7 неща, които трябва да знаете за колекцията Macallan Time:Space
The Macallan официално обяви следващия продукт, който ще бъде пуснат на пазара по случай празненствата на компанията за нейната 200-годишнината. Колекцията TIME:SPACE идва в две различни издания, които съдържат три уискита, едно от които ще бъде най-старото уиски в света.
Time:Space е комбинацията от 84-годишно и 5-годишно уиски – две бутилки, разположени една в друга и поставени в огромен червен контейнер за дисплей/наливане, покрит с 200 тръна. Time:Space Mastery е версията за 1,500 долара, с която повече хора може би ще успеят да се сдобият. Бутилката с форма на ореол наподобява декантера, който държи рекорда, и е поставена в малко по-семпла яркочервена кутия, покрита с 200 оригами тръни.
Да, на мен също ми отне няколко прочитания. При положение, че рекордната цена на Time:Space вероятно ще бъде около 190 хил. долара, е малко трудно да се ориентираш. Ето обобщението на седемте основни неща, които трябва да знаете за чисто новата колекция TIME:SPACE на Macallan.
Колекцията TIME:SPACE има две издания
Вече сме виждали при други големи издания на Macallan как те съчетават супер лимитирано с издание с друго, което е малко по-достъпно за огромната им аудитория от фенове. Колекцията TIME:SPACE се състои от две издания. TIME:SPACE е водещото, супер лимитирано издание, което държи рекорди и вероятно е достъпно само с покани за техните VIP клиенти. TIME:SPACE Mastery е по-достъпната версия, която ще може да бъде закупена директно от The Macallan на избрани локации, както и чрез бюлетина на The Macallan Society в Обединеното кралство и Европа.
Но има три нови уискита
С броя на уискитата и наименованията им най-новото издание на Macallan става объркващо. Двете издания съдържат три нови уискита. TIME:SPACE съдържа две различни уискита: 84-годишно и 5-годишно. TIME:SPACE Mastery съдържа трето уиски, за което не е посочена възраст.
Макар че по-големият и стар брат може да открадне част от вниманието по отношение на представянето, Mastery също има зашеметяваща бутилка, пълна с внимателно изработено уиски. Разговарях по имейл с Жауме Ферас, творчески директор на The Macallan, и той ми обясни, че за Mastery са работили с подбрани бъчви, за да създадат желания профил. Майсторите на уискито са използвали „разнообразен набор от бъчви от различни винарски изби, с различен произход на дъба, стилове на подправяне и размери. Този процес е изкуство и нашите майстори на уиски се стремяха да намерят баланса във всички елементи, за да работят те хармонично заедно.“
TIME:SPACE съдържа както най-стария, така и най-младия Macallan
Водещото издание на TIME:SPACE съдържа 84-годишно уиски Macallan, дестилирано през 1940 г. Това го прави най-старото сингъл малцово уиски в света, подобрявайки рекорда на The Macallan Reach. Това уиски е поставено в декантер с форма на ореол, който е специално проектиран така, че да не може да бъде поставен. „Кръглият дизайн на съда означава, че той не може да бъде поставен небрежно“, обясни Ферас по имейл. „Това цели да създаде връзка между уискито и собственика, тъй като той трябва да се грижи за него и да внимава при боравенето с него.“
В празното пространство в центъра на ореола се намира втора бутилка. Този втори съд съдържа първото уиски, пуснато на пазара от новата дестилерия Macallan, дестилирано през 2018 г. и бутилирано на 5-годишна възраст за това издание. „Когато дойде идеята за представяне на първото в историята уиски от новата ни дестилерия като част от честването на 200-годишнината ни, разгледахме разнообразието от уискита, от които можехме да изберем – искахме да се насладим на невероятно уиски, но и на такова, което да е класически The Macallan.“
Това е доста емблематична двойка уискита. Също толкова емблематичен е и корпусът, в който са представени тези бутилки, както и силно ограничените бройки. Налични са само 200 броя от тях.
200 бодли за 200 години
Опаковката и на двете издания е привлекателна. Те са в характерния за The Macallan червен нюанс. На пръв поглед бодлите може да изглеждат странен избор, но всичко в тези издания има многопластово значение.
200-те бодли представляват 200-годишната историята на The Macallan. Ферас обяснява, че шиповете имат и друго значение: „Природата активно защитава своето бъдеще, като развива различни защитни механизми като тръни, бодли и шипове. Тази устойчивост е видима в цялото имение The Macallan Estate в защитните бурени на кестените, бодливите стъбла на розите и страховитите шипове, които покриват магарешкия бодил – националното цвете на Шотландия.“ Така че те използват символиката на защитните сили на природата, за да защитят най-новото си издание.
Опаковката може да се използва и за наливане
И двете версии на TIME:SPACE са представени в едни от най-привлекателните опаковки, които съм виждал от известно време насам. Ще разгледам опаковката на Mastery в отделен раздел, защото първо трябва да поговорим малко по-подробно за гигантската червена обвивка, в която се намират 84-годишното и 5-годишното уиски.
