Най-ценният златен медал за Франция – чистата Сена
Много се изписа и изговори за Олимпийските игри в Париж. Видяхме всичко – от страхотни спортни резултати и уникални празненства до грозни сцени и глупави изпълнения от домакините. Едно обаче трябва да им се признае – изчистването на легендарната Сена ще остане в историята сред най-ярките постижения на човешката способност да възстановява живота там, където сме го унищожили! Въпреки съмненията и всички трудности, плуванията в открити води в река Сена се случиха, а догодина парижани би трябвало да могат да могат да плуват там почти ежедневно.
Река Сена е дълга 777 км., а водосборният й басейн покрива 79,000 кв. км. Това са предимно земеделски земи, насред които живеят около 17 млн. души с голяма концентрация на тежка индустрия. Реката е плавателна – някога флотът е можел да достига Париж, където средната й дълбочина е почти 10 м. Сена заема фундаментално място в икономиката, историята и литературата на Франция. За съжаление способността й да поглъща замърсяването и да се самопречиства е много ниска в сравнение с другите големи европейски реки и доскоро Сена беше символ на мръсотия.
През 17-18-ти век реката все още е относително чиста и парижани спокойно плуват в нея – мъже и жени се къпели голи, разделени с платна. По-късно се появяват бани и басейни и банските костюми стават задължителни. В реката се провеждат състезания по гмуркане. С развитието и концентрацията на промишленост, селско стопанство и градското население на Париж и околностите му, водосборът на Сена изпитва нарастващо човешко въздействие и през 1923 г. къпането е забранено. В началото на 20-ти век повечето битови отпадъчни води са използвани като тор за близките обработваеми площи. С времето селскостопанският капацитет за абсорбиране на тези отпадъчни води бива превишен. Мащабното изграждане на пречиствателни станции започва чак през 1940 г. Въпреки това до 1970 г. около 60% от градските отпадъчни води се вливат в реката необработени. Изчерпването на кислорода намалява броя на видовете риби до два. Мерките, предприети в след 2000 г., водят до значително намаляване на органичния въглерод, фосфор и нитрати, което от своя страна намалява цъфтежа на фитопланктона. Продължаващото изграждане на пречиствателни станции и новите методи за пречистване подобряват условията на околната среда. През 2009 г. е обявено, че атлантическата сьомга се е върнала в Сена.
Въпреки всички мерки обаче Сена в Париж остава негодна за плуване. Това се дължи до голяма степен на дренажната схема на града – единна система, която съчетава уличния отток и канализацията. При обилни валежи непречистените битови и промишлени отпадъчни води се изхвърлят в Сена, за да се предотврати обратния отток. Бактериите от фекалните води унищожават живота в реката и това се повтаря многократно през годината.
През 2018 г. стартира програма за почистване на стойност 1.4 милиарда евро, наречена „План за плуване“, с цел да направи реката безопасна за използване за Олимпийските игри. Проектът включва изграждането на басейн за съхранение на дъждовна вода, която след това бавно ще се изпуска в канализационната система, предотвратявайки преливането. За да демонстрират подобрената чистота на реката, кметът Ан Идалго и президентът Еманюел Макрон обещаха да поплуват във водите и Идалго го направи на 17 юли 2024 г.
Тези усилия дадоха резултати. По време на игрите датата на триатлона беше отложена поради проблеми с качеството на водата, тъй като бурята по време на церемонията по откриването беше върнала част от необработената дъждовна вода обратно в Сена. Триатлонът обаче продължи на следващия ден, след като тестовете установиха, че качеството на водата е достатъчно добро за плуване. Всички стартове се проведоха успешно.
Плановете предвиждат създаване на няколко обществени зони за плуване до 2025 г., слагайки край на забраната. В същото време рибната популация в реката се е увеличила до 32 вида. Сена не е била толкова здрава и чиста от времето на Френската революция, а с усилията по пречистването й Франция спечели своя най-ценен златен медал.