Най-богатият китаец загуби $14 млрд. за ден след срив на компанията майка на Temu
Основателят и бивш председател на китайската компания за електронна търговия PDD Holdings Колин Хуанг, който стана най-богатият човек в Китай по-рано този месец, отчете спад на нетното си състояние с приблизително 14 милиарда долара в понеделник. Причината – срив на акциите на PDD с почти 30% след разочароващи резултати през второто тримесечие.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Приблизителната нетна стойност на богатството на Хуанг, все още основен акционер в PDD, спадна до 35.3 милиарда долара в понеделник, понижение от над 28%.
- Промяната го измести надолу в списъка на милиардерите в реално време на Forbes до номер 50 в света и номер 4 в Китай, зад Джун Шаншан ($49.9 милиарда), Джан Имин ($43.4 милиарда) и Ма Хуатенг ($40.7 милиарда).
- Акциите на PDD се търгуваха за 97.35 долара, спад от повече от 30% и най-ниската цена за 2024 г.
- PDD притежава популярния онлайн магазин Temu и е отбелязал ръст на акциите си с почти 22% през последната година.
- Спадът в понеделник идва, след като компанията не можа да покрие прогнозите за печалбите и приходите за второто тримесечие.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
PDD Holdings отчете печалба от 23.24 юана (3.20 долара) на акция през тримесечието, приключващо на 30 юни, и продажби от 97.06 милиарда юана (13.64 милиарда долара), което е спад от очакванията на анализаторите за продажби от 100.17 юана, или 14.1 милиарда долара.
Оперативната печалба се е увеличила повече от два пъти спрямо същото тримесечие на миналата година, от 1.78 милиарда на 4.4 милиарда долара. Джун Лиу, вицепрезидент по финансите в PDD, призна в изявление, че темпът на растеж на приходите на компанията се е забавил от тримесечие на тримесечие и каза, че тенденцията вероятно ще продължи поради „засилената конкуренция и външните предизвикателства“. Лей Чен, главен изпълнителен директор на PDD, каза, че компанията е готова да направи “краткосрочни жертви”, докато разраства бизнеса.
ИЗНЕНАДВАЩ ФАКТ
PDD не е единственият онлайн пазар в Китай, който съобщава за пропуснати очаквания, тъй като страната преживява икономически спад с високи нива на безработица и намаляващи доходи на домакинствата. Alibaba, продаващ стоки с изключително намалени цени, отчете спад на нетния доход от 28.77% през юни, а JD.Com не изпълни прогнозата си за приходите през същия месец.
CNBC съобщи през юли, че младите потребители спестяват повече в сравнение с предишните поколения и че идеята за поставяне на изключително ниски цели за разходи дори се е превърнала във вирусна тенденция в социалните медии, наречена „отмъстително спестяване“, породена от отслабващата икономика на страната.