Какво стои в основата на икономическия успех на Тейлър Суифт
Отразявам новини в сферата на технологиите и международната политика. Вярвам, че зад всеки успех стои една вдъхновяваща човешка история, която си струва да бъде разказана.
Тя е на 15, когато подписва първия си договор със звукозаписна компания. Днес 34-годишната Тейлър Суифт е милиардер благодарение единствено на музикалната си кариера, а турнето и The Eras Tour я превръща в икономически феномен
Годината е 2010-а. 20-годишната тогава Тейлър Суифт се превръща в най-младия изпълнител, спечелил награда „Грами“ в категория „Албум на годината“.
Напълно безмълвна и с розова рокля, Суифт се качва на сцената, за да получи златния грамофон и успява да каже само няколко думи. Сред тях: „Благодаря на всеки, който е решил, че да ме подкрепи е добра идея“. Идеята не просто се оказва добра, но дава тласък на една бурна кариера в музикалната индустрия, която превръща Суифт (34) в един от най-успешните музиканти на всички времена.
Златният час – място в списъка на Forbes за световните милиардери – настъпва през април тази година. Тейлър Суифт не е единствената, която постига този успех – Jay Z е първият рапър в клуба на богатите със своите 2.5 млрд. долара и палитра от инвестиции – от недвижими имоти до собствен алкохолен бранд и ценни произведения на изкуството. Певицата Риана пък стои зад козметичния бранд „Fenty Beauty by Rihanna“ и има собствена линия обувки в партньорство с Puma, които допринасят значително за нейните 1.4 млрд. долара в сметката. Разликата е, че Тейлър Суифт успява да изкачи този финансов Олимп благодарение само на своята музика.
Големият тласък дава The Eras Tour – 152 концерта на пет континента в рамките на две години. През 2023 г. американската част от гигатурнето го превръща в най-печелившото в историята и първото, надхвърлило приходи от 1 млрд. долара. Този успех, както и богатият музикален каталог на Суифт нареждат певицата под номер 2545 от общо 2781 милиардери в списъка на Forbes със състояние от 1.1 млрд. долара и ѝ помагат най-сетне да се утвърди като изключително талантлива бизнесдама с влияние в икономиката, музикалната индустрия и спорта.
В началото на 2024 г. Billboard обявява Суифт за най-влиятелната личност в музикалната индустрия – признание, което обикновено се дава на мъже. Но това по никакъв начин не е незаслужено – всеки от общо петнадесетте албума на американската звезда се превръща в истински хит.
Последният – The Tortured Poets Department, завладява мигновено класациите на Billboard. Албумът излиза на пазара, преди Суифт да започне европейската част от турнето, и записва 1.4 млн. продадени копия в първия си ден. Двойният албум, който включва колаборации с изпълнители като Florence and The Machine и Post Malone, продава 2.6 млн. копия през първите седем дни от пускането си, като по този начин превръща Суифт в първия изпълнител в историята, който има зад себе си 7 албума, регистрирали такъв обем от продажби в рамките на седмица. The Tortured Poets Department със сигурност ще донесе свежи приходи за Суифт, като допълнително увеличи стойността на музикалния ѝ каталог.
И докато американската звезда пише текстове и музика за любови и раздели, реномирани бизнес училища по света изучават влиянието ѝ върху цялата музикална и развлекателна индустрия. Станфорд предлага литературен курс върху текстовете на песните ѝ. Harvard Business Review публикува „Taylor Swift: A Mastermind of Influence“ – статия, която изследва музикалното и икономическото влияние на Суифт. Darden School of Business към Университета на Вирджиния също публикува интересен казус, който разглежда как се ценообразуват авторските права на певицата.