Опаковката на TIME:SPACE е огромна и напълно уникална.
Да, направена е от дърво (за да представлява бъчва), но също така е и червена, покрита с шипове и е с размера и формата на малка автомобилна гума. Тя безапелационно ще се откроява като централен елемент на всяка колекция.
Horizon може и да са обърнали бутилката наопаки, но тази прави още една крачка напред от обикновеното. Ферас я описва като „новаторски концептуален съд с две камери – нашата машина на времето“. И аз трябва да се съглася, че това определено не е бутилка. Time:Space е елегантно балансирана вещ на излишъка, подходяща за значимостта на това, което представлява.
Освен красива обвивка, тя е и наливна бутилка. Сега не съм я виждал в действие, така че ще оставя Ферас да опише различните механики:
„За да защити уискито, съдът TIME:SPACE може да бъде изложен в специално изработена скулптура, за да създаде преживяване при консумация. “Serving Cradle” трябва да се използва при наливане от двата съда, докато позволява TIME:SPACE да бъде пренасян на различни места.
„След като съдът е поставен в люлката за сервиране, реколтата от 1940 г. във външната камера е достъпна чрез капачката в горната част на съда. Разработихме наливници, които се намират в скрито чекмедже в люлката за сервиране, и трябва да се използват, за да се гарантира, че всяка последна капка може да се излее с прецизност.
„Достъпът до вътрешната камера се осъществява чрез подвижен декоративен капак. Когато той се свали, вътрешната камера може да се извади като самостоятелен съд за по-лесно сервиране.“
Разбира се, може да се разсъждава върху смисъла на създаването на бутилка, която не налива. Но целият процес означава, че всеки, който иска да отвори и налее това уиски, трябва да премине през церемония. Това е значимо уиски и чрез опаковката и представянето му Macallan гарантират, че консумацията му се превръща в значимо представление.
Информация за майсторството на TIME:SPACE
Time:Space Mastery вероятно е уискито, което интересува най-много хора, защото е това, с което повечето хора ще могат да се сдобият. Това е резултатът от множество бъчви, специално създаден в чест на предишните майстори на The Macallan.
„За TIME:SPACE Mastery искахме да отразим наследството на майсторите на уиски в The Macallan през последните 200 години и да създадем нещо, което без съмнение е класически разпознаваемо като The Macallan“, обяснява Ферас.
Юан Кенеди, водещ уискимейкър на TIME:SPACE Mastery, ми разясни по имейл за новата версия: „Изследвахме целия обем на нашите складове, за да уловим сложните влияния на произхода на дъба, размера на бъчвата и характера на дестилерията в една невероятно специална бутилка уиски – с елегантността на европейския дъб, който е в основата ѝ.“
Уискито е представено в декантер с ореол, който трябва да олицетворява кръговрата на времето и продължението на производството на уиски. Тази част от изданието съдържа само едно уиски и затова централната част на тази бутилка е празна. Като цяло този декантер прилича малко повече на бутилка и не се нуждаете от специална наливна чаша, за да го изпиете. Въпреки че не се предлага в гигантски кръгъл съд, тя се предлага в поразителна кутия. На пръв поглед тя може да изглежда обикновена, но при отваряне кутията е облицована отвътре с 200 яркочервени шипа.
Колко струват?
Ако погледнем последните издания, можете да очаквате да платите до 150 хил. долара за TIME:SPACE. Ограничено до само 200 бутилки в световен мащаб, водещото издание в колекцията е с цена по заявка. Въпреки това The Reach е на цена 125 хил. долара, а по-рано тази година Horizon беше пуснат за 55 хил. долара. Тъй като това издание на практика е комбинация от двете, очаквам цената да отразява това. Цената на Time:Space Mastery ще бъде 1,500 щатски долара.
Бонус: Трябва ли да си купите такава?
Колекцията TIME:SPACE е грандиозна, но трябва ли да си я купите? Представянето е едно от най-добрите, които съм виждал през последните години, а уискито е нещо, което не може да бъде репликирано. Ако разполагате с пари и искате да притежавате част от историята на Macallan, тогава давайте. Ако смятате да го купите като инвестиция, бих ви посъветвал да бъдете малко по-предпазливи, освен ако не търсите дългосрочна инвестиция. Това е една от първите големи лимитирани серии на The Macallan, откакто вторичният пазар за уиски започна да се забавя. Лично аз очаквам бюлетината за Mastery да бъде разпродадена, защото Macallan е толкова голям производител в световен мащаб. Но бих посъветвал да внимават тези, които обикновено купуват Macallan за моментално използване, тъй като не съм сигурен, че ще видим същия скок в търсенето на аукционния пазар.
Марк Литлър, редактор на Forbes