Apple трябва да плати над 14 млрд. долара заради укриване на данъци (обновена)
14.4 млрд. долара. Това е размерът, който Apple трябва да плати заради укриване на данъци в ЕС, разпореди най-висшият съд на Европа. Решението на Съда на Европейския съюз идва часове след като Apple представи множество нови продукти, с които иска да съживи своите серии iPhone, Apple Watch и AirPod. Решението сложи край на горчива съдебна сага. От компанията реагираха остро на решението. В коментар за агенция “Ройтерс” Apple посочват, че решението се опитва да промени правилата със задна дата, пренебрегвайки факта, че съгласно международното данъчно право приходите вече са били обложени с данъци в САЩ.
Всичко започва през 2014 г. по разследване, според което Apple е укривала значителен размер данъци в продължение на 10 години, възползвайки се от вратичка в ирландското законодателство. Ирландските власти отричат да са предоставяли преференциални данъчни условия на нито една компания.
Две години след началото на това разследване – през 2016 г., Европейската комисия и тогавашният комисар на ЕС по антимонополната дейност Маргрете Вестагер стигат до извода, че две данъчни становища, издадени от Ирландия по отношение на Apple, са занижили значително и изкуствено дължимия от Apple данък в Ирландия от 1991 г. насам. Според решението ирландските власти са позволили на компанията, чието седалище е базирано в Корк от 1980 г. насам, да плаща данъчна ставка от 0.005% като по-голямата част от глобалните печалби на Apple не са били облагани с данък. Съгласно правилата на ЕС за държавната помощ това е неправомерно, тъй като е позволило на Apple да плаща значително по-ниски данъци, отколкото други компании и Ирландия трябва да възстанови неправомерната помощ.
През 2020 г. обаче Общият съд на Европейския съюз анулира това решение, което бе видяно като победа на Apple и Дъблин. Общият съд твърди, че изпълнителният орган на ЕС не е доказал, че Apple е получила конкурентно предимство от данъчните постановления. Вестагер обжалва това решение и сега очаква становището на най-висшата съдебна инстанция на ЕС.
Анулирането на решението за 2020 г. бе огромен удар за Вестагер, която си извоюва репутацията на европейски комисар, изпрвил се срещу Fiat, Amazon и Starbucks заради данъчните им схеми. Тя се оттегля в края на годината след два мандата. Не всички нейни решения са издържали проверката на времето. През 2022 г. съдът се произнесе срещу комисията, като постанови, че Fiat Chrysler не трябва да връща 30 млн. евро данъци на Люксембург. Съдът на ЕС застана и на страната на Amazon, отменяйки разпореждане компанията да възстанови 250 млн. евро на Люксембург.
Решението може да хвърли голяма светлина върху стремежа на много държави да предоставят данъчни облекчения за мултимилиардни компании с надежда да спечелят работни места и да привлекат инвестиции.
*статията е обновена след окончателното решение на съда