Ерата на най-високите лихвени проценти приключи. Ето какво наблюдават инвеститорите
Централните банки по света са готови да започнат или да продължат намаляването на лихвените проценти тази есен, слагайки край на ерата на исторически високи разходи за заеми.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- През септември Федералният резерв на САЩ почти гарантирано ще се присъедини към Европейската централна банка, Банката на Англия, Народната банка на Китай, Швейцарската национална банка, шведската Riksbank, Банката на Канада, Банката на Мексико и други в намаляването на ключови лихвени проценти, които се държат на нива, невиждани от преди финансовата криза от 2007-2008 г.
- Паричните пазари вече бяха напълно оценили намалението на лихвените проценти от Фед, но миналата седмица инвеститорите придобиха още повече увереност в пътя на предстоящото облекчаване.
- На годишния симпозиум в Джаксън Хоул председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл не само каза, че е „дошло времето политиката да се коригира“, но и че централната банка вече може да се съсредоточи върху правенето на „всичко“, което може, за да запази пазара на труда силен и да продължи напредъка върху инфлацията.
- Текущото ценообразуване предполага големи очаквания за три намаления от 25 базисни пункта от Фед преди края на годината, според инструмента FedWatch.
- Очаква се Европейската централна банка да намали лихвите с 25 базисни пункта най-малко три пъти общо тази година. Същия ход се очаква и от Bank of England. Предвижда се и трите централни банки да продължат облекчаването на паричната политика поне в началото на 2025 г., въпреки че нестабилността на инфлацията в услугите продължава да притеснява политиците.
ДОПИРАТЕЛНА
За световната икономика това означава като цяло по-ниски лихвени проценти през следващата година, заедно със значително намалено натоварване от инфлацията. В САЩ наскоро нарасналите опасения от рецесия до голяма степен са се разсеяли, и въпреки че има слабост в големите икономики, ориентирани към производството, като Германия, страни като Великобритания, които са по-фокусирани върху услугите, отчитат солиден растеж.
Какво означава всичко това за пазарите е по-малко ясно. Европейските акции, измерени на регионалния Stoxx 600 индекс, отскочи през 2023 г. от спад през 2022 г. и нарасна с близо 10% от началото на годината, за да достигне рекорден връх в рамките на деня в петък. На Уолстрийт, S&P 500 е нараснал със 17% от началото на 2024 г.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„Пазарът, що се отнася до инерцията на цените, оценките и настроенията, до голяма степен се е възстановил и навлизаме в сезонно слабия период на септември и октомври. Така че очаквам нестабилни пазари, движени от различни фактори като геополитика, корпоративни печалби и водещи компании, например от сектора на изкуствения
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
„И мисля, че намаленията на лихвените проценти или поне очакванията за тях наистина бяха последното парче, което пазарите търсеха. Така че като цяло смятаме, че това е положителен резултат“, каза Манприйт Гил, главен инвестиционен директор за Африка, Близкия изток и Европа в Standard Chartered, имайки предвид риска икономическите данни на САЩ да причинят нестабилност през следващите месеци.
Арно Жирод, ръководител на икономиката и стратегията за кръстосани активи в Kepler Cheuvreux, каза пред CNBC, че облигациите са имали силно лято и акциите са се възстановили, но че инвеститорите сега трябва да направят „скок на вярата“ относно това накъде върви икономиката на САЩ и темповете на намаляване на лихвите.
Междувременно фондовият пазар показа, че има елемент, към който „не му пука за лихвените проценти,“ добави Жирод, тъй като големите технологични компании се повишиха по време на месеците с високи лихвени проценти, което според традиционната мъдрост би трябвало да навреди на акциите на растежа и технологиите. Според Жирод това ще направи събития като отчетите на Nvidia ключови за наблюдение
ФОКУС ВЪРХУ ВАЛУТИТЕ И ЛИХВЕНИТЕ ПРОЦЕНТИ
На валутните пазари вниманието ще остане върху взаимодействието между инфлацията, очакванията за лихвените проценти и икономическия растеж, заяви Джейн Фоли, ръководител на стратегията за валутни пазари в Rabobank.
Ако еврото се повиши значително спрямо долара, „дефлационните последици могат да окажат влияние върху очакванията на пазара относно времето на намаляване на лихвените проценти от ЕЦБ“, каза тя.
„В САЩ резултатът от американските избори ще има последици за Федералния резерв. Ако Тръмп спечели, той може да използва изпълнителна заповед, за да увеличи тарифите сравнително бързо, което би довело до риск от инфлация и би могло да съкрати цикъла на намаляване на лихвените проценти на Фед“, предупреди Фоли.
В момента Rabobank прогнозира четири намаления на лихвените проценти на Фед между септември и януари, след което задържане за останалата част от 2025 г., което би могло да даде потенциал на щатския долар да се укрепи през пролетта.