Петролът достигна двуседмичен връх
Петролът достигна двуседмичен връх като фючърсите се стабилизираха, след като се повишиха с над 7% през предходните три сесии заради напрежението в Близкия изток и потенциалното спиране на експлоатацията на либийските петролни находища.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите върху суровия петрол тип “Брент”, който е референтен за Европа, се стабилизираха на цена от 81.40 долара за барел, което е най-високото ниво от две седмици насам. За последно брентът се търгуваше на нива над 82 долара в средата на август.
- Американският лек петрол също поскъпна драстично по време на предходните две сесии като в крайна сметка се стабилизира на цена от 77.30 долара за барел – отново двуседмичен връх. WTI се търгуваше за малко над 80 долара за барел в средата на август, но пазарът се разклати заради слабите икономически данни от Китай и перспективата за примирие в Близкия изток.
- И двата бенчмарка се понижиха слабо по време на азиатската търговия – с 0.05% за брентът и с 0.15 на сто за американския лек петрол. Според оценката на пазарни анализатори тези минимални загуби предполагат, че цените си поемат дъх след рязкото покачване през последните няколко дни.
АКЦЕНТ
Фючърсите се повишиха рязко по време на предходните три сесии заради очакванията, че Федералният резерв на САЩ ще предприеме облекчение на паричната политика на есен. Председателят на Фед Джером Пауъл обяви, че инфлацията вече е много по-близо до целта от 2% и траекторията на понижение е устойчива – ясен сигнал, че предстои намаляване на лихвените проценти. Пауъл обяви още, че фокусът на Фед се прехвърля от инфлацията върху пазара на труда. Облекчаване на паричната политика ще стимулира търсенето на горива.
Влияние върху пазара оказа и нестихващото напрежение в Близкия изток. Подкрепяната от Иран групировка “Хизбула” и израелските сили си размениха стотици ракетни удари през уикенда в един от най-големите сблъсъци в продължилата над 10 месеца война по границата. Сблъсъкът засилва опасенията, че конфликтът в Газа може да се превърне в широк регионален сблъсък, в който да се включат подкрепящият “Хизбула“ Иран и основният съюзник на Израел – САЩ. Подобна ескалация създава опасения за нарушаване веригата на доставки, тъй като Иран контролира Ормузкия проток, през който преминава една пета от глобалните доставки на петрол.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Петролните находища в източната част на Либия, които осигуряват почти целия добив на страната, вероятно ще бъдат затворени, а производството и износът ще бъдат спрени. Все още няма официално потвърждение от международно признатото правителство на страната в Триполи или от Националната петролна корпорация (NOC), която контролира петролните ресурси на страната. Това заплашва от нова петролна криза. Политическите разногласия в източната и западната част на Либия биха могли да засегне почти целия добив от 1.17 млн. барела дневно. Потенциалното затваряне на либийските петролни полета ще затегне предлагането и може да забави спада на цените на петрола