Новото лице на хуманоидните роботи
Пет дни. Толкова продължи Световната конференция по роботика в Пекин – осмото издание на форума, който открехва завесата за напредъка на технологията и развитието на хуманоидните роботи
Изглежда, че въпреки упоритите опити от страна на САЩ да противодействат на технологичния подем на Китай, Пекин все пак отчита напредък. Страната почти е удвоил инвестициите си в развитието на изкуствения интелект – основната битка на технологичното поле. През първото полугодие Alibaba, Tencent и Baidu са направили капиталови разходи на обща стойност 7 млрд. долара. Основната част от тези средства е била насочена към закупуване на процесори и изграждане на инфраструктура, свързана с обучението на големи AI модели.
Китай се стреми да изпревари конкуренцията в разработването на хуманоидни роботи и да спечели войната за надмощие на технологичното поле. И Световната конференция по роботика в Пекин, провела се между 21 и 25 август, цели да демонстрира точно това – AI подем.
Усилията на Китай в областта на роботиката са подкрепени от политиката на президента Си Дзинпин за развитие на “нови производителни сили“ в областта на технологиите. Общият размер на инвестициите в китайската роботизирана индустрия през последното десетилетие е надхвърлил 100 млрд. юана (14,01 млрд. долара).
Китай е най-големият пазар на промишлени роботи в света като все по-усъвършенстващата се технология променя облика на традиционни отрасли като производството, автомобилостроенето, селското стопанство, образованието, както и здравните и домашните услуги. Според организаторите на конференцията на сцената на събитието са дебютирали 27 хуманоида, което е рекорд.
Не само китайски компании успяват да демонстрират мускули на конференцията. Tesla на Илън Мъск също показа своя опит за доминация в роботиката – Optimus. Според Мъск роботът може да извършва домакински задължения като да сгъва пране, а един ден ще може да готви, чисти и дори да обучава деца – технология, която според милиардерът ще донесе на Tesla оценка от 25 трлн. долара. Компанията планира да започне да изпробва хуманоидите в заводите си още през следващата година. Никой обаче не знае какви точно функции може да изпълнява Optimus, защото роботът на Tesla бе показан в стъклена кутия.
Китайските компании от своя страна наистина показаха мускули на конференцията. Още преди началото на събитието базираният в Шанхай стартъпът Agibot представи пет нови робота, някои от които вече са достъпни за предварителна поръчка с депозит от 5000 юана (702 долара). Agibot възнамерява да започне някои доставки в средата на октомври, последвани от партида от 300 робота, която ще започне през ноември.
На конференцията в Пекин част от тези роботи бяха показани на широката публика – хуманоиди, които могат да работят като продавачи, екскурзоводи в галерии или събирачи на фабрични части. Astribot S1 на Stardust Intelligence може да сгъва дрехи и да налива вино. Някои от роботите, изложени на конференцията, са способни да изпълняват сложни движения от китайските бойни изкуства, да свирят на музикални инструменти и да пишат с калиграф.