Опасения за по-слабо търсене продължават да клатят петролния пазар
Опасения за по-слабо търсене продължават да клатят петролния пазар. Фючърсите отново поеха надолу на фона на неблагоприятните данни за икономиката на Китай и перспективата част от държавите от ОПЕК+ да засилят добивите на петрол през октомври, което ще препълни складовете в края на годината.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите върху суровия петрол тип “Брент” се понижиха с 0.09 на сто до 77.46 долара за барел по време на азиатската търговия.
- Американският лек петрол обаче се повиши с близо 1% до 74.12 долара за барел.
- Въпреки разклащането на пазара и двата бенчмарка се повишиха с близо долар по време на предходните сесии, след като брентът се търгуваше за 76.38 долара, а WTI – за 73.10 долара.
АКЦЕНТ
Основната причина за понижението на цените на черното злато са неблагоприятните данни за икономиката на Китай и страховете за търсенето на горива във втората по големина икономика в света. PMI индексът достигна шестмесечно дъно през август, а в понеделник страната съобщи, че новите заявки за износ през юли са намалели за първи път от осем месеца, а цените на новите жилища са нараснали през август с най-слабия си темп за тази година.
КОНТРА
Тези тревоги служат като насрещен вятър за проблемите с петролните полета в Либия и прекъсването на доставките, което движи пазара нагоре. В понеделник износът на петрол от основните пристанища беше спрян, а производството в цялата страна – ограничено. Противопоставянето на съперничещите си политически фракции, които се борят за контрол върху централната банка на страната накараха Националната петролна корпорация на страната обяви форсмажорни обстоятелства за петролното си находищата Ел Феел от 2 септември. Общият добив е спаднал до малко над 591 000 барела на ден към 28 август от близо 959 000 на 26 август. Производството е било около 1.28 млн. барела дневно на 20 юли.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Очаква се обаче да няма такъв проблем с предлагането. Очаква се осем от държавите в ОПЕК+ да засилят добивите на петрол през октомври, увеличавайки производството на с 180 хил. барела дневно. Според източници от индустрията планът вероятно ще бъде изпълнен независимо от опасенията за търсенето, породени от неблагоприятните данни от Китай. Много е възможно решението да бъде подкрепено, освен от ситуацията в Либия, и от надеждите, че Федералният резерв на САЩ ще предприеме облекчаване на лихвените проценти през този месец.