Суифт променя и начина, по който се случва продажбата на билети през гиганта Ticketmaster, с нов модел на верификация, чрез който първитe обслужени от промоутъра клиенти са така наречените „проверени фенове“. Това елиминира риска от мними профили и измамници, които често претоварват трафика към платформата и изкупуват предварително билетите, за да ги продават на по-високи цени. Суифт променя и начина, по който музикалните стрийминг платформи се отнасят към артистите, след като през 2015 г. завежда дело срещу Apple заради решението на компанията да не плаща хонорари на изпълнителите по време на 3-месечния безплатен период, обещан на потребителите при стартирането на тогава новата услуга Apple Music. В резултат собственикът на iPhone въвежда удовлетворяващ артистите механизъм. В продължение на три години до 2017 г. Суифт бойкотира и Spotify заради политиката на стрийминг гиганта да плаща по-малко на изпълнителите, но в крайна сметка битката приключва в полза на шведската компания и певицата връща музикалния си каталог в библиотеката на платформата.
ТЕЙЛЪР СУИФТ Е РОДЕНА В КРАЯ НА 1989 Г. В РЕДИНГ, ПЕНСИЛВАНИЯ.
Любовта ѝ към музиката пламва благодарение на баба ѝ – американската оперна певица Марджъри Финли, която оказва сериозно влияние върху артистичния почерк на Суифт и вдъхновява част от музиката ѝ. Още от ранна детска възраст Суифт демонстрира талант и семейството ѝ се премества в Тенеси, близо до центъра на кънтри музиката Нашвил. Марджъри Финли почива на 74-годишна възраст, когато Суифт е едва на 13 години.
Все още непознатата никому тогава певица губи баба си през лятото на 2003 г. по време на едно от пътуванията си до Нашвил в опит да впечатли звукозаписните компании. Отхвърлена е множество пъти, преди да получи заветното „Да“ и да подпише първия си договор с Big Machine Records през 2005 г. Година по-късно Суифт издава дебютния си албум Taylor Swift, а на 17-годишна възраст тя вече е звезда. Следват още три кънтри албума, преди певицата да се насочи към поп музиката с албума „1989“, издаден през 2014 г.
Суифт сама пише по-голямата част от музиката и текстовете си и притежава правата върху собствените си звукозаписи – факт, който отговаря за почти половината ѝ богатство. Причината е, че в музикалната индустрия в САЩ има авторски и издателски права. Първите се разпределят между изпълнителите и звукозаписната компания. Издателските права пък обхващат музикалното произведение и обикновено принадлежат на автора на песента и/или композитора на музиката, които получават пари за всяко използване на произведението. Това се оказва от огромно значение, когато известният музикален мениджър Скутър Браун купува за около 300 млн. долара лейбъла Big Machine Records, който притежава правата върху звукозаписите на Суифт. Затова, когато Браун отказва да продаде обратно правата върху албумите ѝ, певицата решава да запише наново първите четири от тях под заглавието Taylor’s Version. Всички права върху тази музика принадлежат на Суифт и приходите от нея отиват директно в джоба ѝ. Въпреки че не са нови, преиздадените песни завладяват класациите на Billboard.
Проблемите със Скутър Браун не спират Тейлър Суифт по пътя към върха. Напротив – „1989“ (Taylor’s Version) се превръща в единствения албум, продал 1 млн. винила през 2023 г. Всички песни от този албум влизат в класацията Billboard Hot 100 като и четирите албума под шапката Taylor’s Version – „Fearless“, „Red“, „Speak Now“ и „1989“, стават №1 в Австралия, Канада, Ирландия, Нова Зеландия и Великобритания. Нещо повече – Суифт вече е заемала общо 68 пъти първото място в класацията Billboard 200 с 13 от албумите си, с което изпреварва Елвис Пресли, който се задържа като солов изпълнител под №1 67 седмици. От всички музиканти в историята на водещата класация за албуми на Billboard само „Бийтълс“ са били повече пъти под №1 – 132.
