Европа има нужда от 800 млрд. евро инвестиции годишно, за да е конкурентна
800 млрд. евро. Толкова ще са необходими на Европа, за да бъде конкурентна, според доклад на бившия италиански премиер и икономист Марио Драги, който е президент на Европейската централна банка по време на дълговата криза в еврозоната. Докладът бе очакван с нетърпение, но не звучи обнадеждаващо – според Драги ЕС се нуждае от радикални реформи и нова индустриална стратегия, която да гарантира конкурентоспособността на стария континент, да насърчи социалното равенство и да постигне целите в областта на климата. Освен това ЕС трябва да се постарае, за да не изостане от САЩ и Китай.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- В доклад на Драги се посочва, че Европейският съюз се нуждае от 800 млрд. евро (884 млрд. долара) допълнителни инвестиции годишно – до 5 % от БВП, за да постигне основните си цели в областта на конкурентоспособността и климата.
- Според Драги ЕС изостава спрямо САЩ и Китай по отношение на икономическия си растеж, което ще се отрази на стремежа на блока да засили значимостта си на геополитическата сцена и да постигне целите си за въглеродна неутралност.
- Според Драги ЕС трябва да се стреми към намаляване на цените на енергията, засилване на конкурентоспособността, координиране на индустриалната политика и увеличаване на инвестициите в отбраната.
- Други цели включват пълното прилагане на единния пазар, който включва 440 млн. потребители и 23 млн. дружества, чрез намаляване на търговските търкания.
АКЦЕНТ
ЕС трябва да се адаптира и към свят, в който “зависимостите се превръщат в уязвимост и той вече не може да разчита на други за своята сигурност”. Според Драги високата степен на търговска отвореност на ЕС ще го направи уязвим – приблизително 40% от вноса на Европа идва от малък брой доставчици, които трудно могат да бъдат заменени, а около половината от този обем произхожда от държави, с които блокът не е “стратегически свързан”. ЕС трябва да гарантира, че зависимостите няма да се увеличават, и да се стреми да “използва потенциала на местните ресурси чрез добив, рециклиране и иновации. Блокът трябва също така да се стреми да гарантира, че политиката му в областта на конкуренцията няма да се превърне в “бариера пред европейските цели“, особено в технологичния сектор.