Австралия позволи на работниците да игнорират шефовете си извън работно време
Австралия е поредната държава, която позволява на служителите „правото да се откажат“ от работа, мярка, която досега е прилагана предимно в европейските държави.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Съгласно новото законодателство, което влезе в сила в понеделник, организациите нямат право да наказват служители за това, че не вдигат телефона си или не отговарят на имейли извън работното време.
- Това означава, че докато работодателите и клиенти от трети страни все още могат да се свързват със своите служители извън работното време, служителите вече имат законовото право да откажат да отговорят – освен ако това не е „неразумно“
- Това, което се счита за неразумно, ще бъде оценено от Австралийската комисия за честна работа, която ще вземе предвид фактори като естеството на ролята на служителя и нивото на отговорност, как е бил осъществен контактът и колко разрушителен е бил за служителя, наред с други критерии.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„Новите закони ще осигурят на работниците по-голяма защита по отношение на условията на работното място, сигурността на работното място и способността им да балансират между работата и живота, както и спиране на ниското заплащане“, каза министърът на заетостта и работните отношения Мъри Уат.
ДРУГИ ДЪРЖАВИ, КОИТО СА ВЪВЕЛИ ПРАВОТО НА ОТКАЗ
Франция
През 2017 г. Франция въведе своето „право на изключване“ от имейли извън работното време. Компаниите с 50 или повече служители са задължени да преговарят с представителите на служителите, за да определят кога те могат да бъдат контактвани чрез електронни методи за комуникация. Неспазването на правилата води до глоба в размер до 1% от общото възнаграждение на служителя.
Франция е известна с това, че има един от най-регулираните пазари на труда в развития свят, до голяма степен поради изискваната от закона 35-часова работна седмица.
Белгия
По подобен начин, от 2022 г. Белгия предостави на работниците правото да игнорират съобщения, свързани с работата, след работно време. Въпреки че първоначално това важеше само за държавните служители, законодателството беше разширено и за служителите в частния сектор, които работят в компании с 20 или повече служители. Служителите в Белгия също така имат четиридневна работна седмица.
Португалия
В Португалия на работодателите е забранено да се свързват със служителите си след работно време, съгласно така нареченото „право на почивка“. Служителите също така имат право на поне 11 поредни часа „нощна почивка“, през които не трябва да бъдат безпокоени, освен в случай на извънредна ситуация.
Испания
Служителите в Испания имат право да се изключват от работни дигитални комуникации извън установеното работно време с цел насърчаване на добър баланс между работа и личен живот.
Национална кампания, стартирана от Националния институт по безопасност и здраве при работа в страната, повишава осведомеността за инициативата, подчертавайки задълженията на работодателите да улеснят по-здравословна дигитализирана работна среда.
Ирландия
Ирландия е приела кодекс на практика за правото на изключване от работа извън работното време. Този кодекс дава на служителите правото да не се занимават с работни въпроси извън нормалното работно време, както и налага задължение на работодателите да уважават правото на служителите да се изключват, като не ги безпокоят извън работното време. Кодексът се прилага за всички видове заетост, от дистанционна работа до работа на фиксирано място.
Италия
В Италия законодателството се отнася по-конкретно до дистанционната работа. То предвижда, че всяко споразумение за дистанционна работа трябва да определя конкретни периоди за почивка и да описва мерките, необходими за служителя да се изключи напълно от работните устройства.
Великобритания
Обединеното кралство също изглежда се насочва към приемане на подобни инициативи. Съюзът на професионалистите Prospect установи, че почти 60% от служителите подкрепят правото на изключване, според кампания, проведена през септември миналата година. Въпреки че в момента няма официално право на изключване от работа в Обединеното кралство, е предвидено работната седмица да не надвишава 48 часа средно, в рамките на 17-седмичен период.