Учи, за да сполучиш
В най-големите горещини на юли националната статистика публикува структурната статистика за заплатите – нещо, което се случва едва веднъж на четири години. Тази статистика представя данни не само за средната заплата по сектори и региони, но ни дава възможност да проследим какво е заплащането на работещите според тяхното образование. Общо взето, научаваме има ли смисъл да се учи от гледна точка на реализация на пазара на труда.
Веднага се вижда, че най-ниски заплати получават хората с най-ниско образование, в което няма особена изненада. Промяната е по-скоро в групите с по-високо образование. Завършилите средно образование получават с близо 26% по-висока заплата, отколкото хората с ниско образование. Отчита се значително подобрение спрямо ситуацията преди четири години, когато доходът на среднистите беше 13% по-висок – да не говорим за преди 20 години, когато среднистите получаваха едва 5% по-високи доходи.
Още по-показателна е ситуацията при висшистите. Висшистите получават над два и половина пъти по-високи заплати от хората с начално образование и двойно по-високи спрямо среднистите. С други думи, „премията“ за завършилите висше образование е над 100% – почти удвояване спрямо ситуацията преди две десетилетия.
Не просто премията за образование е висока, но и продължава да се повишава. Което показва, че като цяло пазарът възнаграждава повече тези, които са учили повече. Особено ако са завършили по-търсени и дефицитни специалности, както демонстрира Рейтинговата система на висшето образование.
Но това не е всичко. Образованието е свързано не само със заплатите, но и с реализацията на трудовия пазар. Според годишните данни за работната сила на НСИ заетостта при висшистите е над 90%, т.е. практически всички работят. При среднистите процентът на заетост също е доста висок, около 73%, докато при хората с основно образование е под 38%, а при тези с начално и по-ниско – под 28%. Както изглежда, по-високото образование увеличава драстично шансовете за намиране на работа.
Ако обобщим статистическите данни, заключението е, че по-високото образование осигурява едновременно много по-висок шанс за намиране на работа и значително по-висока заплата. Пазарът на труда в България оценява и възнаграждава образованието, т.е. има смисъл да се учи повече.