Бизнес експериментите като услуга
Христина Банчева, маркетинг директор на DevriX, разказва какво представляват бизнес експериментите като услуга
DevriX е известна като разработчик за WordPress решения, но компанията оперира и в сферата на маркетинга и бизнес развитието. Защо решихте да навлезете и в тези пазарни ниши?
Бурното развитие на дигиталните технологии и икономическата нестабилност в глобален мащаб водят до постоянни трансформации в бизнеса, които предефинират правилата на играта. Като агенция стартирахме с комплексни WordPress решения, но бързо открихме, че партньорите ни се нуждаят от повече от просто професионална разработка. Те имат нужда от цялостна стратегия за дигитално присъствие и растеж. Навлизането ни в сферата на маркетинга и бизнес развитието е напълно естествена еволюция, която помага да предоставяме по-комплексни и ефективни решения на компаниите, с които работим.
През последните години станахме свидетели на драматична промяна в начина, по който компаниите достигат до своите клиенти. Tрадиционните маркетингови подходи вече не носят същите резултати. Това не е просто тенденция, а отражение на по-дълбоки промени в поведението на потребителите, динамиката на пазара и технологичния напредък.
Ние самите в DevriX претърпяхме значителна трансформация по отношение на начина, по който структурираме услугите и бизнес модела си, така че да го направим максимално работещ както за дългосрочните, така и за новите партньори, с които работим. Преди повече от година например създадохме пакетирана услуга за дигитални експерименти, която тестваме от дълги години при нас и усетихме, че нуждата от нея назрява и у клиентите ни. Така помагаме на бизнесите да навигират в непознати води, предоставяйки им инструментите и експертизата, необходими за провеждане на ефективни експерименти.
Какво ви дава увереността да предлагате услуги в сферата на бизнес развитието?
Първият ми отговор би бил – културата на компанията. Иновацията, развитието и динамиката са основен фокус при нас – както във вътрешни, така и при партньорски проекти. В годините проактивно сме се сблъсквали с комплексни предизвикателства за бизнеси от различни индустрии и взаимовръзката между тях помага за оформянето на разнообразна експертиза, която успява да намери приложение при различни проблеми.
В основата е, че не само създаваме технически решения, но и активно участваме в тяхното прилагане и оптимизиране, за да ме сигурни, че отговарят на конкретни бизнес нужди. Това ни дава уникална перспектива върху предизвикателствата, пред които се изправят съвременните компании. Прилагаме същите стратегии и подходи в собствения си бизнес, което помага да предлагаме решения, базирани на реален опит и резултати.
Какво представляват „бизнес експериментите като услуга“?
В отговор на пазарните промени иновативните компании започнаха да търсят нови пътища за достигане на потребителите си и разрастване на бизнесите си. А като един от най-обещаващите подходи се очертават „бизнес експериментите като услуга“. Тази концепция се основава на идеята, че в динамично променяща се среда способността за бързо тестване и адаптиране на стратегиите е ключова за успеха.
Вместо да разчитат на класически формули, компаниите имат възможност да експериментират с различни подходи, канали и послания в кратък период от време, което позволява да открият какво наистина работи за тяхната аудитория. Именно така оптимизират своите маркетингови и продуктови усилия за максимален ефект – към най-правилната стратегия, която отразява спецификите на бизнеса и аудиторията им, вместо да разчита на масови канали като Facebook и Google, които често са пренаситени или недостатъчно ефективни.
Най-интересното е до колко нови прозрения може да достигне една компания, щом възприеме описания подход – оформят се нови услуги, които допреди не са имали такъв бизнес смисъл, трансформират се екипи, които започват да развиват нова непланирана експертиза, или в кратък срок се излиза на нови пазари – които допреди са били нелогични за начина, по който функционира даден бизнес. И може би най-ценното – намалява се рискът – вместо да инвестират огромни суми в непроверени стратегии, бизнесите могат да тестват идеите си в малък мащаб, преди да ги приложат широко. Това значително намалява финансовия риск и увеличава възвръщаемостта на инвестициите.
Ако класическите формули работят, защо компаниите да залагат на експериментиране, където крайният резултат е неизвестен?
В днешната динамична среда класическите формули могат да загубят ефективността си неочаквано бързо. Потребителското поведение се променя, нови технологии се появяват постоянно, а конкуренцията става все по-интензивна. Експериментирането позволява на компаниите да останат гъвкави и адаптивни.
Въпреки че крайният резултат може да е неизвестен, процесът на експериментиране позволява на бизнесите да научат ценни уроци, да открият нови възможности и да минимизират рисковете, свързани с големи инвестиции в непроверени стратегии.
Какви проблеми решават за една компания „бизнес експериментите като услуга“?
Фокусът е върху няколко ключови решения – намален риск от големи инвестиции в непроверени стратегии, откриване на нови пазарни ниши и възможности за растеж, подобрено разбиране на клиентските нужди. Стимулират се иновациите и креативността в организацията, и не на последно място – оптимизират се разходите за маркетинг и развитие на продукти.
Обикновено обаче процесът стартира с решаване на много по-конкретни казуси, и то в кратък срок – за откриване на нови маркетинг канали, трансформация на продуктови предложения и генериране на нов бизнес.
Можете ли да посочите пример (с ваш клиент или с DevriX) за това какви са резултатите от бизнес експериментирането?
Напоследък адаптираме нови тактики в процеса – така достигнахме до нови канали и технологии като RB2B, SiteStop, Clay, Instantly, 6sense, Chili Piper, Demandbase, HockeyStack. Все по-активно работим с различни инструменти за идентифициране на лийдове, които дават значително по-конкретна информация за роли, дори конкретни хора, били на сайта ни, така че лесно да насочим маркетинг усилията си към бизнеси с реален интерес. Интегрираме инструменти като Apollo.io, които значително оптимизират процеси като email outreach, фокусираме се над надграждане на HubSpot пайплайни, за да можем да оперираме по-ефективно в продажбените си процеси, и цялостно се стремим да прилагаме и тестваме вътрешно различни тактики, а успешните адаптираме и в стратегиите на своите клиенти.
Как се въвежда култура на експериментиране в голяма корпоративна структура? Постижимо ли е изобщо?
Въвеждането на култура на експериментиране в корпоративната структура е предизвикателство, но е напълно постижимо при резултатно ориентирани компании и екипи.
Прилагайки модела на експериментиране, ние самите открихме нови услуги, които имат огромно търсене тази година. Така диверсифицирахме основните си решения и навлязохме в пазари и индустрии, които допреди не са ни били на фокус, а в момента представляват водещ дял от компанията.
Ключът е в постепенното изграждане на ефективна среда. Започва се с малки, контролирани експерименти в отделни екипи или проекти. Постепенно се създават структура и процеси, които подкрепят иновативното мислене, бързото тестване и поемането на рискове. Когато ползите от експериментирането са ясно комуникирани на всички нива в организацията, ефективният модел органично става част от културата на екипите във всички последващи проекти.