Какво още да очакваме от подкаста „Свръхчовекът с Георги Ненов”
„Свръхчовекът“ е един от първите подкасти в България, но постоянството на Георги Ненов и принципите, които следва, го превръщат в устойчив модел с дългосрочни партньори, стотици дарители и ръст на зрителите с над 200% годишно
Сподели мечтата си с непознат! В това предизвикателство участва Георги Ненов преди повече от осем години по време на младежко събитие. Тогава той живее и работи в Хамбург и е един от малкото българи, изпратени в централата на Lufthansa Technik като специалист по авиационна логистика. Неговата мечта е да помага на хората да живеят по-добре и да бъдат по-щастливи. „Запитах се: а на мен какво ми помага?“ – отговора открива в подкаст с вдъхновяващи личности, който слуша по това време. Историите на Тим Ферис, Ричард Брансън и Тони Робинс го провокират да мисли извън рамките, да вижда възможности и да мечтае за съзидателна екосистема в България.
Решава да създаде собствен подкаст, в който да кани подобни успешни и вдъхновяващи лидери от България, свръхчовеци, които променят средата. Така в края на 2016 г. с един таблет на масата, безплатен софтуер за подкасти и с неговия близък приятел Лазар Радков записват първото интервю в подкаста „Свръхчовекът с Георги Ненов“. В следващите седмици прави още няколко интервюта с хора като Светлин Наков, Стойне Василев, Георги Малчев, Даниел Георгиев, които качва в Spotify и YouTube като аудиоподкаст.
„Статистиките на първите епизоди показваха, че няколко хиляди души са ги слушали, и си казах: Аз съм никой, никой не ме познава, нямам аудитория, но няколко хиляди души слушат. Значи тук има нещо стойностно и започвам да го развивам“, спомня си Ненов, който днес има над 400 епизода зад гърба си, повече от 1.6 млн. слушания в аудиоплатформите и над 1.7 млн. гледания в YouTube.
През 2016 г. подкастите не са популярен формат в България, самият Ненов дотогава не е слушал български подкаст. Но малко късмет в точния момент и ключови принципи на работа му помагат да превърне „Свръхчовекът“ в един от най-разпознаваемите подкасти в ефира.
Късметлийското стечение на обстоятелствата е, че в първата година на подкаста в България се появява 4G мрежата – това позволява на потребителите да слушат епизодите директно от телефона си в движение, без да се налага предварително да ги свалят на устройствата си, което се оказва огромно предимство за всички създатели на дигитално съдържание.
По-ключови за успеха му обаче са принципите, на които залага още при поставяне на основите на подкаста. Твърдо вярва в win-win стратегията, която впоследствие доразвива на win-win-win. „Използвам думата печели, но реално имам предвид всеки да получава стойност. Стойността може да бъде полезност, възможности, аудитория и много други неща. Аз получавах контакта с тези хора и единствената стойност за мен беше огромното вътрешно удовлетворение от разговорите ми с тях – казва Ненов. – Чувствах, че правя това, което обичам и за което може би съм дошъл на този свят.“
В ДЕТСТВОТО РОДИТЕЛИТЕ МУ ЧЕСТО МУ КАЗВАТ КОЛКО Е СОЦИАЛЕН,
а той самият си спомня как бързо завързва приятелства и започва разговор с нови хора. Израснал в семейство на научни работници, Георги Ненов винаги си е представял, че просто ще има работа, но не и че ще бъде предприемач. Дори години наред отказва да нарича подкаста „бизнес“ или „работа“, защото го възприема като свое хоби, което го зарежда и му носи удовлетворение. Знае, че преди да започне да изкарва пари, трябва да натрупа опит, да се развие като водещ, да създаде повече качествено съдържание и да изгради репутация в сектора. „Изначално си казах, че искам да дам на този проект възможност поне година-две да се развива. Може би това търпение липсва на много хора, не оставят време на семенцето, а искат веднага да поникне и да дава плодове, да виждат резултати“, казва Ненов.
В продължение на две години той развива подкаста в свободното си време и през уикендите, докато работи и живее в Хамбург. През 2018 г. обаче решава, че ще се посвети на „Свръхчовекът“, напуска работа и се връща в България. „Не исках една сутрин да се събудя на 50 или 60 г., да живея суперкомфортния си живот в Германия и да знам, че съм можел да подобря средата в България, но не съм го направил“, казва Ненов.
Монетизацията не е основната му цел, знае, че ако прави правилните неща, ще се появят и правилните партньори. Не търси проактивно нито рекламодатели, нито медийни участия. През 2018 г. се регистрира в платформата Patreon, която предоставя възможност на аудиторията да подкрепя на абонаментен принцип подкастите, които харесва. По това време вече са се появили няколко български подкаста с голяма общност като „Говори интернет“, които се финансират чрез Patreon. Първият дарител на „Свръхчовекът“ в платформата пък е друг подкаст създател – Мирослав Филков от „Непримиримите“.
Ненов бързо се сприятелява с останалите автори на подкасти и си създава собствено правило: ако някой иска да прави подкаст и го потърси за съвет, ще му каже всичко, което знае, за да се развие по-бързо тази екосистема. „Приливът вдига нивото за всички кораби. Когато хората създават подкасти и вкарват своите общности и аудитории вътре, това е полезно за всички. Появяват се повече рекламодатели, защото знаят, че вече има изградена култура на слушане и гледане“, казва Ненов.
