Япония се готви за вдигане на лихвите. Въпросът е кога
Очаква се Централната банка на Япония (BOJ) да се придържа към кампанията си за затягане на паричната политика, тъй като инфлационният натиск в нейната столица Токио препотвърждава икономическите прогнози на банката. Но участниците на пазара остават разделени относно времето на следващото увеличение на лихвите.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Старши икономистът на Moody’s Analytics Стефан Ангрик прогнозира пред CNBC, че ръст на лихвите ще има още през октомври. Повишението ще бъде последвано от поне още едно през 2025 г., вероятно през януари.
- Япония вероятно ще продължи да наблюдава „скачаща“ инфлация в краткосрочен план, каза Ангрик, отбелязвайки усилията на правителството за намаляване на енергийните субсидии. Въпреки че премиерът Фумио Кишида обеща да продължи подкрепата за сметките за комунални услуги на домакинствата, той призна, че тези мерки „не могат да продължат вечно.
- Казуо Мома, бивш служител на BOJ и понастоящем изпълнителен икономист в Mizuho Research & Technologies, обаче очаква централната банка да запази лихвения процент непроменен през октомври. Основният му сценарий включва увеличение през януари до 0.5% и допълнително увеличение до 0.75% през юли.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
В петък данните показаха, че общата инфлация в столицата на Япония Токио се е ускорила до 2.6% през август спрямо година по-рано, по-бързо от покачването с 2.2% през юли. Основният процент на инфлация, който премахва нестабилните разходи за пресни храни, се повиши с 2.4% спрямо предходната година. Това е по-бързо от средната пазарна прогноза и юлското отчитане от 2.2%, ускорявайки се за четвърти пореден месец.
Все пак Казуо Мома каза, че „импулсът все още не е достатъчно силен“, за да може BOJ да повиши лихвите. Тъй като централната банка следи рисковете на световните финансови пазари, той каза, че Банката на Япония „няма основателна причина да бърза в този момент“.
Оптимистичните месечни данни за индекса на потребителските цени са повлияни от скорошни „промени в политиката“, каза Ангрик от Moody’s, като се позовава на няколко действащи контраефективни политики. Той обясни, че правителството предоставя някои субсидии, докато отменя други мерки за подкрепа. Това според него показва „нежелание за оказване на ефективна подкрепа“.
Ценовият натиск, предизвикан от търсенето, остава слаб и условията за заетост се смекчават, каза Ангрик, отбелязвайки, че предстоящите избори на Либералдемократическата партия добавят допълнителна несигурност към бъдещия политически курс.
Нивото на безработица в Япония през юли също се повиши до 2.7%, което е с 0.2 процентни пункта повече от юни, според правителствени данни, публикувани в петък. Икономисти, анкетирани от Ройтерс, очакваха нивото на безработица през юли да достигне 2.5%.