ЕЦБ може да облекчени още лихвите до края на годината. От какво зависи?
Европейската централна банка може да предприеме допълнителни облекчения на лихвите през декември, но само ако данните го позволяват. Това заяви в интервю за Expresso заместник-председателят на ЕЦБ Луис де Гиндос. От какво ще зависи решението?
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Де Гиндос припомни, че преди две години инфлацията е била от порядъка на 10%, а сега постепенно се приближава до целта от 2%, като ЕЦБ очаква това да се случи до края на следващата година.
- Според де Гинсод инфлацията не е единственият важен индикатор за развитието на европейските икономики – прогнозите зависят от това дали потреблението ще се възстанови и ще има ли увеличение на нетния износ.
- Потреблението също ще бъде от значение като според прогнозата с намаляването на ценовия натиск реалните доходи на домакинствата ще се повишат, което ще доведе и до ръст на покупателната способност.
- Развитието на пазара на труда е положително, което означава, че с течение на времето потреблението ще започне да се увеличава, смята още де Гиндос.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Зависим от данните, като прилагаме подход за всяка среща поотделно, а това ще зависи от развитието на целия набор от данни, които ще получим. Ще проведем две заседания на Управителния съвет по паричната политика през октомври и декември. Вярно е да се каже, че през декември ще разполагаме с повече информация, отколкото през октомври. Ще разполагаме и с нов кръг от прогнози. Оставили сме вратата напълно отворена”, заяви де Гиндос.
АКЦЕНТ
Ако банката предприеме ново разхлбване на паричната политика, то ще бъде третото за годината. Миналата седмица ЕЦБ намали лихвите с още четвърт пункт, след като започна цикъла на облекчения през юни, намалявайки лихвите с 0.25 на сто. През юли банката остана предпазлива и не се ангажира с допълнителни облекчения, но обеща да се придържа към актуалните данни и да взема последващите си решения на база икономическата обстановка.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
ЕЦБ намали лихвите по заемите за втори път тази година и решението бе широко очаквано. На заседанието през юни бе взето решение за първото разхлабване на паричната политика с 0.25 на сто, след години на агресивно повишаване. Лихвеният процент по основните операции по рефинансиране и лихвените проценти по пределното кредитно улеснение и депозитното улеснение бяха намалени съответно на 4.25%, 4.50% и 3.75%, считано от 12 юни 2024 г.
Някои от основните фактори за повторното облекчение на паричната политика в еврозоната са слабият икономически растеж и охлаждането на инфлацията, която през август спадна близо до целевото равнище на централната банка от 2% – до 2.2 на сто, което е най-ниското ниво от три години насам. Спадът е с 0.4% спрямо отчетените 2.6% през юли. Базисната инфлация, която изключва по-волатилните компоненти на енергията, храните, алкохола и тютюневите изделия, отчете съвсем лек спад – 2,8% през август спрямо 2,9% през юли.