Рецепта за енергийна ефективност
Геополитическите турбуленции и константната динамика в цената на тока превърнаха последните години в истинско предизвикателство за бизнеса. Австрийската компания Enery обаче има опит в девет държави и е открила, че отговорът на тази ситуация се крие в гъвкавите решения за зелена енергия. За това свидетелства постигнатото от компанията. Enery оперира в България от четири години. Притежава осмия по големина соларен парк в страната – ФЕЦ Караджалово до гр. Първомай, и е в процес на завършване на друг обект близо до Русе. В България екипът ѝ е от 60 експерти. Те не само работят по портфолиото на компанията на глобално ниво, но и правят така, че произведена в България зелена електроенергия да се използва от компании в други държави. Разговаряме с Петя Димова, Ръководител „Търговия с енергия“ в Еnery, да разберем как се развива компанията и какви са бъдещите ѝцели.
С какво портфолиото на Enery се отличава от това на конкурентите ви и какви услуги предлагате?
Отличаваме се с гъвкави и иновативни зелени продукти, които се развиват с нуждите на нашите клиенти и с развитието на пазара на електроенергия. Международният опит и обхват на компанията ни позволяват лесно да пренесем добрите практики от един пазар в друг и да структурираме по-ефективни решения за бизнеса.
Първоначално Enery стартира с предлагане на различни видове дългосрочни договори за изкупуване на зелена електроенергия (PPAs) за бизнеса и се доказа като пионер на PPA пазара в Централна и Източна Европа през изминалите две години със сключени над 10 дългосрочни договора с индустриални потребители в България и региона.
Впоследствие през 2023 г. Enery лицензира свой търговец на електроенергия и координатор на балансираща група в България и Румъния – „Енери Портфолио Оптимизейшън“ (ЕПО). Така портфолиото ни от зелени решения се разшири с доставка на зелена енергия, която е достъпна по всяко време на деня, седем дни в седмицата. Освен това предложихме балансиране за бизнес потребители, както и услуги за ВЕИ производители – ден напред и в рамките на същия ден автоматизирана търговия на енергия и оптимизиране на небалансите, респективно разходите на нашите клиенти. ЕПО предоставя услуги на трети страни при абсолютно същите условия, както и на собствените ни активи. По този начин гарантираме максимално високо качество на предоставяните услуги и усилията по оптимизация на разходите на клиентите ни.
За да отговорим адекватно на динамиката на пазара, през 2024 г. разработихме още нови услуги. Едно от решенията ни е платформа за мултимаркет търговия и управление на батерии за съхранение, като стъпваме на добрите практики от немския и австрийския пазар и се опитваме да ги наложим в България, Румъния и региона. Направихме го, съобразявайки се с местните регулации и специфики. Създадохме специално звено с международни експерти в тази област, което е ситуирано във Виена и се занимава с моделиране и автоматизация на оптимизационни търговски модели за съвместно разположени (co-located) и самостоятелни (stand-alone) батерии. Стратегиите за оптимизация са различни спрямо спецификите на съоръжението. Целта обаче е да се постигнат оптимални печалба и диспечиране на батерията на всички възможни пазари за енергия и допълнителни услуги – ден напред, в рамките на деня, балансиращ пазар и услуги за първично и вторично ръчно/автоматично регулиране на честотата. През есента започваме оптимизация на няколко батерии в България, а в средносрочен хоризонт плановете ни са тази платформа да бъде лидер в региона. В допълнение, успяхме да развием отношенията си с повечето ни партньори за споразумения за закупуване на електроенергия (PPA) чрез осигуряване на допълнителни количества зелена енергия от трети страни и пазара на едро. Благодарение на иновативните ни модели за управление на небаланси значително намалихме този разход и за консуматорите в нашата балансираща група.
Предвид успехите, които постигнахме на PPA пазара през последните две години, все по-често получаваме запитвания за структуриране на дългосрочни договори за изкупуване на енергия от други ВЕИ производители и вече работим по първата сделка с производител извън групата на Enery.
Как постигате баланс между целта на производителите на зелена енергия да продават на най-добрата възможна цена, и на индустриалните консуматори – да постигат най-добра енергийна ефективност с най-малко разходи?
За нас са важни диалогът между страните, разбирането на нуждите и спецификите на всяка от тях и структурирането на решение, което им дава достатъчна сигурност и адекватно разпределяне на рисковете. В партньорство с индустриални потребители, други ВЕИ производители и собственици на проекти за съхранение на енергия структурираме продукти, които да осигурят зелен профил, максимално близък до профила на потребление на индустрията. Основната цел на тези решения е да се постигне максимално ефективно използване на ресурсите, респективно по-добри икономически условия.
Например индустриалните потребители са с профил на потребление, близък до базовия, и търсят зелена енергия с такъв профил. За да го осигурим на оптимална цена, първо оценяваме потенциала за система за производство и/или съхранение на енергия на терен на консуматора и в зависимост от характеристиките на предприятието предлагаме хибридно решение със солар, вятър и/или батерии от проекти на Enery или на наши партньори. Чрез нашия търговец управляваме целия процес по диспечиране и доставка на енергията и оптимизиране на балансирането на страните.
Работим по няколко такива партньорски проекти и с радост мога да споделя, че са с български компании в България.
В момента изграждате соларен парк до гр. Русе. Защо предприехте тази стъпка?
Основна дейност на Enery е да инвестира и развива проекти за производство на зелена енергия, а България е един от ключовите ни пазари. В този смисъл инвестиционното решение за проекта е логична стъпка. Новият парк на Enery край Русе – „Ценово Солар Плант“, е с капацитет 112MW и вече произвежда зелена енергия. В рамките на оставащата календарна година ще започне доставката на зелена енергия по сключените дългосрочни PPA за „Ценово Солар Плант“.
От кого ще се използва зелената енергия, която произвеждате в България?
Енергията, произведена от „Ценово Солар Плант“, е договорена с дългосрочни PPA с изключително реномирани индустриални консуматори. Такива споразумения са сключени с най-големия производител на олово и цинк в Югоизточна Европа – КЦМ АД, компании от групата на международния телеком гигант Orange в Румъния и унгарската пивоварна Dreher Sörgyárak, която е част от Аsahi Europe & International (AEI).
Бързото подобряване на ESG отчетите ли са водещата причина индустриалните предприятия да залагат на зелена енергия и да търсят дългосрочни PPAs?
Eдна от основните причини индустриалните предприятия да използват зелена енергия произтича от корпоративните ESG цели и политики, както и все по-високите европейски изисквания за устойчивост и екологичност към бизнеса. В тази връзка може да се каже, че ESG отчетността има отношение към решението им да купуват зелена енергия.
Други важни фактори са фиксираната цена и дългосрочна предвидимост на разхода за електроенергия, която зеленият PPA предоставя на купувача. Това е ключово значение за индустриалните потребители, особено за енергоинтензивните предприятия, тъй като им дава възможност за по-добро планиране на себестойността на продукцията в дългосрочен план.
Каква е зелената цел на екипа на Enery?
Зелената цел на Enery е да ускори прехода към устойчива икономика, подпомагайки бизнеса с правилните зелени продукти. Затова доставяме чиста, надеждна и достъпна енергия за дълъг период на нашите клиенти. Стремим се да бъдем доверен партньор, който може да предложи гъвкави и адекватни решения. В широк план – искаме да допринесем за по-зелено и устойчиво общество.