Петролният пазар пое нагоре, след разхлабването на паричната политика в САЩ
Петролният пазар пое нагоре, след като Федералният резерв на САЩ обяви облекчаване на паричната политика отвъд океана с 0.5 процентни пункта. Лихвите бяха намалени за пръв път от четири години, отваряйки вратата за по-силно търсене на горива и ръст на потреблението.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип “Брент” се повишиха с 0.56% по време на азиатската търговия като към 9:45 ч. българско време суровината се търгува за 74.06 долара за барел.
- Американският лек петрол също пое нагоре, отчитайки ръст 0.37 на сто до 71.17 долара за барел.
- И двата бенчмарка се повишиха с близо един долар в рамките на последните 24 часа.
АКЦЕНТ
Намаляването на лихвените проценти обикновено стимулира икономическата активност и търсенето на енергия, но пазарът го възприема и като знак за по-слаб пазар на труда в САЩ, който може да забави икономиката.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Макар че намаляването с 50 базисни пункта подсказва за предстоящи тежки икономически препятствия, инвеститорите, които са настроени за мечи пазар, останаха недоволни, след като Фед повиши средносрочната перспектива за лихвените проценти“, посочват анализаторите на ANZ в пазарна бележка.
ДОПИРАТЕЛНА
Като насрещен вятър за пазара продължава да служи и задъхването на китайската икономика. Производството на рафинериите в Китай се забави за пети пореден месец през август, според данните на статистическото бюро през уикенда. Растежът на промишленото производство в Китай също се забави до петмесечно дъно през миналия месец, а продажбите на дребно и цените на новите жилища отслабнаха допълнително.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Пазарите внимават и за ситуацията в Близкия изток. Подкрепяната от Иран групировка “Хизбула” обеща да отвърне на Израел, след безпрецедентната атака в Ливан, при която на публични места бяха взривени пейджъри на бойци на “Хизбула”. При взривовете бяха убити най-малко осем души и ранени близо 3000 други, включително бойци на групировката и пратеника на Иран в Бейрут. Ескалация в Близкия изток има потенциала да наруши веригата на доставки на горива, тъй като Иран контролира Ормузкия проток, от където минава една пета от глобалните доставки на петрол.