Макар да стартира с Patreon, бързо изчислява, че платформата му взима над 40% от даренията под формата на ДДС, такси и комисиони. Ето защо интегрира собствена функционалност на сайта и регистрира фондация „Свръхчовекът с Георги Ненов“, която да оперира с даренията. Към момента има над 400 дарители, 250 от които регулярни. Внимателно и отговорно развива тази общност от съмишленици, които не просто го харесват и гледат, но и отделят средства всеки месец, за да го подкрепят. Прави регулярни срещи онлайн и на живо, допълнителни дискусии и съдържание специално за тях. „Бих казал, че това е моят най-розов балон, тези прекрасни хора от общността, които ме ценят заради нещата, които са важни за мен, и заради принципите, които следвам.“
Платените абонаменти, които идват от слушателите, са едната част от финансирането на подкаста. Другата идва от корпоративните партньори. През есента на 2019 г., повече от три години след началото на подкаста и над 150 реализирани епизода, с Георги Ненов се свързва първата компания. От Telus са забелязали работата му и искат да го подкрепят. Първоначално е доста притеснен, защото иска да има абсолютна редакционна свобода при избора на гости и теми и бяга от икономически зависимости. От компанията нямат претенции към съдържанието и сключват 6-месечен договор.
„Това беше доказателство на моето убеждение, че ако проектът, който правя, е стойностен, той ще се самомонетизира. Това е нещо, което сам съм си измислил – тоест, монетизацията ще дойде, без аз да я търся“, казва Ненов. След Telus с него се свързват още Yotpo, Storytel, Superhosting и други, които намират правилното позициониране пред аудиторията (например, като задават специален въпрос на госта или спонсорират определена рубрика). С някои от тях си партнират вече над три години, изграждайки дългосрочни взаимоотношения.
ДО ДЕН ДНЕШЕН, ОСЕМ ГОДИНИ СЛЕД СТАРТА НА ПОДКАСТА, НЕНОВ ОТКАЗВА ДА ПРАВИ ПЛАТЕНИ УЧАСТИЯ,
макар всеки месец да получава имейли от пиари и бранд мениджъри, които промотират някого. „При платените участия фокусът не е върху това, което ще получи аудиторията ти от разговора, а върху това, което ще получи гостът. Измества се фокусът на това за кого го правя, и се нарушава принципът win-win-win“, обяснява той и добавя, че това, което обединява всичките му гости през годините, е желанието да дадат, да споделят – безусловно, а не реципрочно.
Първите два договора му дават спокойствието, че има финансова устойчивост и може да се фокусира изцяло върху подкаста. После идва ковид и Telus си замразяват бюджета, но Ненов реагира на това с позитивната нагласа: щом е имало една компания, която иска да ме подкрепи, ще се появи и втора, и трета. Тази положителна нагласа, в комбинация с обратната връзка, която получава от публиката, му помага да продължи напред.
„Всеки епизод има една-единствена цел и тя е да промени поне един живот към по-добро. Ръстът, който подкастът има в момента, се базира именно на факта, че това е един от моите принципи. Другият принцип е, че всичко става тогава, когато му дойде времето“, казва Ненов. По време на пандемията подкастът излиза от рамките на аудиото и започва видеоизлъчване в YouTube с професионално заснемане. Това се случва благодарение на техническите партньори на „Свръхчовекът“, а когато преди година Георги Ненов обзавежда собствено студио, те даряват оборудване и шумоизолация. Видеоепизодите изстрелват подкаста към още по-широка публика. От 2017 г. насам слушанията на подкаста всяка година нарастват органично с 20-30%, като в Spotify има общност от над 30 хил. последователи. Но големият скок е при гледанията – те нарастват с над 200% от 2020 г. насам, като за 2023 г. ръстът е с 300%. А средното време, което зрителите прекарват в епизода, е повече от час (при дължина на епизодите над 2 часа). Признава, че тези числа се дължат единствено на органичен растеж и никога в екипа си не е имал маркетингови специалисти, които да дават идеи какво и как да се хакне.
С нарастване на популярността, ангажиментите, дарителите и рекламодателите Георги Ненов започва да разширява екипа. През 2021 г. наема първия си оператор и монтажист, а през изминалата година екипът нараства до 5 души – трима на трудови договори и двама на проектен принцип.
С разширения екип се впуска и в две нови приключения – подкаст на живо и срещи с ученици. Подкаста на живо определя като още една win-win възможност, в която хората искат да се срещат с други като тях, да общуват, да задават въпроси и да се чувстват част от общност. През изминалата година организира 12 подобни събития, на които са присъствали около 1000 души. Присъствието е със запазени места с дарения, което още веднъж допринася за устойчивостта на „Свръхчовекът“. Залите за всяко събитие са разпродадени, сред събеседниците са Васил Терзиев, Дарин Маджаров, Христо Христов, Никола Рахнев и други.
Втората нова посока на действие е към образованието. Организира посещения в училища и срещи с ученици, на които разказва историите на своите гости. „Децата копнеят някой да отиде и да им разкаже нещо интересно. Говорим за смелостта, за самонаблюдението и колко е важно да познаваш себе си, за постигането на невъзможното и проправяне на път за всички останали след теб“, казва Ненов, който снима специални интервлогове „Вдъхновението пристига в твоето училище“.
Той често е водещ на специални събития за ученици, историята му бе включена в книгата на Даниел Пенев „Хората, които променят България“, а в разгара на лятото бе избран за един от 10-те най-изявени млади българи в категория „Морално лидерство и/или защита на околната среда“.
„Свръхчовекът“ е станал ракетата носител на Георги Ненов, защото „това е проектът, който ми дава платформата да бъда себе си, да правя нещата, в които вярвам“, казва създателят на подкаста.