Рафинериите по света губят инерция – сигнал за забавяне на индустрията
Едногодишно дъно на печалбата регистрират рафинериите по света – сигнал за забавяне на петролната индустрия.
Подемът на рафинерии като TotalEnergies и търговци като Glencore, които отбелязаха големи печалби през 2022 и 2023 г. заради руската инвазия в Украйна, прекъсването на доставките в Червено море заради атаките на хутите и бурното възстановяване на икономиката след пандемията по време на COVID-19, забавя инерцията си.
“Със сигурност изглежда, че суперцикълът, който преживяхме през последните няколко години, може би вече е към своя край, като предлагането от новооткритите рафинерии най-накрая ще навакса по-бавно растящото търсене на горива“, заяви анализаторът на Commodity Context Рори Джонстън, цитиран от агенция “Ройтерс”.
Печалбите от рафиниране в Сингапур, например, които са основен показател за пазара в Азия, спаднаха до 1.63 долара за барел на 17 септември, което е сезонно най-ниското ниво от същия период на 2020 г. Маржовете на дизеловото гориво в Азия се сринаха до тригодишно дъно в същия ден, според данни на LSEG.
ПРОБЛЕМИТЕ С ТЪРСЕНЕТО
Ключова причина за това е слабата китайска икономика. Страната изпитва сериозни икономически затруднения като производството на рафинериите в Китай се забави за пети месец през август, а продажбите на дребно и цените на новите жилища отслабнаха допълнително.
Търсенето изостава и в САЩ – най-големият потребител на петрол в света. Крек спредът – ключов показател за общата рентабилност, слезе под 15 долара за барел в края на август, за първи път от началото на 2021 г. Според данни на Oil Price Information Service към 13 септември маржът на бензина, идващ от крайбрежието на Мексиканския залив, без да се включват разходите за смесване на възобновяеми горива, е средно 4.65 долара за барел, което е спад спрямо 15.78 долара преди година, а маржът на дизела е малко над 11 долара спрямо над 40 долара миналата година.
СВРЪХПРЕДЛАГАНЕ НА ДИЗЕЛОВО ГОРИВО
Свръхпредлагането на световния пазар на дизелово гориво, дължащо се на слабото търсене, е една от основните причини за слабия марж. Международната агенция по енергетика прогнозира, че търсенето на дизелово гориво и газьол през тази година ще бъде средно 28.3 млн. барела на ден, като ще се свие с 0.9% спрямо 2023 г., докато търсенето на бензин, реактивно гориво, втечнен нефтен газ и мазут нараства през същия период. В края на август маржовете на дизеловото гориво в Европа спаднаха до около 13 долара за барел, което е най-ниската им стойност от декември 2021 г. насам, според данни на LSEG. През август те са били средно 16.6 долара за барел, което е по-малко от половината от 38.3 долара, които са били средно през август 2023 г.
Краткосрочните перспективи остават слаби, въпреки че сезонното търсене може да окаже подкрепа.
Печалбите от рафиниране се очаква да останат ниски до края на годината, като известен ръст се очаква от по-високото зимно търсене на дизелово гориво в Европа, прогнозира анализаторът от Energy Aspects Раул Калдария. Маржовете на печалба от бензина също са под натиск в Европа, въпреки по-стабилното търсене. Според данни на LSEG те са средно 12.1 долара за барел през август, сривайки се с 61% спрямо нивата от 31 долара за същия месец през миналата година.
Влизането в експлоатация на нови рафинерии в Африка, Близкия изток и Азия засилва натиска като най-сериозно засегнати са старите имена в бизнеса, особено в Европа. През тази година новите производствени мощности включват завода Dangote в Нигерия с капацитет 650 000 барела на ден, Dos Bocas в Мексико с капацитет 340 000 барела на ден, Al Zour в Кувейт с капацитет 615 000 барела на ден и Duqm в Оман с капацитет 230 000 барела на ден.