“Алкомет” разширява завода си в Шумен с инвестиция за 136 млн. лева
Българският производител на алуминиеви продукти “Алкомет” стартира проект на стойност 136 млн. лева за разширяване на завода си в Шумен, съобщиха от Министерството на иновациите. С разширяването ще бъдат открити нови работни места. Новината идва, след като през 2023 г. компанията обяви, че ще инвестира 140 млн. лева в разширяване на производството си в следващите три години.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Целта на проекта е да се създаде възможност за производство на нови алуминиеви сплави за батерии електромобили, както и да се разшири продуктовата гама за автомобилопроизводство и алуминиеви профили за соларния сектор.
- Освен създаването на нови 160 работни места, разширяването на завода цели да отговори на търсенето на алуминиеви продукти на пазара.
- Министърът на иновациите и растежа подписа Меморандум за разбирателство с дружеството, с който бяха определени параметрите на сътрудничество между държавата и инвеститора за изпълнение на инвестиционния проект.
АКЦЕНТ
Това е вторият проект, който ще бъде реализиран в индустриалната зона на Шумен. В индустриален парк “Макара” ще бъдат инвестирани 13.3 млн. лева.
ГОЛЯМОТО ЧИСЛО
118.48 млн. лева. Това е пазарната капитализация на компанията към 11 септември. Акциите на “Алкомет” се търгуваха за последен път на 5 септември, когато затвориха на цена от 6.60 лв. на Българската фондова борса.
КОНТРА
Инвестициите в подобни проекти идват на фона на внесения от “Възраждане” законопроект за изменение и допълнение на Закона за индустриалните паркове, който цели да забрани изграждането на съоръжения за производство на електрическа енергия от възобновяеми енергийни източници на територията на индустриалните паркове, освен в случаите на производство на енергия за собствено потребление.
Предложенията са срещу възможността, която в момента се предвижда в закона, за поставяне на фотоволтаици с цел продажба на електроенергия на пазара. Мотивът на вносителите е, че това не е целесъобразно с оглед насърчаване на преработващата промишленост, създаването на нови работни места и изграждането на устойчива икономика. Срещу тази идея се обявиха редица представители на бизнеса, които смятат, че по този начин страната ни ще бъде поставена в неконкуретна позиция.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Министерството на иновациите и растежа подкрепя и с 207 млн. лв. развитието и изграждането на общо 11 индустриални зони и паркове в цялата страна. Два от тях са именно в Шумен. Средствата са от Плана за възстановяване и устойчивост по програмата AttractInvestBG за публична подкрепа за развитието на индустриални райони, паркове и подобни територии и за привличане на инвестиции. Общият размер на процедурата е 212.5 млн. лева.
Освен двата проекта в Шумен, финансиране ще получат още Русе, Свищов, Ловеч, София, Бургас, Стара Загора, Видин, Търговище и Сливен.
В началото на този месец стана ясно, че край Силистра ще бъде построен един от най-големите соларни паркове у нас – “Свети Георги”. Зад проекта стои чешката Rezlov Energy, а строителството е възложено на три компании – китайската CMC Europe, българските Solarpro и Green Solar Energy.
Българската компания “Смарт Солар Технолоджис“ АД ще строи завод за солари за 240 млн. лева в с. Еленино, община Стара Загора. Изграждането ще започне към края на тази година.
*Материалът има информативен характер, не представлява инвестиционен съвет за покупко-продажба на ценни книжа, и не е препоръка или инвестиционна консултация