Серийни мултимилионери: Как сделката за NitroPack утвърди успешната формула на Михаил Стойчев и Георги Петров
Преди пет години Георги Петров и Михаил Стойчев продадоха своя стартъп SMSBump, а сега използваха същата формула за NitroPack, която бе купена от един от най-големите хостинг доставчици в света. Следващият им бизнес проект вече е на поточната линия
Бихте ли изчакали пет секунди, за да заредите уебсайт в браузъра си? Статистиката показва, че девет от десет души ще затворят прозореца. Свикнали с високите скорости на интернет трафика, повечето потребители губят интерес, ако сайтът не се зарежда мигновено. А това означава нереализирани приходи за онлайн търговците.
Георги Петров и Михаил Стойчев са превърнали тази война за вниманието на потребителите в бизнес ниша. Двамата наскоро обявиха продажбата на своята компания NitroPack, чийто основен софтуерен продукт помага на онлайн търговците да оптимизират сайтовете си така, че при отваряне да се зареждат почти веднага. Купувач е американският хостинг доставчик WP Engine. За Стойчев (38) и Петров (38) това е втора сделка от подобен мащаб в рамките на последните 5 години.
През 2020 г. те продадоха своя стартъп SMSBump за около 35 млн. долара. Купувач беше американската компания Yotpo. След сделката двамата българи запазиха известно време консултантски позиции в Yotpo, преди да се съсредоточат върху изграждането на бизнеса си около NitroPack.
Сега, когато NitroPack вече е собственост на WP Engine, Стойчев и Петров ще използват същата формула, запазвайки ролите си на консултанти в компанията, но междувременно вече са стартирали и следващия си нов бизнес. „Това придобиване бележи ключов момент за NitroPack в света на уебтрафика, събирайки в едно споделена визия за по-бърз и ефективен интернет, достъпен за все по-голяма потребителска база“, посочва Михаил Стойчев.
Първоначално замислен за Opencart, плъгинът в крайна сметка става достъпен и за собственици на WordPress сайтове. NitroPack им помага да увеличат скоростта на сайтовете си, като ги оптимизира, премахва ненужни елементи, но без това да влияе съществено на потребителското преживяване.
От NitroPack твърдят, че към днешна дата плъгинът им работи на около 220 хил. сайта по цял свят. През 2022 г. – последната година, за която са публикувани данни, приходите на българското дружество „НитроПак“ нараснаха с над 60% до 8.5 млн. лв., от които 2 млн. лв. остават като чиста печалба.
WP Engine, чийто основен бизнес е да предоставя хостинг за WordPress сайтове, е логичен купувач за стартъп като NitroPack. Създадена през 2010 г., днес американската компания е 14-ият най-голям хостинг доставчик в света. WP Engine Group държи около 1.8% от световния хостинг пазар според w3techs. Подобни пазарни дялове имат гиганти като Google и Microsoft.
„Това ще бъде осмото придобиване за WP Engine, като компанията разполага с добре структуриран процес за интеграция след придобиване – казва Михаил Стойчев. – Те са също така отлично запознати с NitroPack, тъй като го интегрираха в своята платформа в началото на 2024.“
Още нещо интересно се случи в началото на 2024 г., за което създателите на NitroPack се постараха да се разчуе. На конференцията Google IO българският стартъп беше посочен като един от партньорите на Google, които успешно използват предимствата на Speculation Rules API.
„Това е огромна гордост за нас като българска компания“, казва Стойчев.
Speculation Rules API е инструмент, разработен от Google с цел да увеличи скоростта на зареждане на сайтовете. С него – на база досегашната активност на потребителя в сайта – браузърът може да предположи къде ще е следващият му клик и да зареди предварително тази страница. Така че когато потребителят действително кликне, страницата се появява пред очите му мълниеносно.
В началото на 2024 г. NitroPack представи Navigation AI: инструмент за собственици на уебсайтове, който използва мощта на Speculation Rules AI. Макар Navigation AI все още да не е общодостъпен, той вече се използва от клиенти и има списък от желаещи да го използват.
„Точно както в шаха, където трябва да предвиждаш няколко хода напред, Navigation AI прогнозира къде потребителят би кликнал и предварително зарежда съответните страници – казва Георги Петров. – Това осигурява незабавно зареждане, което увеличава времето, прекарано на сайта, намалява вероятността от напускане, подобрява шансовете за конверсия и увеличава броя на посетените страници.“ Петров посочва, че Navigation AI използва алгоритми за машинно обучение и изкуствен интелект, за да предвижда поведението на потребителите и да оптимизира потребителското преживяване в реално време.
Както и повечето други продукти на дуото Петров–Стойчев, и Navigation AI ще залага на бизнес модела „софтуер като услуга“: потребителите ще могат да плащат месечни и годишни абонаменти, за да го използват. Двамата основатели се надяват да го пуснат за широката публика до края на 2024 г. и в някакъв момент да пуснат и интеграция с WP Engine.
По думите на двамата основатели с новата им компания Uxify искат да дадат на онлайн търговците повече информация за бързината, с която потребителите достигат до чекаут, колко често завършват покупката или извършват желано действие – т.нар. call-to-action.
„Нашата мисия е да изградим връзка между бързото зареждане на сайта и бизнес ползите за всеки потребител, независимо от използваната платформа“, казва Георги Петров.