ЕЦБ намали лихвите за втори път тази година
Очаквано – Европейската централна банка (ЕЦБ) намали лихвените проценти за втори път тази година, подновявайки цикъла, който бе започнат през юни.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Европейската централна банка понижи лихвените проценти с 25 базисни пункта.
- Основният лихвен процент на ЕЦБ, който помага за определянето на цената на всички видове заеми и ипотеки в целия блок, сега е 3.5%.
- Лихвените проценти по основните операции по рефинансиране и по пределното кредитно улеснение ще бъдат намалени съответно на 3.65% и 3.90%.
- Промените ще влязат в сила от 18 септември 2024 г.
- Според анализатори ЕЦБ вече се фокусира върху случващото се на пазара на труда, който все още е свит. Основната причина – разходите за труд не се облекчават толкова бързо, колкото мнозина очакваха.
АКЦЕНТ
За много от пазарните участници големият въпрос не беше дали ЕЦБ ще намали лихвите, а дали ще даде насоки за последващите ходове. Икономистите от Berenberg Bank очакват ЕЦБ да направи пауза, когато политиците се срещнат отново на 17 октомври в Любляна, Словения. Очакванията са ЕЦБ да предприеме облекчение с четвърт пункт на 12 декември. От изявлението на банката става ясно, че Европейската централна банка няма да се ангажира предварително с конкретен курс на лихвените проценти през следващите месеци.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Управителният съвет ще продължи да следва подход, зависещ от данните на всяко отделно заседание, за да определи подходящите нива и продължителност на ограниченията”, става ясно от изявлението на ЕЦБ.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Идната седмица предстои Федералният резерв на САЩ също да проведе заседание, на което до голяма степен се очаква да бъде предприето първото облекчение на лихвите по заемите от години насам. Прогнозите са за намаление с четвърт пункт. Срещата ще се проведе на 17 и 18 септември.
КОНТРА
Европейската централна банка вече е с две крачки напред пред Федералния резерв на САЩ. Когато през юни ЕЦБ взе изпреварващото си решение и остави Фед да се колебае за паричната политика отвъд океана, мнозина се опасяваха, че това крие рискове за икономиката в Европа – според прогнозите се очакваше обезценяване на еврото и допълнително подклаждане на инфлацията. Това не се случи. Дори напротив – еврото всъщност се повиши и остана силна валута, заяви тогава за Forbes България икономистът Георги Ангелов.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
ЕЦБ намали лихвите по заемите за втори път тази година и решението бе широко очаквано. На заседанието през юни бе взето решение за първото разхлабване на паричната политика с 0.25 на сто, след години на агресивно повишаване. Лихвеният процент по основните операции по рефинансиране и лихвените проценти по пределното кредитно улеснение и депозитното улеснение бяха намалени съответно на 4.25%, 4.50% и 3.75%, считано от 12 юни 2024 г.
През юли банката остана предпазлива и не се ангажира с допълнителни облекчения, но обеща да се придържа към актуалните данни и да взема последващите си решения на база икономическата обстановка.
Някои от основните фактори за повторното облекчение на паричната политика в еврозоната са слабият икономически растеж и охлаждането на инфлацията, която през август спадна близо до целевото равнище на централната банка от 2% – до 2.2 на сто, което е най-ниското ниво от три години насам. Спадът е с 0.4% спрямо отчетените 2.6% през юли. Базисната инфлация, която изключва по-волатилните компоненти на енергията, храните, алкохола и тютюневите изделия, отчете съвсем лек спад – 2,8% през август спрямо 2,9% през юли.