Естония е страната с най-чист въздух в света според World Population Review
Търсите място, където да дишате най-чистия въздух всеки ден? Глобалната актуализация на “Въздухът, който дишаме” на World Population Review класира страните с най-чист въздух и най-ниски емисии. Европа води класацията, като на първо място е Естония.
Докладът, базиран на Индекса за екологична ефективност (EPI), отчита наред с други фактори емисиите на CO2, метан, парникови газове, постиженията по отношение на въглеродно-негативния статус, прилагането на екологични политики и устойчиви практики и разширяването на горите, тропическите гори и възобновяемите енергийни източници.
Разработен съвместно от университетите “Йейл” и “Колумбия” и Световния икономически форум, индексът EPI класира 180 държави въз основа на 40 показателя в 11 категории. Фокусът е върху жизнеността на екосистемите, изменението на климата и здравето на околната среда. Тези категории включват качество на въздуха, вода и канализация, биоразнообразие и местообитания, както и устойчивост.
Най-чистите държави
Десетте европейски държави с най-висок глобален Индекс за екологична ефективност са Естония (75,3), Люксембург (75), Германия (74,6), Финландия (73,7), Обединеното кралство (72,7), Швеция (70,5), Норвегия (70), Австрия (69), Швейцария (68) и Дания (67,9). Всъщност Естония, Дания, Обединеното кралство, Финландия, Швеция, Люксембург, Австрия, Норвегия и Швейцария заемат места в списъка на най-чистите държави в света от 2020 г.
Следващите 12 в класацията също са европейски държави: Гърция (67,4), Нидерландия (67,2), Франция (67,1), Белгия (66,79), Малта (66,6), Ирландия (65,7), Чешката република (65,6), Словакия (65), Полша (64,4), Исландия (64,3), Испания (64,2) и Литва (63,9).
Най-големите замърсители
Световният списък на най-големите замърсители с емисии на CO₂ рисува ярка картина на екологичните предизвикателства на планетата. Начело е Китай със зашеметяващите 12 667 млн. тона CO₂, дължащи се на огромния мащаб на индустриалния и енергийния му сектор. Следват Съединените щати с 4 854 млн. тона, което отразява значителното им потребление на енергия и зависимостта им от автомобилите. Индия с 2 693 млн. тона показва екологичната цена на бързия икономически и демографски растеж. В Близкия изток Иран и Саудитска Арабия оставят значителен отпечатък със съответно 686,42 и 607,91 млн. тона, което е показателно за техните икономики, ориентирани към петрола.
Индонезия, която се намира на границата между развиващите се страни и индустриализираните държави, отделя 692,24 млн. тона, което е отражение на нарастващите й енергийни нужди и проблемите с обезлесяването.
Редът на класиране на емисиите на метан – мощен парников газ, който има различни източници, включително производство на енергия, селско стопанство и управление на отпадъците – е подобен: Китай е начело с 1 186 285 килотона, следван от САЩ. Щатите емитират 748 241 килотона, Индия – 697 655 килотона, Русия – 617 227 килотона, Бразилия – 449 214 килотона и Индонезия – 333 995 килотона.
Отрицателен въглерод
“Глобалното затопляне, предизвикано от човека, вероятно е най-значимият екологичен проблем в историята на човечеството”, предупреждава докладът. “Причинено до голяма степен от изгарянето на изкопаеми горива като нефт (и бензин), въглища и природен газ, глобалното затопляне може трайно да промени бреговите линии, да трансформира както местните, така и глобалните метеорологични модели и да разруши цели екосистеми.”
В опит да смекчат въздействието на глобалното затопляне много от държавите по света започнаха да полагат усилия да намалят въглеродните емисии и да станат въглеродно неутрални или въглеродно отрицателни. Страните, които са постигнали или са близо до постигането на въглеродно отрицателен статус, което означава, че поглъщат повече въглерод, отколкото отделят, са малко.
Бутан, чиято територия е покрита с повече от 70 % гори, е начело в това отношение, като използва огромната си зелена покривка и водната си енергия. Понастоящем това е единствената държава, която е постигнала въглеродно-негативен статус. Другите държави все още са в очакване.
Следва Суринам с впечатляващите 90-97 % горска покривка, който балансира емисиите на минната си индустрия с обширните си гори. Панама с 56,8 % горски площи е на път да осъществи амбициозни планове за залесяване и преминаване към по-чиста енергия. Коморските острови, Габон и Гвиана са обещаващи кандидати за въглероднонегативни емисии.
Коморските острови, въпреки гъстото си население, поддържат големи горски площи, спомагащи за поглъщането на въглерод. Габон, с 91,3% горска покривка, се отличава в Африка с ангажимента си да поддържа буйния си пейзаж. Горската покривка на Гвиана, която е 93,6 %, също е значителен поглътител на въглерод.
Гори и дъждовни гори
Суринам и Гвиана водят в списъка на страните с обширни буйни гори, обхващащи съответно 97,4 % и 93,6 %. Микронезия със своите 92 % илюстрира отдадеността на Тихоокеанския регион към запазването на зелени пейзажи сред сините води. В Европа се откроява Финландия със 73,7 % от територията си, покрита с бореални гори, които предлагат спокойно убежище за хората от индустриализираните региони.
Швеция, с горска покривка от 68,7 %, е отличен избор за любителите на природата. От друга страна, страни като Египет и Катар изненадващо имат незначителна горска покривка. Обединеното кралство и Съединените щати, съответно с 13,2 % и 33,9 % горска покривка, отразяват различните степени на въздействие на урбанизацията върху природните пространства.
Що се отнася до дъждовните гори, тези екологични чудеса на планетата са разположени в различни държави, като всяка от тях допринася по уникален начин за световното биоразнообразие и поглъщането на въглерод. Само 53 държави могат да се похвалят, че имат поне една дъждовна гора.
Най-голямата тропическа дъждовна гора, Амазонка, се простира в Колумбия, Еквадор, Перу, Боливия, Бразилия и Венецуела. Тя е дом, наред с другото, на около 2,5 милиона вида насекоми. Около 40 000 растителни вида и около 1300 различни птици също живеят в Амазонската дъждовна гора. На сушата се разхождат около 427 уникални бозайници, а във водата има около 3000 вида риби. Други големи тропически гори са тези в Конго, като повече от половината от тях се състоят от първична гора, която съществува от древни времена и остава ненарушена от човека.
Индонезия има впечатляващ брой от шест различни района с тропически гори, включително известната низина на Борнео и завладяващия национален парк Kayan Mentarang. Австразия, третата по големина тропическа дъждовна гора в света, обхваща Нова Гвинея и Североизточна Австралия. Тя се простира и през поредица от по-малки острови, които са били свързани по време на ледниковата епоха.
В Съединените щати има четири района на тропически гори, включително обширната Национална гора Тонгас и Тихоокеанската дъждовна гора с умерен климат, които разкриват богатото екологично разнообразие на страната. В Аржентина и Малайзия има по три района на тропически гори, които подчертават екологичното богатство на Южна Америка и Югоизточна Азия.
В държави като Китай и Виетнам има само по една тропическа гора, например Индо-Бурма в Китай и тропическата гора Кардамон във Виетнам.
Автор: Сесилия Родригес