BMW и Toyota разработват съвместно водородни коли за серийно производство
BMW и Toyota ще си пртнират в разработването на серийни лектромобил с горивни клетки (fuel cell electric vehicle – FCEV).
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- За да разработят това ново поколение технология за задвижване с горивни клетки, BMW Group и Toyota Motor Corporation комбинират своята иновативна сила и технологичен опит.
- И двете компании споделят целта за напредък на водородната технология. За да направят това, те засилват сътрудничеството си, за да издигнат тази технология с нулеви локални емисии до следващото ниво.
- BMW Group подчертава своя водещ експертен опит в областта на технологиите за електрическо задвижване.
- В допълнение към електрическото задвижване с батерии, по-нататъшното развитие на технологията за водородни горивни клетки е част от отворения към технологиите подход, за да може компанията да предложи на клиентите си разнообразие от решения за мобилност в бъдеще.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„Това е крайъгълен камък в историята на автомобилостроенето: първият сериен автомобил с горивни клетки от световен премиум производител. Задвижван от водород и оформен от духа на нашето сътрудничество, той ще подчертае как технологичният прогрес оформя мобилността на бъдещето“, казва Оливер Ципсе, председател на Управителния съвет на BMW AG. „И това ще постави началото на ера на значително търсене на електрически автомобили с горивни клетки.“
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
BMW Group и Toyota Motor Corporation ще разработят съвместно задвижващата система за леки автомобили, като основната технология за горивни клетки (индивидуалните горивни клетки от трето поколение) предлага синергичен ефект както за приложенията на лекотоварни, така и за пътнически автомобили. Резултатът от това сътрудничество ще бъде използван в отделни модели на BMW и Toyota и ще разшири предлагането на FCEV за клиентите.
Индивидуалните FCEV модели на BMW и Toyota ще запазят идентичността и характеристиките на съответната марка, позволявайки на клиентите да избират между различни FCEV опции, специфични за производителя. Чрез сътрудничество в разработването и доставките, разходите за технологията за горивни клетки се понижат благодарение на синергията и икономиите от мащаба и чрез групиране на общия обем на задвижванията.
След успешното глобално тестване на пилотната флотилия от BMW iX5 Hydrogen, BMW Group сега се подготвя за серийно производство на задвижвани с водород автомобили от 2028 година. То е базирано на технология за задвижване от следващо поколение, разработена съвместно с Toyota. Серийният модел ще бъде изцяло интегриран в съществуващото портфолио от автомобили на BMW. Това означава, че BMW ще предложи и съществуващ модел с вариант на задвижване с водородни горивни клетки. BMW Group изрично гледа на технологията FCEV като на допълнение към вече наложилите се технологии за задвижване като електрически автомобили с батерии (BEV), Plug-in хибридни електрически автомобили (PHEV) и двигатели с вътрешно горене (ICE). Тъй като технологията FCEV също е форма на електрическа мобилност, тя разширява портфолиото от решения за задвижване без емисии за клиентите.
Водородът се счита за обещаващ енергиен източник на бъдещето, който може да играе решаваща роля в глобалната декарбонизация. Като ефективна среда за съхранение на енергия от възобновяеми енергийни източници, водородът помага за балансиране на търсенето и предлагането, което позволява по-стабилно и надеждно интегриране на възобновяема енергия в енергийната мрежа. В допълнение, водородът предлага важно допълнение към електромобилността, като втори стълб наред с електрическите превозни средства с батерии.