Икономическите проблеми в Китай още дърпат петролния пазар надолу
Икономическите проблеми в Китай продължават да дърпат петролния пазар надолу. Цените бяха повлияни и от очакванията за по-голямо производство на ОПЕК+ от октомври, което създава опасения за препълнени складове в края на годината.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип “Брент” се понижиха с 0.71% по време на азиатската търговия до 76.38 долара за барел. Суровината е загубила близо 4 долара от стойността си от петък миналата седмица.
- Американският лек петрол също отчита драстично понижение – с близо 3 долара от края на миналата седмица като към 9:45 ч. българско време се търгува за 73.10 долара за барел, което е спад с 0.61 на сто.
- И двата договора отчитат загуби в продължение на два поредни месеца. Основната причина – опасенията за търсенето в САЩ и Китай, които продължават да тежат върху пазара, въпреки сътресенията в Либия, които предизвикаха умерен ръст на цените.
- След като в събота официално проучване показа, че производствената активност в Китай е спаднала до шестмесечно дъно през август, песимизмът за растежа на търсенето в Китай се засили.
- В САЩ потреблението на петрол се забави през юни до най-ниските сезонни нива от 2020 г. насам, когато светът бе в капана на COVID-19, според данни на Администрацията за енергийна информация.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Публикуваният през уикенда по-слаб от очакваното PMI индекс в Китай засилва опасенията, че китайската икономика няма да успее да постигне целите си за растеж”, посочва пазарният анализатор на IG Тони Сикамор.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Петролът бе повлиян от очакванията част от държавите от ОПЕК+ да засилят добивите на петрол от октомври. Планира се осемте членове на ОПЕК+ да увеличат добива със 180 000 барела дневно. Това създава опасеният за препълнени складове в края на годината. Заради опасенията за активността в САЩ и Китай обаче анализаторите очакват ОПЕК+ да отложи решението си за постепенно прекратяване на доброволните съкращения.