Crisp Labs – или как бизнесът да намери точните въпроси
Съоснованата от Георги Киров Crisp Labs помага на бизнеса да впрегне силата на изкуствения интелект в търсене на злато в планината от данни
Количеството данни, генерирани в световен мащаб, нараства главоломно в последните години и се очаква да достигне над 180 зетабайта през 2025 г. За сравнение с по-широко позната мерна единица, ако един мегабайт представлява книга от 500 страници, то 1 зетабайт би бил равен на куп книги, достатъчен да стигне от земната повърхност до Луната и обратно.
Според различни проучвания между 80 и 90% от бизнесите в глобален мащаб признават, че огромните обеми данни, които генерират, са неструктурирани. С нелеката задача да извлече най-ценното от тях и да го трансформира в решение с реален ефект се заема основаната от Георги Киров, Евгения Пеева и Сергей Вичев компания Crisp Labs.
Експертният екип на Crisp Labs специализира в идентифицирането на съществуващи възможности за оптимизация на процеси и разрастване на бизнеса в събраните от всяка компания данни. „Ние сме консултанти, но се опитваме да сме и антиконсултанти“, казва Киров. „Един проект при нас се счита за успешен, когато не само ние успеем да направим някаква система, а когато вътрешният екип надгради и остане натрупване, което вече не зависи от нас“, пояснява той.
Философията на компанията до голяма степен отразява и начина, по който нейните основатели виждат света. Киров израства в семейство с традиции в академичните среди, където от най-ранна възраст е стимулиран да развие критичното си мислене и да преследва интересите си в различни направления. „Спомените ми са, че когато сядахме и дискутирахме теми, точки се пишеха за задаване на добри въпроси и подвъпроси, а не за дълги и сложни отговори“, разказва Киров.
Академичният път на Киров минава през бакалавърска степен по приложна математика в Париж и магистратура по икономика и статистика в Брюксел, за да го отведе в Калифорнийския университет – Бъркли. Този път до голяма степен е следствие от убеждението на Киров, че човек трябва последователно и агресивно да преследва своите цели, което го кара да търси нови и нови възможности.
Заминаването за Калифорния през 2009 г. отваря очите на Киров за една зараждаща се вълна, наречена по онова време статистическо машинно обучение. „Тогава невронните мрежи започнаха да набират скорост и стана ясно, че ако се откажем от претенцията, че можем да правим дизайнерски входящи променливи, всъщност можем да достигнем по-широк спектър от възможности“, казва той.
Именно това прозрение започва да прави моделите все по-мощни и им позволява да бъдат използвани за решаване на различни проблеми, след промяна в малкия брой строго специфични за конкретен случай слоеве. „Например една от първите невронни мрежи – тази на Google, която ни караше да откриваме котки или кучета, се оказа, че много добре се трансферира към това да определим има ли на снимката тумор, или няма“, обяснява Киров.
Наглед неограничените възможности за решаване на реални проблеми чрез тази нова технологична революция веднага пленяват въображението на Киров. „Има страхотни теоретични проблеми, но за мен винаги по-интересни са били онези, които са функция от реални предизвикателства, които искаме да преодолеем“, казва той.
В третата година на следването си Киров получава предложение да се присъедини към хедж фонда на един от неговите професори. След като условието му да получи възможност да работи отдалечено – от България, е прието, той се присъединява без замисляне. Там прекарва следващите три години, в които изпълнява целта си да работи върху реални решения и научава много за това как да структурира даден проблем.
Следват две години работа по проект в сектор здравеопазване, преди да се завърне към света на инвестиционните фондове през 2017 г., но този път в нова, ръководна роля. „Трудното беше да изляза от ролята на арогантния математик и да помогна на група изключителни хора да дадат максимума от себе си и да изградим екип“, споделя Киров.
