15-минутни градове: Най-лесните места за живот според ново проучване
Услугите в близост до мястото, където живеем, са от съществено значение за доброто качество на живот. Всички искаме да можем да стигнем до лекар, училище, фитнес, работното място, парк или супермаркет на кратко разстояние, и още по-добре, ако това може да стане пеша или с велосипед.
Ново изследване за 15-минутни места беше публикувано в Nature Cities и разработено от Sony Computer Science Laboratories (Sony CSL) в Рим. То показва кои са най-добрите 15-минутни градове в света и включва инструмент, който помага да се разбере къде се намира вашият град в глобалния контекст. Инструментът е създаден с помощта на отворени данни и обхваща 10 000 града по света.
В класирането попадат и осем български града, като три от тях – София, Пловдив и Стара Загора попадат в златната среда на изследването, тоест времето за придвижване отнема между 10 и 15 минути. Варна попада в зоната 15-18 минути, Плевен – 18-21 минути, а Бургас и Русе са в червено – с време от 24-27 минути.
Концепцията за 15-минутния град възниква през 60-те години на миналия век, но набира популярност като политическа мярка след 2016 г., благодарение на работата на френско-колумбийския учен Карлос Морено.
Във Франция този модел е известен като „la ville du quart d’heure“ (град на четвърт час), а кметът на Париж, Ан Идалго, го използва, за да въведе политики на градската управа, обхващащи всичко – от велоалеи до премахване на автомобилни платна по бреговете на река Сена. Идалго го включва в своята предизборна кампания през 2014 г., но концепцията придобива глобална популярност по време на локдауните по време на пандемията.
Матео Бруно, водещият автор на изследването, обяснява, че това вероятно е една от причините Париж да бъде изключение в новото изследване. Градът е един от най-големите в света, но въпреки това остава относително лесен и бърз за придвижване, като „значителна част от града е под границата на 15-те минути.“
Картата показва в каква степен дадена област е „15-минутна зона“. Плътността на населението играе ключова роля, тъй като ако много хора живеят в по-малка площ, обикновено има повече услуги, които са по-достъпни за повече хора на по-кратко разстояние. Поради тази причина Милано и Барселона получават добри оценки, тъй като са много компактни градове.
Изследователите в проучването отбелязват, че европейските градове се справят по-добре в рамките на 15 минути, защото са построени много преди използването на автомобили, така че всичко е трябвало да бъде на пешеходно разстояние, особено в централните части.
Вижте повече в картата!