости от по-далечни дестинации.
“Димитровче”
В близост до Свиленград се намира и винарна “Димитровче”, чиято история започва през 2013 г. леко на шега, почти като хоби. “През 2016 г. се регистрирахме и започнахме да правим различни вина, като при нас е характерно, че стари реколти няма. Успяваме да изпразним избата къде заради по-малките количества, къде заради интереса”, обяснява технологът Иван Ставрев. Той допълва, че опитват да работят вината с минимална намеса, като по-натурални, с по-ниски киселини, за да са по-лесни за консумация.