С излизането на ChatGPT за Киров и екипа се откриват възможности и за странични проекти, свързани с оптимизацията на процеси чрез интеграцията на технологии с изкуствен интелект. Един от тях идва след запитване от голяма производствена компания, чиито инженери са принудени да отделят огромна част от своя ресурс в посока ценообразуване. „С един прост модел успяхме да спестим 15 хил. часа труд на месец на техните инженери“, казва Киров.
Позитивната обратна връзка по тези проекти и придобитата увереност в умението да управлява екип карат Киров в началото на 2023 г. да обмисли обособяването на страничните досега проекти в отделен бизнес, съвместно с партньорите си Сергей Вичев и Евгения Пеева. Те решават, че не искат просто да създадат отдел към инвестиционната компания, а да създадат ново дружество, което да се фокусира в „решаването на реални проблеми на реални бизнеси“.
За целта Киров си взема почивка от работата по инвестиционния фонд и се посвещава на изграждането на новата структура и проучването на вълнуващите възможности в сферата на текстовите модели. Бизнесът се ражда в началото на 2023 г., почти паралелно с първата рожба на Киров и Пеева, което им носи доста безсънни нощи, но и вдъхновение.
Още в самото начало съдружниците решават, че не искат да създават строго консултантски бизнес с огромен мащаб, а да се фокусират върху проекти, които отговарят на определени критерии и могат да дадат „суперсили“ дори и на нетехнически персонал.
Първата крачка в определяне на съвместимостта е проектът да има потенциал за видимо въздействие върху функционирането на компанията. „Също така важно е да вярваме на лидерите в организацията и в процеса да има възможност за предаване на знания на вътрешния екип“, казва Киров.
Тези изисквания са тясно свързани и с културата на клиентите, която е важно да поставя фокус върху развитието на персонала. В същото време Crisp Labs държи и клиентите да са ангажирани, включително и финансово, още по време на проучвателната фаза, когато Киров и неговият екип опитват да са максимално изчерпателни в доказване на стойностното си предложение. „В абстрактен бизнес като нашия няма място за допълнителна абстракция в проектните предложения“, казва той.
В началото компанията избира да се фокусира основно върху българския пазар с цел да създаде здрави корени, от които в бъдеще да осъществи международна експанзия. Предизвикателната среда форсира Crisp Labs да дефинира много по-ясно основната стойност, която носи на своите клиенти, за да може да спечели доверието на бизнес лидерите у нас, които още нямат богат опит с новите технологии.
В унисон с високата стойност, която Киров поставя на универсалността в бизнеса и науката, Crisp Labs не лимитира своите клиенти и работи с малки, средни и големи компании, както и организации от неправителствения сектор. „Имаме нужда от пъстрота, защото иначе рискуваме да загубим посоката на вятъра и да изостанем“, казва Киров.
По отношение на конкретни технологии компанията в момента се фокусира основно върху проекти за оптимизация на бизнес процеси чрез визуални данни и аудиомодели. Клиентите до този момент са около 10, като идват от различни сектори.
Гледайки напред, все по-сериозен фокус ще бъде поставен на неправителствения сектор, където компанията до момента има три успешни проекта. „Целта ни в следващата година е да създадем НПО лаборатория, като в момента активно търсим подходящия човек, който да поеме тази дейност“, споделя Киров.
Паралелно с това Crisp Labs вижда огромен потенциал и в работата с инвестиционни фондове, които работят с множество стартиращи компании, нуждаещи се от сериозна оптимизация на процесите.
След успешното доказване на бизнес модела в България на дневен ред излиза и международната експанзия. Първата голяма цел са САЩ, където Crisp Labs вече има успешни пилотни проекти, но на хоризонта са и съседните ни пазари.
Голямото предизвикателство пред осъществяването на тези цели обаче остава откриването на подходящи кадри, които да позволят на компанията да разшири дейността си, без да компрометира качеството на предлаганата услуга. За целта Crisp Labs преговаря с потенциални нови попълнения в няколко държави, включително Турция и Португалия, и продължава активно да търси висококвалифицирани попълнения, за да осигури гориво за растежа си.