По пътя към една игра: Боян Василев и неговият Балкански Супер Марио
Отразявам новини в сферата на технологиите и международната политика. Вярвам, че зад всеки успех стои една вдъхновяваща човешка история, която си струва да бъде разказана.
След близо 10-годишна работа Боян Василев и неговото студио „Мечка“ пускат първата си компютърна игра
В края на 90-те години тогава 10-годишният Боян Василев има интересно хоби – да колекционира книги-игри. Заедно с приятеля си от детството Михаил Великов харчат всичките си джобни за съкровища в книжарницата, които след това разменят с децата от квартала. 25 години по-късно срещаме предприемчивия Боян Василев в преломен момент от неговия живот. Студиото му „Мечка“ пуска на пазара първата си компютърна игра – „Marko: Beyond Brave“.
„Крали Марко не е български, а балкански герой. Избрахме него, защото във фикцията е много по-лесно да стъпиш на нещо вече съществуващо. Оттам нататък сме вплели различни славянски и балкански митове и легенди“, разказва за играта 34-годишният Василев, седнал на цветен барбарон в бърлогата на студио „Мечка“ – скромна стая в офис сграда в кв. „Лозенец“ с два монитора, дълго бюро и постер.
Преди няколко години създаването на видеоигри изобщо не стои на масата за Боян. Той завършва английска гимназия във Варна, а след това заминава за Бирмингам, където става бакалавър по международни отношения през 2011 г. Две години по-късно завършва и магистратура по международно право в Уестминстър. Придобива юридическа правоспособност и кандидатства за работа в някои от най-реномираните кантори. Стига дори до предложение за работа. Ходейки по интервюта, обаче разбира, че правото не е за него, и се обръща към онова, което винаги му е било интересно – програмирането.
По онова време Боян е на 24. Учи се да програмира сам – процес, който му отнема няколко години. Участва в изложения и конференции, натрупва контакти и се запознава с Боян Йорданов, който по-късно ще стане арт директор в „Мечка“.
Всъщност студиото става факт официално през 2016 г. В края на същата година се появява и първият клиент – фирма за онлайн хазартни игри от родния град на Боян Варна. По онова време студио „Мечка“ се занимава основно с аутсорсинг, но вече има уебсайт и малко портфолио, натрупано от участие в хакатони. През 2017 г. Боян решава да отдели тази дейност в друга фирма – Supportica Solutions, и да създаде своя собствена игра под бранда „Мечка“.
Вдъхновението води Боян Василев, Боян Йорданов и Михаил Великов до балканския фолклор. Вплитат различни митове и легенди и стигат до юнака, който трябва да победи ламята. Работното заглавие тогава е „Хайдути срещу извънземни“. Историята се разгръща в двуизмерна реалност, а атмосферата е придружена с фолклорни мотиви – музиката е дело на Явор Пачовски и Християн Георгиев от „Оратница“.
Екипът създава vertical slice – 5-минутен откъс от играта с всички елементи в максимално кратко време. Студио „Мечка“ пуска трейлър и прави първата си кампания през платформата за групово финансиране Kickstarter през 2021 г., за да проучи дали има глобален интерес към героя на „Marko: Beyond Brave“.
В края на кампанията в Kickstarter през 2021 г. студио „Мечка“ събира около 25 хил. евро. Сумата се оказва недостатъчна, за да се роди Марко, и Боян и екипът му кандидатстват за акселераторската програма Digital Dragons в Краковския технологичен парк. Интервюто с поляците се случва онлайн насред поле по пътя за Кавала. Боян представя проекта си на фона на трактор, докато отива на почивка със съпругата и невръстния им тогава син. Абсурдната обстановка, изглежда, прави впечатление и „Мечка“ става едно от деветте студиа, избрани да участват в акселератора. Условието за включване в програмата за безвъзмездно финансиране от 60 хил. евро е Боян и екипът му да си направят дружество в Полша.
Така студио „Мечка“ събира достатъчно пари, за да завърши играта – процес, който отнема близо две години заради голямата амбиция „Marko: Beyond Brave“ да прилича на любимите филми от 90-те години – „Мулан“, „Тарзан“, „Цар Лъв“.
Новото предизвикателство се оказва пускането на играта на пазара. Студиото се среща с няколко големи издателски компании в индустрията като Devolver Digital и 11 Bit Studios, но те не минават гладко. Екипът има вече готов продукт, който, изглежда, не е достатъчно апетитен за големите акули в индустрията.
„Бяхме твърде малка инвестиция, респективно твърде малка възвръщаемост за тях. Практиката им е леко хищническа – като прохождащо студио ни предлагаха сделка 30–70“, казва Боян.
Както в детските години с амбицията да намери най-ценните книги-игри за колекцията си, Боян не се отказва от мечтата да има собствена игра. Студиото решава да я издаде самостоятелно и екипът вече е на финалната права. Следващата цел е „Мечка“ да пуска на пазара по две игри годишно, за да намали риска от фалит. „Marko: Beyond Brave“ ще се предлага на цена от около 20 долара, от които студиото на Боян ще спечели под 50%. За да избие инвестицията, която до момента възлиза на над 160 хил. евро, студио „Мечка“ трябва да натрупа 10 хил. индивидуални продажби през първата година. За целта са инвестирани още близо 30 хил. евро в маркетинг, преди пускането на играта в Steam. На по-късен етап тя ще бъде достъпна и за Nintendo Switch, Sony Playstation 5 & Xbox Series X|S. Ако играта е успешна, както се надяват Боян и екипът му, печалбата от „Marko: Beyond Brave“ ще бъде вложена в следващ продукт.
„Продължавай в същия дух.“ Това би казал Боян на 10-годишното си аз. Днес книгите игри са отшумяло хоби, а Боян вече е голям мъж. Мечтата му обаче е напът да оживее и той се надява, че героят Марко ще предаде това послание на някой друг. Може би там някъде има 10-годишно дете, което има нужда от историята на смелия юнак, за да започне да сбъдва мечтата си.