Има ли полза от фасовете?
Ученици разработват метод за рециклиране на фасовете, с който получават активен въглен за индустрията. Компанията им е едва на няколко месеца, но вече има клиенти, партньори и международни награди
Ако през лятото сте стигнали до морския бряг, със сигурност сте забелязали десетките фасове от цигари в пясъка. Или във водата. Или в парковете, по тротоарите, край спирките или детските площадки. Всеки ден в света се изхвърлят над 12 млрд. угарки от цигари. За сравнение – броят на изхвърлените бутилки е 1.5 млрд. А за разграждането на един фас в природата са необходими над 10 години.
Къде е България в тази статистика? У нас годишно се изхвърлят над 7 млрд. фаса, а в допълнение страната е с най-висок процент на пушачи над 15-годишна възраст в Европа. Всеки трети потребява тютюневи изделия и сме на първо място по брой пушачи между 13 и 15 години.
Група тийнейджъри се стряскат от тази статистика, недоволстват срещу замърсяването на природата с фасове и започват да мислят какво да направят. Поставят си за цел да направят България по-чиста и да насочат вниманието на обществеността към високия процент пушачи (29.1%).
Михаил Джурков, Александра Сивова, Анатоли Тинков, Яна Любенова и Стефан Стоянов са ученици в 11. клас в ЧЕГ „Проф. Иван Апостолов“ в София, когато през януари започват да разработват учебната си компания Green Filters.
„Това, което правим ние, е да събираме цигарите и чрез химически процес да ги превръщаме в активен въглен. Той може да се използва за пречистване на вода, на въздух и в различни индустриални процеси“, обяснява Михаил. За да стигнат до това решение, учениците отиват с идеята си при своя учител по химия, който ги окуражава да потърсят специалисти и необходимите химикали в Българската академия на науките.
След като не получават необходимото внимание по телефона, на следващия ден учениците отиват директно в Института по органична химия. „Застанахме там с нагласата, че няма да си тръгнем, докато не ни обърнат внимание“, казва Александра. По това време в института работи италианец, който много харесва идеята на учениците и вече повече от половин година ги подкрепя в експериментите и развитието на продукта. Първоначално се опитват да постигнат въглена чрез изгаряне на фасовете в химическа пещ, но това се оказва неефективен метод. Затова избират да добавят нужните химикали и по химичен път да стигнат до крайния резултат. Получават прах, който за 15-30 минути пречиства водата на 99%.
Учениците виждат в този резултат възможност за приложение на продукта в различни индустриални процеси. Свързват се с оранжерия Долна Диканя и с винарска изба „Камеа“, които се превръщат в първите им клиенти и прилагат Green Filters за почистване на бутилки, тръби или водата за растенията. Сред интересните им партньори са столичен ресторант, който позволява позиционирането на специално разработени от учениците кошчета за фасове; Japan Tabacco Intentaional – компания за цигари, която подкрепя проекта с цялата необходима информация и статистики за пазара, както и с брака от производството си на цигари, който да бъде рециклиран в Green Filters.
С отдадеността си учениците преминават през всички етапи на своя бизнес: събират фасове – правят шест специални кошчета, които разполагат на различни места в София и само за една седмица събират 9 хил. фаса, необходими за производството на 1 кг активен въглен. После заедно с учените в БАН изчистват химичния процес, намират първите си клиенти и партньори и вече имат план за следващ продукт.
Учебната им компания се явява на няколко състезания и изложения, за да представи идеята си. През март печелят 6 хил. лв. награден фонд от екологичната програма на Junior Achievement Еко ускорител, с които да развиват проекта, а през юни заемат първо място в годишното състезание за учебни компании „Изгряващи звезди“. Междувременно се явяват на Международно ученическо експо в Литва, където отново печелят първо място сред 60 отбора от цяла Европа. А Фондът на фондовете ги обявява за най-добър ESG стартъп в годишното състезание за най-добри младежки стартъпи.