Бизнесът в Украйна наема жени и тийнейджъри поради недостиг на работна ръка
След като прекара години в „скучни, седящи“ роли в офисите на няколко украински компании, Лилия Шулха намери мечтаната си работа като шофьор на камион в водещия украински търговец на дребно, Fozzy Group.
„Винаги съм мечтала за големи автомобили. Вместо да играя с кукли, когато бях дете, шофирах коли,“ каза тя пред Ройтерс.
„Сега ситуацията е такава, че наемат хора без опит и ги обучават. Късметлийка съм,“ каза Шулха, на 40 години, носеща униформа на компанията пред голям камион.
Докато войната с Русия изтощава работната сила, бизнесите се опитват да покрият критичния недостиг чрез наемане на повече жени в традиционно мъжки роли и чрез привличане на тийнейджъри, студенти и по-възрастни работници.
С милиони хора, предимно жени и деца, извън страната след бягството от войната, и десетки хиляди мъже мобилизирани в армията, кризата с работните места може да постави в опасност икономическия растеж и възстановяването след войната, предупреждават анализатори.
Украйна е загубила над една четвърт от работната си сила от началото на руската инвазия през февруари 2022 г., показват данни на централната банка.
Почти 60% от бизнесите заявяват, че намирането на квалифицирани работници е основното им предизвикателство, според проучване на икономическото министерство, включващо над 3000 компании.
„Ситуацията наистина е критична,“ казва Тетяна Петрук, главен специалист по устойчивост в стоманодобивната компания Metinvest, един от най-големите работодатели в Украйна с работна сила от около 45 000 души. Компанията има около 4000 незаети позиции.
Ройтерс разговаря с представители на девет украински компании, от големи индустриални фирми до търговски групи и малки частни предприемачи. Всички те посочиха недостига на персонал и нарастващото несъответствие на уменията като големи предизвикателства.
Компаниите разказват, че променят практиките си за набиране на персонал и бизнес практиките, автоматизират процесите, ротират съществуващия персонал и разширяват описанията на работните места, наемат пенсионери и предлагат повече предимства, особено за по-младите работници.
Те също така са били принудени да увеличат заплатите. Средната месечна заплата в момента е около 20 000 гривни (470 долара), в сравнение с около 14 500 преди година.
„Има забележима промяна в селекцията на кандидатите, с премахване на предразсъдъците по отношение на пола и възрастта, тъй като работодателите коригират критериите си, за да привлекат нужните служители,“ каза Киевската школа по икономика. „Тази тенденция се простира и върху предприемачеството, където делът на жените предприемачи значително нараства.“
ПОВЕЧЕ ЖЕНИ
Индустриите, доминирани от мъже, са по-силно засегнати от недостига на персонал, съобщи централната банка.
Секторите на строителството, транспорта, минното дело и други са пострадали поради военната мобилизация, за която мъже на възраст от 25 до 60 години са подлежащи на призив. За да поддържа икономиката в движение, правителството предоставя пълни или частични отлагания на призива за критични компании.
В секторите на енергетиката и производството на оръжие 100% от персонала са с право на отлагане на призива. В някои други сектори фирмите могат да задържат 50% от мъжкия персонал. Процесът за осигуряване на отлагане е дълъг и сложен.
В селскостопанския южен регион на Николаев жените се обучават да шофират трактори. Жените все повече работят и като шофьори на трамваи и камиони, миньори, охранители и складови работници, съобщават компаниите.
„Предлагаме обучение и работа на жени с минимален опит,“ каза Любов Украинец, директор по човешки ресурси в Silpo, част от Fozzy Group.
Делът на жените в индустриите като производството на стомана нараства. Петрук спомена, че жените съставляват около 30-35% от работната сила на Metinvest и компанията вече наема жени за някои подземни работи. Metinvest не успя да предостави сравними данни преди войната.
Някои други жени не могат или не желаят да се присъединят към работната сила поради липса на детски грижи. Шулха, която работи на смени от 15 дни на пътя, се е преместила обратно при родителите си, за да осигури грижи за 14-годишния си син и 16-годишната си дъщеря.
МЛАДЕЖИ
Бизнесите и икономистите очакват предизвикателствата на пазара на труда да продължат. Работодателите насочват вниманието си към младите хора, предлагайки обучение, опит на работа и специализирани пакети с предимства.
Metinvest, която преди е била фокусирана върху студенти, сега все повече работи с професионални колежи, каза Петрук.
Silpo активно наема тийнейджъри за начални позиции в супермаркетите и е стартирала специализирана програма за стажове за студенти.
Мобилният оператор Vodafone пренареди програмата си за младежи, създавайки възможност за около 50 тийнейджъри в 12 града да получат първия си опит на работа.