Intel може да понесе тежък удар и да излезе от Dow Jones
През далечната вече 1999 г. Intel и Microsoft стават първите две технологични компании, които попадат под радара на Dow Jones – индексът на Уолстрийт, който проследява акциите на големите американски компании. Борсовият срив на Intel обаче може да коства на компанията мястото й в индекса на сините чипове.
Близо 60%. С толкова са спаднали акциите на производителя на чипове от началото на тази година. Това я превърна в най-лошо представящата се компания на борсата, оставяйки я с най-ниската цена на акциите в ценово претегления Dow. Сега анализатори и инвеститори прогнозират, че компанията вероятно ще бъде извадена от индекса на сините чипове. Подобно решение ще навреди сериозно на Intel и то в момент, в който компанията се справя с редица проблеми.
Производителят на чипове драстично изостана в битката за развитието на изкуствения интелект, след като допусна грешката да се откаже от инвестиция в OpenAI – компанията, собственик на ChatGPT. Загубите в производственото звено, където компанията инвестира сериозно, за да настигне основните си конкуренти в производството на чипове – TSMC и Samsung Electronics, продължават да се трупат. За да се опита да обърне ситуацията в своя полза, Intel спря изплащането на дивиденти и обяви съкращения, засягащи 15% от работната сила. Анализатори и бивши служители от управленския кръг на компанията обаче смятат, че тези стъпки не са достатъчни и идват твърде късно.
Големият въпрос е какво още трябва да се случи, за да се вземе крайното решение за изваждането на Intel от Dow. Промените в индекса се правят при необходимост. Последната ревизия се случи през февруари, когато изпитващата затруднения верига аптеки Walgreens Boots Alliance беше заменена от гиганта в електронната търговия Amazon.com Inc.
Цената на акциите е ключов елемент за включване в индекса на сините чипове, за разлика от S&P 500, който отчита пазарната стойност. Комитетът за подбор на компаниите в Dow следи дали най-високо оценената акция в индекса има цена, надвишаваща 10 пъти тази на най-ниско оценената. Понастоящем най-високопретеглената акция – UnitedHealth Group е с цена около 29 пъти по-висока от тази на Intel. Производителят на чипове е и най-слабият представител на индекса с едва 0.32% тежест на базата на цената на затваряне от 20.13 долара на 29 август. В момента цената е 22.04 долара.
Макар че по-голямото въздействие ще бъде върху репутацията на Intel, изключването от Dow ще нанесе допълнителен удар върху акциите на компанията, които са спаднали с повече от 70% от рекордния си връх през август 2000 г., изпращайки пазарната стойност на компанията под 100 млрд. долара за първи път от 30 години.
Още един голям въпрос е кой може да замени Intel в индекса. Отговорът – вероятно Nvidia. С ръст на акциите от над 160% тази година, Nvidia се превърна в една от най-ценните компании в света, благодарение на огромната роля, която чиповете й играят в развитието на генеративния изкуствен интелект. Сплитът на акциите в съотношение 1 към 10 през юни също увеличи шансовете за нейното включване в Dow.
Истината е обаче, че това не е съвсем сигурна съдба за Nvidia, защото акцията може да е твърде нестабилна за Dow, който обикновено предпочита по-стабилни акции. Texas Instruments – почти стогодишен производител на чипове със значителен производствен капацитет в Съединените щати – е другият възможен вариант за заместване на Intel в индекса. Акциите на Texas Instruments са поскъпнали с повече от 20% тази година до 211.09 долара, което е по-близо до средната цена на компонентите на Dow от около 209 долара.