Решението на Фед е важно за световните пазари. Защо
На 17 и 18 септември Федералният резерв на САЩ ще проведе двудневното си заседание, на което се очаква най-сетне да бъде взето решение за облекчаване на паричната политика. Подобен ход ще дойде след месеци на колебание и по-скоро предпазливост от страна на Фед, които отказаха да последват примера на Европейската централна банка и запазиха лихвените проценти без промяна. Сега предстои първото подобно облекчение. Каквото и да реши Фед, облекчаването на паричната политика отвъд океана има своето въздействие върху световните пазари. Защо?
Петролният пазар вече реагира на настроенията на инвеститорите. Договорите продължават да вървят нагоре – от една страна в очакване на решението на Фед, и от друга – заради продължаващото въздействие на урагана Франсин върху добивите в Мексиканския залив. Основният двигател за цените в момента ще е размерът на предстоящите облекчения на паричната политика. Инвеститорите все по-уверено залагат на очакванията за намаления на лихвите с 50 базисни пункта, вместо с 25%. Твърде голямо намаление обаче според някои анализатори крие риск за петролния пазар, защото може да доведе до рецесия. Размерът на първата стъпка и мащабът на цялостното облекчаване остават предмет на дебати.
Европейската централна банка вече е с две крачки пред Федералния резерв на САЩ. Когато през юни ЕЦБ взе изпреварващото си решение и остави Фед да се колебае за паричната политика отвъд океана, мнозина се опасяваха, че това крие рискове за икономиката в Европа – според прогнозите се очакваше обезценяване на еврото и допълнително подклаждане на инфлацията. Това не се случи. Дори напротив – еврото всъщност се повиши и остана силна валута, заяви тогава за Forbes България икономистът Георги Ангелов.
Големият въпрос сега е колко дълго играчите като ЕЦБ и останалите централни банки биха могли да намаляват лихвите изпреварващо спрямо Фед, преди валутите им да отслабнат твърде много, засилвайки ценовия натиск.
Но е много възможно решението на Фед сега да повлече крак. Все по-големи стават очакванията на инвеститорите, че и други централни банки ще предприемат допълнителни облекчения. Очакват се обаче по-малък брой съкращения в Европа и Обединеното кралство, тъй като и ЕЦБ, и Банката на Англия остават предпазливи по отношение на съществуващите инфлационни рискове. Увереността от страна на Фед е благоприятна за пазарите на облигации в световен мащаб, които често се движат в крак с държавните ценни книжа.
По-ниските лихвени проценти в САЩ биха могли да дадат на централните банки повече възможности за маневриране, за да се облекчат и да подкрепят вътрешния растеж. Волатилността и несигурността около президентските избори в САЩ обаче помрачават перспективите. Това е още един фактор, който допълнително усложнява обстановката заради различията във фискалните политики на Камала Харис и Доналд Тръмп.
Икономисти, които прогнозират, че намаляването на лихвените проценти в САЩ ще доведе до отслабване на долара и ще повиши стойността на чуждите валути може би ще останат разочаровани. Перспективите за зелените пари ще се определят главно от това къде се намират лихвените проценти в САЩ в сравнение с други държави.
Според проучвания на Ройтерс до края на 2025 г. британската лира и австралийският долар могат да придобият само незначително предимство по отношение на доходността спрямо долара. И освен ако доларът рязко не се превърне в нискодоходен, валутата ще продължи да бъде привлекателна извън САЩ.
Ралито на световните пазари на акции, което наскоро се забави заради опасенията за растеж, може да се възобнови, ако по-ниските лихвени проценти в САЩ стимулират икономическата активност и гарантират, че рецесията ще бъде избегната.
“Мекото приземяване“ в САЩ би трябвало да се отрази добре и на Азия, въпреки че индексът Nikkei спадна с повече от 10% от рекордния си връх през юли заради поскъпването на йената и повишаването на лихвите в Япония.
Благородните и неблагородните метали, като медта, би трябвало да се повлияят от намаляването на лихвите от страна на Фед. По-ниските лихвени проценти и по-слабият долар могат да подхранят импулса. Много е възможно цените на благородните метали да регистрират ръст. Златото, което обикновено има отрицателна връзка с доходността, тъй като по-голямата част от търсенето е за инвестиционни цели, обикновено превъзхожда другите метали по време на понижаване на лихвените проценти. То е на рекордно високи нива, но инвеститорите трябва да бъдат предпазливи.