Сезонът на Делфийския оракул
Настава вълнение в началото на сезона на проучванията, познати под различни имена: на мнението на хората в организацията, на организационната култура, на климата и пр. Както и да ги наречем, зад тях се крие едно – глас народен, който може да повлияе на бъдещето на компаниите и на лидерите в тях.
Все по-често в измерителите на успеха на висшите лидери влиза и оценката от проучването на мнението на служителите. Причините са ясни – въпреки технологичните развития, запазването на морала, на ключовите таланти и създаването на благотворна среда, са сред най-важните приоритети.
Ето защо ще обърнем внимание на седем практики, които могат да помогнат или пък попречат на тези проучвания да постигнат желаната си цел.
- Продайте идеята за участие, вместо да го правите задължително. Заложете на обилна комуникация и разгърнете на вътрешна маркетингова кампания, която да спечели вниманието и доброволното желание на хората да споделят мнението си. Не са редки случаите, в които служителите просто получават мейл с кратък текст и покана да попълнят поредния въпросник, който обикновено остава заринат от по-спешните и важни в очите на хората мейли. В случая си заслужава да се разгърне кампания за продажба на идеята за участие като се използват подходите за анализ на потребностите на аудиторията, говорене на езика на ползите за нея, апелиране към благородните мотиви и ангажиране на всички лидери в организацията.
- Изберете подходящия формат – в някои компании е достатъчно да се пусне общ мейл с връзка към електронната платформа на проучването. В други, това ще се окаже най-големият препъни камък. Имахме проекти в производствени компании, в които разнообразието от служители и техните технологични умения беше впечатляващо. Те варираха от хора, за които електронната комуникация беше естествена среда до такива, които трудно пишеха дори и на хартия. Създадохме диференциран подход и тези, които можеха да попълнят електронните въпросници, получиха достъп до тях. За останалите – попълването беше на място и на хартия, защото качеството на информацията е водеща пред удобството за събирането ѝ.
- Изградете доверието – и най-малката сянка на страх обезсмисля проучването. Клиент сподели, че имат казус с лидера на операцията им в една от държавите. По всякакви неформални канали до тях достига информация за недоволството на хората и за съмнителни практики, които са в разрез с етиката на компанията. Никой, обаче, не дръзва да сподели мнението си открито. Надеждата била анонимното проучване на мнението на хората да изведе истината наяве. Каква била изненадата, когато резултатите от въпросния лидер били хвалебствено-ласкави. Не след дълго, отново през неформалните канали, разбират, че той уж в рамките на шегата, неколкократно е предупреждавал хората си, че има пълен достъп до данните и че знае какво попълва всеки човек. Разбира се, това е абсурдно за всеки, който има и най-базисно понятие за подобни проучвания, но страхът е най-сигурният начин за манипулация и той отново е сработил безотказно.
- Хармонизирайте мерната система чрез предварително представяне на въпросника и обучение за попълването му. Проучванията работят на база агрегиране и обработване на големи масиви от данни, които лесно биха могли да бъдат подвеждащи. Например, човек, който един единствен път за цяла година не е бил доволен от храната, осигурена от компанията, беше готов да даде оценка 2 или „Лоша“ по 5-степенна Ликертова скала.
- Разберете какво стои зад цифрите. За да предложим смислен план за действие, когато правим проучване на климата в организацията, използваме няколко канала за информация. Първият е самото проучване, достъпно за всички служители. След обработката на първичните данни, продължаваме с фокус групи и индивидуални интервюта с представители на различни нива в организацията. Тогава цифрите започват „да говорят“ и да имат конкретен смисъл.
- Проучване без промяна е откровено вредно. Проучванията повишават очакванията на хората. Ако няма видима промяна след тези проучвания, те се обезсърчават и започват да гледат на тези проучвания като на поредната корпоративна безсмислица. Спадът в участието и/или повърхностното попълване на въпросника при следващи проучвания са гарантирани.
- Да си припомним хигиенните фактори на Херцберг. Друга крайност е да се адресира свръх щедро всяка област за подобрение, която се очертае от получените резултати. Наш клиент сподели огорчението си, че след подобно проучване са решили да направят луксозен ремонт на помещенията за преобличане и за хранене и в резултат са получили негативна реакция от хората. В желанието си да надхвърли очакванията, компанията инвестира сериозно в тези помещения. Противно на очакванията, прочитът на хората е бил, че компанията инвестира повече в помещенията, отколкото в тях.
Подминаването на предложените съвети ще накара тълкуването на резултатите от тези проучвания да заприлича на тълкуване на виденията на Делфийския оракул. Ако това е било достатъчно за човечеството преди хилядолетия, то днес вече трябва да сме помъдрели.