Ръстът на БВП се ускорява до 2.1%
Растежът на Брутният вътрешен продукт (БВП) достигна до 2.1 на сто през второто тримесечие на тази година в сравнение със същия период на миналата, показват предварителни сезонно изгладени данни на Националния статистически институт (НСИ). Това е нарастване за второ поредно тримесечие, след спад през четвъртото тримесечие на миналата година.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Произведеният през второто тримесечие БВП възлиза на 47.675 млрд. лв. по текущи цени, като на човек от населението се падат по 7 399 лв. от стойностния обем на показателя.
- Създадената от отраслите на националната икономика брутна добавена стойност (БДС) през второто тримесечие на 2024 г. е в размер на 41.429 млрд. лв. по текущи цени.
- Относителният дял на добавената стойност, реализирана от дейностите в сектора на услугите, остава на същото равнище през второто тримесечие на 2024 г. спрямо второто тримесечие на 2023 година – 66.7%.
- Индустриалният сектор увеличава относителния си дял в добавената стойност с 0.7 процентни пункта – до 30.3%.
- Относителният дял на аграрния сектор в добавената стойност на икономиката е 3.0%, което е намаление с 0.7 процентни пункта спрямо второто тримесечие на миналата година.
КЛЮЧОВ ЦИТАТ
„Икономическата активност през първото полугодие на 2024 г. се движеше от крайното потребление, което се увеличи с реално 3.1% при доминиращ относителен дял от 80.8% в структурата на БВП. На този фон, инвестициите нараснаха повече от два пъти по-бързо със 7.2% и въз основа на своя над четири пъти по-малък дял от 17.3% в БВП също допринесоха за реалния ръст на икономиката. От своя страна износът със спад -0.8% се свиваше малко по-бързо от вноса, който намаля с -0.7% в сравнение с първото полугодие на миналата година“, коментира главният икономист на ОББ, д-р Емил Калчев, в анализ на банката за ръста на българската икономика.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
През второто тримесечие на 2024 г. за крайно потребление се изразходват 78.1% от БВП, показват данните на НСИ. Инвестициите (бруто образуване в основен капитал ) формират 17.2% от БВП. Външнотърговското салдо от стоки и услуги е положително.
Растежът на БДС се определя основно от увеличението при дейностите „Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети; транспорт, складиране и пощи; хотелиерство и ресторантьорство“ – с 3.5%, „Строителство“ – с 1.8%, и „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ – с 1.7%. Спад е регистриран при „Операции с недвижими имоти“ – с 0.2% на годишна база.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
На фона на устойчива безработица от 4.5% за май и юни, и забавяща се инфлация, средната месечна работна заплата у нас отново се устреми нагоре, достигайки ръстове от 19.4% и 18.1%, съответно, за май и юни (спрямо същите месеци м.г.), посочват още в анализа на ОББ.
„Очакваната нормализация в ръста на заплатите не се състоя и през второто тримесечие на тази година. Главните фактори, движещи заплатите нагоре у нас, са затегнатият трудов пазар, характеризиращ се със слабо предлагане, държавната политика за повишаване на заплатите в публичния сектор, процесът за догонване в рамките на ЕС и психологическата динамика, която все още не отчита инфлацията. От своя страна твърде бързо растящите заплати затрудняват конкурентоспособността на икономиката. Това е и естественият пазарен регулатор на техния ръст, който в случая все още не сработва“, обяснява д-р Калчев.