Финландия започва да съхранява ядрени отпадъци в гробница, изградена да издържи 100 хил. години
Финландия е на прага да погребе използвано ядрено гориво в първата геоложка гробница в света, която издържа 100 хил. години.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Пионерският проект се счита както за повратен момент за дългосрочната устойчивост на ядрената енергия, така и за „модел за целия свят“.
- Силно радиоактивното използвано ядрено гориво ще бъде поставено във водонепроницаеми контейнери и депозирано в скалите на повече от 400 метра под горите на югозападна Финландия.
- Здравите медни контейнери ще бъдат изолирани, отделени от хората и ще се съхраняват под земята в продължение на хиляди години.
- Onkalo, което е търговското име на дългосрочното хранилище за отпадъци, е финландската дума за малка пещера или яма. Това е подходящо име за хранилището, което се намира над мрежа от тунели и е разположено до три ядрени реактора на остров Олкилуото, на около 240 километра от столицата Хелзинки.
- Създадена през 1995 г., Posiva е натоварена с отговорността да се справи с окончателното погребване на отработените пръти за ядрено гориво в Onkalo. Финландската компания е съвместна собственост на компанията за ядрена енергия TVO и комуналната компания Fortum.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„Проектът Onkalo представлява инсталация за капсулиране и съоръжение за погребване на отработено гориво. И това не е временно, това е завинаги. Не искам да го наричам чудо, но няма да е лош начин да поставим Onkalo в глобалния контекст“, каза Паси Туохимаа, ръководител на комуникациите на Posiva, пред CNBC.
РОЛЯТА НА ЯДРЕНАТА ЕНЕРГИЯ
Проектът Onkalo предизвика дебат за това дали някой може да гарантира дългосрочната безопасност на отработените ядрени отпадъци и степента, в която атомната енергия трябва да се използва в борбата срещу климатичната криза.
Понастоящем ядрената енергия осигурява около 9% от световното електричество, според Световната ядрена асоциация.
Тъй като е нисковъглеродна, защитниците твърдят, че ядрената енергия има потенциала да играе значителна роля в подпомагането на страните да генерират електричество, като същевременно намаляват емисиите и намаляват зависимостта си от изкопаеми горива.
Някои екологични групи обаче казват, че ядрената индустрия е скъпо и вредно разсейване към по-евтини и по-чисти алтернативи.
„Работя както в областта на обезвреждането на ядрени отпадъци, така и в областта на ядрените аварии и съм изпитал най-доброто и най-лошото от това, което ядрената индустрия може да предложи“, каза Гарет Лоу, професор по радиохимия в университета в Хелзинки, пред CNBC.
„Да имаме страна сега, която демонстрира, че наистина можете да вземе този много опасен отпадък, който ще бъде тук за 100 хил. години, и действително да имаме решение за обезвреждането му, мисля, че това показва, че може да се направи. ”
ФИНЛАНДИЯ „ПОНЕ ДЕСЕТИЛЕТИЕ НАПРЕД“
Ло описа проекта Onkalo като „голям крайъгълен камък“ както за Финландия, така и за международната ядрена енергийна индустрия.
„Това ще бъде първото хранилище, което ще приема отработеното ядрено гориво и ще го изхвърля по начин, който смятам, че ще бъде много безопасен и стабилен в бъдещето“.
Ло каза, че въпреки че много страни ще искат да последват стъпките на Финландия, когато става въпрос за геоложко погребване на отработено ядрено гориво, скандинавската страна е „поне едно десетилетие“ пред съседна Швеция, следващата страна, която е вероятно да постигне подобно постижение .