България продължава да се бави в прегоровите по Плана за възстановяване и устойчивост
Над 480 млн. евро са заложени на карта – парите, които България трябва да получи по програма “REPowerEU”. Страната ни обаче се бави значително в преговорите с Европейската комисия за Националния план за възстановяване и устойчивост и трябва да направи промени в редица проекти, преди изобщо да може да се възползва от тези средства.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Промени в 32 инвестиции и 14 реформи се предлагат за проектите по програма REPowerEU. Тази глава е част от Плана за възстановяване и устойчивост, но изглежда, че предложенията, които страната ни трябва да направи, за да отговори на бележките на Европейската комисия, ще се забавят до края на септември. Те трябваше да бъдат внесени в Министерския съвет в средата на месеца, но със свое решение кабинетът удължи срока с две седмици – до 30 септември.
- Значителни са измененията в инвестициите и реформите на сектор “Енергетика”, стана ясно по време на изслушване в парламента на служебния финансов министър Людмила Петкова. Промените в компонент 4 – нисковъглеродна икономика на Националния план за възстановяване и устойчивост включват 6 инвестиции и две ключови реформи.
- Трябва да се обсъдят и възможностите за промени на три решения на Народното събрание които задължават Министерския съвет да промени Плана за възстановяване и устойчивост в част енергетика. Две от тях решенията “Мини Марица Изток” ЕАД.
- Настоящите промени предвиждат и изтеглянето към третото плащане по националния план за възстановяване и устойчивост на определени цели.
АКЦЕНТ
България е единствената държава членка на ЕС, която не е представила официално глава RePowerEU.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“През август и септември имаше активни дискусии и срещи на техническо и политическо ниво по компонент 4 – нисковъглеродна икономика на Националния план за възстановяване и устойчивост както и по глава RePowerEU”, посочи финансовият министър пред депутатите в парламента.