Петролният пазар очаква решението на Фед
Петролният пазар очаква решението на Федералния резерв на САЩ за облекчаване на паричната политика отвъд океана – първото за последните четири години.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсете върху суровия петрол тип “Брент” се повшиха с 15 цента до 71.76 долара за барел.
- Американският лек петрол също отчита ръст – с 27 цента до 68.69 долара за барел.
- И двата бенчмарка се понижиха през предходната сесия, след като ураганът Франсин достигна Луизиана, отлабвайки до тропическа депресия с ветрове от 55 км/ч. Опасенията за доставките намаляха, след като производството в Мексиканския залив бе възобновено.
- Междувременно данните от САЩ показаха седмичен ръст в броя на нефтените платформи в САЩ – сигнал за увеличение на запасите.
АКЦЕНТ
Ралито от миналата седмица постепенно беше прекъснато и пазарът се фокусира отново върху по-съществения проблем – търсенето в САЩ и Китай, което регистрира забавяне. В Китай, най-големият вносител на петрол, ръстът на промишленото производство се забави до петмесечно дъно през август, а продажбите на дребно и цените на новите жилища отслабнаха допълнително. Производството на петролните рафинерии също спадна за пети месец, тъй като разочароващото търсене на горива и слабите експортни маржове ограничиха производството.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Ключов фактор за пазара ще изиграе решението на Фед, което предстои на 17 и 18 септември. Смята се, че облекчаване на паричната политика ще подкрепи търсенето. Основният двигател за цените ще е размерът на предстоящите облекчения на паричната политика. Инвеститорите все по-уверено залагат на очакванията за намаления на лихвите с 50 базисни пункта, вместо с 25%.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Макар че намалението на лихвените проценти е заложено в цената, несигурността е дали ще бъде намалено с 25 или 50 базисни пункта. Намаление с 50 базисни пункта може да бъде леко неблагоприятно за петролния пазар, тъй като може да породи опасения за рецесия“, заявиха анализаторите на ING в пазарна бележка.
ДОПИРАТЕЛНА
Миналата седмица Европейската централна банка предприе второто за годината облекчение на паричната политика в еврозоната, намалявайки лихвите с още 25 базисни пункта. В момента ЕЦБ води Фед с две стъпки, но е възможно банкерите в САЩ да “изравнят резултата” с решението си тази седмица.