Какво би означавало закупуването на Commerzbank за UniCredit и банковия сектор
Ходът на UniCredit за придобиване на дял в германската банка Commerzbank повдига въпроси дали дългоочакваното трансгранично сливане може да стимулира нови придобивания и да раздвижи европейския банков сектор.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Миналата седмица UniCredit обяви, че е придобила 9% дял в Commerzbank, като потвърди, че половината от този дял е закупен от правителството. Берлин е основен акционер в Commerzbank, след като инжектира 18.2 милиарда евро (20.2 милиарда долара) за спасяването на банката по време на финансовата криза през 2008 година.
- UniCredit също изрази интерес към сливане с Commerzbank, като главният изпълнителен директор на италианската банка Андреа Орчел заяви пред Bloomberg TV, че „всички опции са на масата,“ намеквайки за възможността или да не предприеме никакви допълнителни действия, или да купува на свободния пазар. Commerzbank отговори по-хладно на предложенията за сливане.
- Орчел сподели, че италианската банка успяла да купи 4.5% от държавния дял в Commerzbank, защото правителството се доверява на UniCredit, съобщи Ройтерс, цитирайки местни медии в четвъртък. Когато го попитаха дали UniCredit ще направи непоискано търгово предложение за изкупуване на останалите инвеститори в Commerzbank, главният изпълнителен директор заяви пред италиански вестник: „Не, това би било агресивен ход.“
- Анализаторите обаче приветстват хода на UniCredit, особено защото едно сливане може да стимулира подобна активност в банковия сектор на Европа. Той често се възприема като по-фрагментиран в сравнение с този в САЩ, като регулаторни пречки и наследствени проблеми създават препятствия за мегасделки.
ПОДХОДЯЩО РЕШЕНИЕ ЗА UNICREDIT?
Досега пазарът реагира положително на хода на UniCredit. Акциите на Commerzbank скочиха с 20% в деня, когато беше обявен дялът на UniCredit. Акциите на германската банка са нараснали с около 48% тази година и добавиха още 3% в сряда.
Инвеститорите оценяват географското припокриване между двете банки, последователността във финансовите резултати и предположението, че сделката е „сътрудническа“ по своя характер, заявиха анализатори от UBS, водени от Игнасио Серезо. Според UBS топката сега е в ръцете на Commerzbank.
Анализаторите от Berenberg заявиха, че потенциална сделка за сливане „би трябвало, теоретично, да има ограничен ефект върху плановете за разпределение на капитала на UniCredit.“ Те добавиха, че макар да има „стратегически смисъл“ в сделката, непосредствените финансови ползи за UniCredit може да са скромни, а потенциалните рискове от трансграничната сделка биха намалили част от ползите.
Дейвид Бенаму, главен инвестиционен директор на Axiom Alternative Investments, похвали решението на Орчел да придобие дял в Commerzbank като „фантастичен ход“, който има смисъл поради увеличаването на пазарния дял в Германия, което би осигурило на UniCredit.
Тъй като Commerzbank „пропусна да контролира разходите през второто тримесечие и в момента е с много ниска оценка, моментът, в който Орчел се намеси, вероятно е един от най-добрите моменти, които можеше да избере“, каза Бенаму пред CNBC миналата седмица.
Когато го попитаха колко скоро би могло да се случи поглъщане в краткосрочен план, Бенаму предположи, че е възможно, заявявайки: „вероятно ще се стигне до това“.
КАКВО ОЗНАЧАВА ТОВА ЗА СЕКТОРА?
Анализаторите се надяват, че ходът на UniCredit ще насърчи повече трансгранична консолидация в банковия сектор. Европейските официални лица все по-често подчертават необходимостта от по-големи банки. Например, президентът на Франция Еманюел Макрон заяви през май в интервю за Bloomberg, че банковият сектор в Европа се нуждае от по-голяма консолидация.
„Европейските страни може да са партньори, но понякога все още се конкурират. Затова знам, че от гледна точка на ЕС, от гледна точка на създателите на политики, има желание за повече консолидация. Въпреки това смятаме, че има някои пречки, които правят това трудно, особено в регулаторен план,“ каза Журноа пред CNBC.
Според Райнт Гроп, президент на Института за икономически изследвания „Хале“, трансграничното сливане между UniCredit и Commerzbank би било по-предпочитано от вътрешно сливане между Deutsche Bank и Commerzbank.
„Структурата на германските банки отдавна се нуждае от консолидация. По същество, Германия все още има почти половината от всички банки в еврозоната, което е значително повече от нейния дял в БВП. Така че всякакъв процес на консолидация би бил добре дошъл сега,“ каза Гроп пред CNBC.
Той отбеляза, че Commerzbank винаги е била „голям кандидат за поглъщане“ в германския банков сектор, тъй като повечето от останалите банки в страната са банки за спестявания, които не могат да бъдат придобити от частни институции, или кооперативни банки, които също са трудни за цялостно поглъщане.
КАКВО ПРЕДСТОИ?
В коментари, съобщени от Ройтерс, изпълнителният директор на Commerzbank Манфред Кноф заяви, че ще разгледа всяко предложение от UniCredit в съответствие с задълженията на банката към своите заинтересовани страни.
Кноф информира надзорния съвет на банката миналата седмица, че няма да поиска удължаване на договора си, който изтича в края на 2025 година. Германският вестник Handelsblatt съобщи, че съветът може да разглежда възможността за по-ранна смяна на ръководството.
Надзорният съвет на Commerzbank ще се срещне следващата седмица, за да обсъди дяла на UniCredit, съобщиха хора, запознати с въпроса, които пожелаха да останат анонимни пред CNBC. Източниците добавиха, че не са планирани промени в ръководството на Кноф веднага след тази среща.