Финансиране за покупка на бизнес
Покупката на друг бизнес е огромна стъпка за всеки един предприемач. Свързано е с много рискове, а също изисква огромна инвестиция, която ако се окаже неуспешна, може да върне развитието на бизнеса ви години назад.
Ето защо рядко предприемачите в България се престрашават да закупят готов бизнес и предпочита покупка на активи от закъсали бизнеси. Все пак, ако сте надмогнали страха, основният въпрос остава как да намерите пари за покупката, който сте си харесали. Обикновено финансирането на всяка една покупка на компания става със значително банково финансиране.
Има собственици, които не обичат да вземат заеми, за да не се чувстват задлъжнели. В интерес на истината банковото финансиране е доказано като най-евтината форма на финансиране. Дори да се намирате в период на високи лихви, както е в момента, пак цената на това финансиране е по-ниска от цената на собствения капитал. Каква е цената на собствения капитал е дълга тема, но най-общо цената му е възвращаемостта, която вие искате за своите усилия. В повечето случаи не си заслужава да правите бизнес, освен ако не си докарвате поне 10% доходност на вашите пари, защото може просто да си купите една офис сграда с наематели, да събирате наемите, и да имате доходност от 7-9%. Е, ако изкарвате 7-9% от наеми, то тогава от развитието на един бизнес бихте очаквали поне 10%. Сега го сравнете с лихвите, които банката ще ви поиска и ще видите, че банковото финансиране е по-евтината форма.
Хубаво е човек да не прекалява с размера на банковото финансиране, за да не се окаже че при един спад на приходите няма да може да си изплаща заема, но тук и банките не искат да се стигне до тази ситуация. Ето защо те сами ограничават размера на банковото финансиране. В повечето случаи на 3-4 пъти ЕБИТДА. Даже и БНБ също подпомага тук нещата като следи търговските банки да не прекаляват.
Друг основен момент е откъде да вземете банковото финансиране и какво ще поиска банката като залог. След като сте стигнали до такава стъпка най-вероятно вече развивате бизнеса си от няколко години и имате изградени взаимоотношения с поне 1-2 банки. Нормално е да се обърнете първо към тях, защото те ви познават и ви имат доверие.
Но все пак понеже заемите се дават от хората, може да попаднете на лоша ситуация в банката, и други субективни фактори. Затова може да пробвате да получите оферта за условията по искания заем и от поне още една банка. Не само от основната ви. В България има проблем все още и с обезпечението. В САЩ, където съм работил няколко години, е нормална практика когато купувате дадена компания да използвате именно тази компания и нейните парични потоци като обезпечение. Тук банките все още се дърпат за тази практика и предпочитат да заложите основния си бизнес. Това не е проблем, ако вече имате един бизнес, защото имате компания 1 и с нейния залог купувате компания 2. После залагате компания 2 и чрез нейния залог купувате компания 3 и т.н. В България все още това е основния модел, който работи, но ако искате да си купите първия бизнес, то тогава имате проблем. Добрата новина е, че има вече банки, които са отворени и към даването на финансиране за придобиване.
Ако имате проблем с банките, то има и други две форми на финансиране на придобиването на един бизнес и това са мезанин финансирането и подкрепата от финансов фонд или PE Fund. За тях може да поговорим в следващата ни статия. Засега знайте, че финансирането за покупка на бизнес не би трябвало да е проблем, ако вие сметнете, че това е правилната стъпка за развитието на вашия бизнес.