Петролът пое рязко нагоре
Петролният пазар пое рязко нагоре. По време на предходните две сесии фючърсите на суровия петрол тип “Брент”, който е референтен за Европа, се повишиха с близо 5 долара в рамките на последните 24 часа. Американският лек петрол отчете загуби от близо два долара, но се стабилизира и регистрира известен ръст, доближавайки се до вчерашните нива.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите върху суровия петрол тип “Брент” се повишиха с 1.9% по време на азиатската търговия като към 9:40 ч. българско време суровината се търгува за 71.38 долара за барел. Това е драстична разлика спрямо цената от 66.44 долара за барел от вчера сутринта.
- Американският лек петрол отчете загуби за последните 24 часа като пазарът показва, че фючърсите са загубили близо 2 долара – в момента суровината се търгува за 67.98 долара за барел, а през вчерашния ден цената бе в порядъка на 69.92 долара.
- И двата договора поскъпнаха с над 1 долар, или повече от 2 % през предходната сесия, след като затварянето на платформите в Мексиканския залив прекъсна доставките и работата на рафинериите по крайбрежието заради урагана Франсин, който в сряда достигна сушата в южната част на Луизиана.
- Очаква се обаче бурята в крайна сметка да се разсее след навлизането си на сушата, вниманието на петролния пазар отново се насочи към по-слабото търсене.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“И двата бенчмарка изглежда са намерили почва под краката си на фона на опасенията за нарушени доставки на петрол. На региона се падат около 15% от производството на петрол в САЩ, като всякакви смущения в производството вероятно ще доведат до свиване на доставките в краткосрочен план“, казва Приянка Сачдева, старши пазарен анализатор във Phillip Nova.
АКЦЕНТ
Ръст през изминалата седмица отчитат запасите на петрол в САЩ по данни на Администрацията за енергийна информация. Основната причина – големият внос за сметка на спад в износа. Това е сигнал за слабо потребление, тъй като САЩ са най-големия потребител на петрол в света. Данните показаха, че търсенето на бензин е спаднало до най-ниското си ниво от май месец насам като в същото време се отчита спад в търсенето на дестилати. Работата на рафинериите също е отслабнала. Това съвпада с очакванията на ОПЕК, която по-рано тази седмица намали прогнозата си за ръст на световното търсене на петрол през 2024 г. и 2025 г.