Успехите на Суифт не се измерват само с музикалното ѝ влияние. The Eras Tour превръща певицата в истински феномен, родил явлението „Суифтономика“. Огромният приток от туристи се оказва добре дошъл за местния бизнес. Концертите на певицата в Стокхолм например генерират близо 81 млн. долара приходи, а трите разпродадени концерта на Суифт в Единбург в началото на юни например стимулират местната икономика с близо 97 млн. долара.
Това обаче се оказва и нож с две остриета – икономистите се притесняват от ефекта на The Eras Tour върху инфлацията, и то в момент, в който Европа се опитва да смекчи ценовия натиск и Европейската централна банка намали лихвите по заемите с 0.25% за пръв път от 2019 г. насам. Концертите на Суифт в Швеция например повишиха цените с 3% през май спрямо предходната година по данни на Статистическия институт на Швеция. Цените на нощувките в хотелите отчитат 11.2% ръст на месечна база. Цените на хотелите в Португалия също се повишават, като данните сочат ръст с близо 1/5 от април до май – с което годишната инфлация в сектора достига почти 14%. В Единбург турнето увеличава ценовия натиск с 12% на годишна база, докато цените на нощувките скачат с 11 на сто.
Колкото и големи да са тези притеснения, ценовият натиск ще е по-скоро краткотраен, а тласъкът върху европейската икономика от турнето на Суифт, на който мнозина се надяват, всъщност ще се окаже едва забележим. Аргументът е, че паричните средства, похарчени за билет за концерт или хотел, са част от семейните бюджети, което означава, че ще останат по-малко средства за други разходи. Освен това голяма част от приходите от турнето на Суифт ще се окажат в Съединените щати, което ще намали и без това малката икономическа полза за Европа. Въпреки това числата сочат, че за всяка дата от европейското турне на певицата местните икономики ще спечелят между 50 и 300 млн. евро.
Самата Суифт ще спечели много повече от това. По-конкретно – според прогнозите в края на турнето през декември 2024 г. в Канада американската звезда ще има в сметката си над 4 млрд. щатски долара. Гигатурнето на Суифт ще добави още 35 млн. долара към богатството ѝ и заради филма Taylor Swift: The Eras Tour. Заснет по време на един от концертите на Суифт в Лос Анджелис, 3-часовият филм бе пуснат по кината на 11 октомври и събра 261.7 милиона долара приходи от боксофисите в цял свят. Това е най-печелившият филм от концерт за всички времена – постижение, признато в Световните рекорди на Гинес за 2023 г. Филмът е част от каталога на Disney+ и е гледан 4.6 млн. пъти – рекорд за стрийминг платформата.
Икономическото влияние на Суифт се простира отвъд музиката и заради връзката на изпълнителката със звездата на Националната футболна лига (NFL) Травис Келси от „Канзас сити чийфс“. Връзката му със Суифт носи допълнително приходи на NFL и увеличава драстично интереса към спорта. Смята се, че Суифт е допринесла за ръст на пазарната оценка на лигата от над 330 млн. долара.
„Канзас сити чийфс“ грабна за пореден път Купата на Супербоул на финала през февруари 2024 г., а Суифт пропътува разстоянието от близо 9 хил. км между Токио и Лос Анджелис за почти 11 часа, за да гледа мача на половинката си. Присъствието ѝ на стадиона увеличи драстично размера на телевизионната аудитория, превръщайки финала в най-гледаното телевизионно предаване в САЩ за всички времена с обща аудитория от 123.7 милиона души.
Пред очите на десетки хиляди фенове всяка седмица Суифт излиза с жълта рокля и запява Marjorie. Малки светлинки светят от трибуните, докато с буца в гърлото и много емоция американската звезда изпълнява песента, посветена на нейната баба – жената, запалила искрата на Суифт към музиката. Днес американската звезда е един от най-изкусните разказвачи в музикалната индустрия и най-добрите артисти в литературния свят. Със своите 15 албума Суифт успява да нарисува истории, докоснали милиони хора по цялото земно кълбо, и да спечели верни фенове, които вървят с нея по пътя към върха.