Между правото и здравеопазването
Адв. Владислава Галева и адв. Антоанета Миткова, съоснователи и управляващи съдружници в адвокатско дружество „Галева и Миткова“
Адвокатско дружество „Галева и Миткова“ има дългогодишен опит в предоставянето на правни услуги в сферата на здравеопазването. Какви са трудностите при работа в толкова регулиран сектор? Как се справяте с тях?
На първо място е важно да отбележим, че освен силно регулиранo, здравеопазването е сектор, в който се преплитат и интересите на различни публични и частноправни субекти. Често е необходимо да се запазят интересите на медицинските специалисти и лечебните заведения, от една страна, без това да влиза в разрез с интересите на пациентите. Освен това здравеопазването е и изключително чувствителна тема за всеки човек.
Затова е необходимо подробното уреждане на взаимоотношенията в сферата. Само действащите към момента закони са около 30, всеки от които е съпроводен от подзаконова нормативна уредба. При подобен обем законодателство съществуват немалко предизвикателства, както при работата с бизнес клиенти – лечебни заведения, фармацевтични компании, центрове за провеждане на клинични изпитвания и т.н., така и в работата с физическите лица – лекари, здравни специалисти, пациенти. Може би най-трудно е да се балансират интересите на всички страни, участващи в процеса по лечение. Всички знаем, че от една страна, лечебните заведения не са достатъчно финансирани при оказването на медицинска помощ на здравноосигурени лица, а от друга страна, самите граждани също изразяват недоволството си от необходимостта да доплащат за своето лечение, след като редовно заплащат своите осигурителни вноски. В този смисъл често се налага ние като професионалисти да предлагаме различни решения както на едната, така и на другата страна, за да може едновременно всеки да бъде справедливо възнаграден за своя труд, а от друга страна, да не се стига до незаконосъобразни действия и накърняване на интересите на пациентите.
Какво ви вдъхнови да се занимавате с право в сферата на здравеопазването?
Истината е, че за нито една от нас не е било самоцел да съвместява в професионалния си живот правото и медицината. И двете сме се занимавали с право, преди професията да ни запознае тясно със здравеопазването, но можем смело да твърдим, че става въпрос за „любов от пръв поглед“. Когато като юрист попаднеш в здравеопазването, предизвикателствата са толкова много и динамиката така те понася, че изведнъж усещаш, как си се озовал в среда, която те е увлякла и имаш желание да учиш още и още. Вдъхновението често идва и от съвместната ни работа с други професионалисти от здравеопазването, и от многобройните тънкости и специфични аспекти в сферата.
Какви са правните предизвикателства, с които се сблъскват работещите в здравния сектор?
По-голяма част от предизвикателствата, които срещат медицинските специалисти, са в отношенията с пациентите. Често са налице ситуации, в които е необходимо да се вземе решение бързо, а медицинският специалист има съмнения кой може да даде съгласие за провеждане на лечение или процедура. Има строги изисквания относно представителството на лица, които не могат сами да дадат съгласие, дали поради моментна невъзможност, дължаща се на състоянието им, дали поради качество на самото лице – дете, лице с ограничени възможности, лице със специфична религия и други. Отговорността на здравните работници е огромна и при допуснати нарушения е реална възможността да им бъде потърсена наказателна отговорност.
Дори когато става въпрос за един чисто трудовоправен казус, в който здравният специалист има качеството на служител, този казус е обусловен от спецификата на здравния сектор. В него начинът на определяне на възнаграждението, работното време и отпуските е специфичен, а изискванията към трудовата дисциплина са силно завишени. Работодателите залагат високи изисквания и упражняват засилен контрол, който не може да бъде реализиран без юридическа помощ, а служителите следят стриктно за спазването на собствените си права и интереси. Разбира се, понякога се стига до конфликти, но тук идва на помощ адвокатът, който познава добре спецификите на сектора и нормите на трудовото право.
В какви случаи работещите в сферата да прибягват до вашите услуги?
Нашият съвет към работещите в сферата на здравеопазването е винаги, когато имат съмнение как да постъпят в дадена ситуация, да се обърнат към компетентен юрист. Естествено, не говорим за ситуации, когато е необходима чисто медицинска преценка какво лечение да бъде приложено. Но във всички останали случаи – как следва да бъде описано лечението в медицинската документация, кой има право да подпише от името на пациента, как следва да се организира работата в лечебното заведение, е препоръчително действията да се съгласуват. Изключително важно е, когато се появи някакъв проблем, още в самото начало да се поиска съвет от адвокат, тъй като при своевременно предприети действия се минимализират негативните резултати.
Също така е важно при създаването на нови юридически лица в сферата, без значение дали става въпрос за многопрофилна болница, аптека в малко населено място или производство на лекарствени продукти, да се потърси съдействие, защото стартът на един такъв бизнес е от голямо значение за по-нататъшното му развитие.
Кой се нуждае най-често от вашата помощ?
Най-често от нас се нуждаят лечебни заведения във връзка с казуси, възникващи във всекидневната им работа, както и във връзка с отношенията им с контролните органи. За съжаление, все по-често ни търсят и пациенти, които не са доволни от получената медицинска грижа и искат да потърсят правата си по съдебен ред. Опитваме се да помогнем на всеки, който ни потърси, без да влизаме в конфликт на интереси.
Каква е ролята на специалистите по право за подобряване на здравния сектор? Разкажете за инициативите, с които сте ангажирани лично вие.
Ролята на юристите е свързана освен със защита на интересите на всички участници в сферата, но и с подобряване на взаимодействието между право и здравеопазване. За нас лично е от изключителна важност да се повиши правната култура на медиците, а юристите да бъдат по-добре запознати със сектора на здравеопазването. Именно поради тази причина често се включваме в различни обучителни инициативи. През миналата година участвахме в няколко семинара за лекари, като се опитахме да насочим вниманието им към важността на изрядната медицинска документация и последиците, които водят след себе си грешките при попълването й. Имахме и чудесна съвместна инициатива с организацията на студентите по право ELSA с насоченост към студентите по фармация и право. Проведохме семинар, на който обсъдихме правния режим на търговията с лекарствени продукти и провеждането на клинични изпитвания.
В бъдеще желанието ни е да се включваме в повече подобни инициативи, тъй като според нас е изключително важно студентите по право да бъдат по-запознати с правната уредба на здравеопазването, а бъдещите медици да имат по-богата правна култура.