Потребителските разходи в САЩ растат, инфлацията остава стабилна
Потребителските разходи в САЩ отчитат ръст през юли – знак, че икономиката в страната остава по-стабилна в началото на третото тримесечие. Това е солиден аргумент пред Федералния резерв на САЩ, който се очаква да предприеме облекчение на паричната политика през септември.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Потребителските разходи, които представляват повече от две трети от икономическата активност в САЩ, са нараснали 0.5% през миналия месец, след като през юни се повишиха 0.3%, съобщи Министерството на търговията, което оправда прогнозите на икономистите.
- Това означава, че потребителските разходи са запазили по-голямата част от инерцията си от второто тримесечие, когато допринесоха за увеличаване на растежа на брутния вътрешен продукт до 3 на сто на годишна база.
- През тримесечието януари-март икономиката нарасна с 1.4%.
- Ценовият индекс на разходите за лично потребление (PCE) се е повишил с 0.2% през миналия месец след неревизирания ръст от 0.1% през юни. Икономистите прогнозираха, че PCE инфлацията ще се повиши с 0.2%. През 12-те месеца до края на юли индексът бележи повишение от 2.5%, съвпадайки с ръста от юни.
АКЦЕНТ
Новината за потребителските разходи в САЩ идва след паниката, че икономиката отвъд океана навлиза в рецесия заради нивата на безработица, които достигнаха близо тригодишен връх от 4.3 на сто през юли. Четвъртото поредно месечно повишение на равнището на безработица обаче внесе известно спокойствие и накара финансовите пазари и някои икономисти да поставят на дневен ред възможността за намаляване на лихвения процент с 50 базисни пункта през септември. Много е възможно обаче Фед да се противопостави на това и да намали лихвите по заемите по-плавно, тъй като инфлацията остава над целта на централната банка от 2%, въпреки че ценовият натиск продължава да отслабва.