606 млрд. долара дивиденти е изплатил световният бизнес през второто тримесечие
Компаниите по света отново са изплатили рекордни дивиденти на своите акционери през второто тримесечие на 2024 г. Това се отнася особено силно за банковия сектор, който се възползва от по-високите лихвените проценти, показват данни в доклад на британско-американската компания за управление на активи Janus Henderson, цитирани от Франс прес.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Изплатените дивиденти на акционерите са достигнали обща сума от 606.1 милиарда долара през второто тримесечие в световен мащаб, което е с 5.8 на сто повече спрямо същия период на миналата година.
- През този период на банковият сектор се дължи една трета от ръста на дивидентите в среда, в която 92 на сто от компаниите по света са успели да увеличат или запазят нивото на дивидентите си.
- В Европа дори “повече от половината от ръста на дивидентите идва от банковия сектор, който се облагодетелства от повишаването на лихвените проценти”, се уточнява в доклада на Janus Henderson.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„Европа доминира през второто тримесечие и регистрира плащания на историческо ниво, с ръст от 7.7 на сто в сравнение с предходната година, с рекордни суми във Франция, Италия, Швейцария и Испания“, заявяват от компанията за управление на активи в доклада.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Изразено в американски долари, за по-лесно сравнение в световен мащаб, сумите, изплатени на акционерите от европейските компании, достигнаха 204.6 милиарда долара. Това е най-високата досега сума за едно тримесечие, изплащана на Стария континент.
Френските и германските компании заедно са допринесли за около половината от общата сума за континента.
Франция отчита безпрецедентен размер на изплатените дивиденти в размер на 58.6 милиарда долара (54.3 милиарда евро), което е ръст от 6.8 на сто през второто тримесечие, което отново поставя страната начело в Европа, коментира Шарл-Анри Ерман, ръководител на продажбите за посредниците във Франция и Бенелюкс в Janus Henderson.
„Изключителните дивиденти от страна на производителя на луксозни стоки Hermes и европейският самолетостроител Airbus направиха възможно достигането на нови висоти, заяви той и допълни, че „френската застрахователна компания Axa и банка BNP Paribas имат най-голям принос за растежа благодарение на силната рентабилност”.
В Германия, от друга страна, дивидентите са намалели с 1.2 на сто, но възлизат общо на 47.2 милиарда долара (43.8 милиарда евро). Резкият спад на дивидентите от страна на фармацевтичния и агрохимичен концерн Bayer е част от плана на компанията за намаляване на дълга, свързан с придобиването на американската компания Monsanto през 2018 г.
В САЩ, където дивидентите са се увеличили с 8.6 на сто през второто тримесечие, две пети от този ръст се дължи на изплащането на първия дивидент от страна на технологичните корпорации Meta и Alphabet.
По материали на БТА