Как Мила Танева и iUX превръщат риска във възможност
Съоснованият от Мила Танева доставчик на бизнес данни и анализи iUX стартира дейност с мисията да демократизира достъпа до информация
„Данните са новият петрол“, казва преди близо две десетилетия Клайв Хъмби, съосновател на пионера в сферата на потребителските данни Dunnhumby. Днес повече от всякога навременният достъп до данни прави разликата между успех и провал в света на бизнеса.
С нелеката задача да приближи достъпа до всякакви бизнес данни в България на един клик разстояние се заема българският стартъп Invest UX (iUX), който официално започна дейността си в края на юни.
Идеята за компанията се ражда преди около две години. „Идеята в началото беше да създадем дигитален продукт за автоматична оценка на риска в подкрепа на банки и други бизнеси, които имат интерес от тези данни“, казва съоснователят и главен изпълнителен директор Мила Танева.
Танева от самото начало осъзнава, че за един такъв бизнес да е успешен, то той трябва да има правилните партньори. За iUX партньорствата са ключови в две направления. От една страна, компанията има нужда от партньор, който да донесе необходимия опит в събирането на надеждни и актуални данни. След разговори с големите играчи в сектора става ясно, че има силни синергии не само на бизнес, но и на културно ниво със „Сиела Норма“. „Те споделят нашето виждане, че в България трябва да изградим общност, която да подпомага стартиращи компании, които правят много смислени неща“, казва тя.
Освен данните, iUX има необходимост и от точната технология, за да може да предостави безпрепятствения достъп, който обещава. Тук компанията успява да спечели доверието на световния гигант IBM, който ѝ осигурява достъп до най-актуалните си продукти. Партньорството обаче не се изчерпва с това. IBM прави една от най-големите си инвестиции в стартъп компания в региона, изразяваща се в прякото включване на десет души от екипа си в разработката на продуктите на iUX. Като стойност инвестираният труд се равнява на около 800 хил. долара.
Освен „Сиела Норма“ и IBM, стартиращата компания търси партньорство и с партньор, който има опит в анализа на данни и може да демонстрира силата на продуктите на iUX, докато в същото време работи за споделената мисия за подобряване на бизнес средата. Такъв партньор намира в лицето на Института за пазарна икономика, а първият съвместен проект – анализ на финансовото състояние на българските болници, вече е факт.
В допълнение към партньорствата водещото предимство на iUX е опитът на неговия екип. В борда на директорите на компанията влизат хора с дългогодишен опит в банковата сфера като Филип Генов, както и лидери в технологичната сфера като основателя на Software Group Калин Радев.
Изграждането на мрежата от партньори и изчистването на визията за продуктите отнема дълго време, но усилията си заслужават. Веднъж стартиран процесът по разработка, той преминава изключително гладко и за по-малко от осем месеца iUX има първа версия на цели три продукта – iUX Data, iUX Aris и iUX Valuation.
Първоначалната идея зад компанията – изграждането на автоматизирана система за изчисление на риска, се превръща в реалност с iUX Aris. Продуктът дава възможност да получат ясна представа за финансовия риск на всяка компания в реално време, както и да проследят тренда на промяна и да сравнят показателите с други представители на индустрията.
Другият продукт – iUX Valuation, предлага на клиентите да получат достъп до незабавна оценка на отделни бизнеси или конкретни икономически сектори по утвърдени модели. А базата данни, която стои в основата на iUX, е достъпна за персонализирани задания под всякаква форма чрез iUX Data.
Макар официалният старт на дейността да бе съвсем скоро, компанията се радва на сериозен интерес от клиенти от банковия сектор и от телекомуникационните дружества. Освен конкуренти цени, сериозна привлекателна сила на продуктите е бързият достъп до данни, възможен благодарение на внедрените технологии на IBM.
Гледайки напред, компанията възнамерява бързо да придобие международен статут. Първата цел е Унгария, където iUX се надява да продължи партньорството с IBM и да повтори модела си, като намери доверен партньор за данните. Навлизането на новия пазар, който също като България се отличава с трудния достъп до данни, е предвидено за 2025 г.
При успех, други потенциални целеви пазари са Румъния, Хърватия и Австрия. Решението за директно присъствие в тези държави обаче ще зависи до голяма степен от откриването на верните партньори.
В момента компанията вече започва работа и по изграждането на втора версия на своите продукти. Тя ще интегрира технологии с изкуствен интелект, които ще подобрят визуализацията и представянето на данните, както и достъпа до тях чрез чатбот функция. Отдадеността си към проекта затвърждава и IBM, който отново ще подкрепи развитието на продукта със сходен ресурс, като отделения за първоначалната версия.
За да осъществи всички планове за развитие и позициониране на продуктите и международна експанзия, iUX планира до края на годината да осъществи и първия си външен рунд на финансиране. Той ще цели да привлече между 1 и 2 млн. евро, които ще послужат като попътен вятър за пътешествието на iUX в морето от данни.